cr d48V pondelok bol v nedalekom Třinci otvorený posledný úsek napojenia diaľničnej siete Česka na Slovensko.

Ide o úsek Třanovice-Nebory a prepája diaľnicu D48 s rýchlostnou cestou E75/11 smerujúcu na hranicu Jablunkov/Svrčinovec.

nebory

Česká strana prezentovala vlastný pohľad formou cesty na Slovensko. Jedným z pohľadov je aj splnenie záväzku vybudovať komunikáciu medzi Hyundai Nošovice a žilinskou KIA na českej strane. My sme to zatiaľ neurobili. Aký to má dôsledok na udržanie automobilového priemyslu, to uvidíme…

Zatiaľ si to neuvedomujeme, ale dokončenie tohto úseku historicky pripája okres Čadca k Európskej sieti TEN-T. Znamená to, že obyvateľ Čadce sa vie dostať do Európy už bez obmedzujúcej úrovňovej križovatky.

cesta cesko1

cesta cesko2

cesta cesko3

Po D3 sa dostane do Svrčinovca, odtiaľ po E75 do Třinca na D48. Odtiaľ môže ísť po S52 do Bielsko-Biala, alebo na západ po českej D1 do Brna, Prahy a Nemecka. Alebo po českej D1 na poľské A1/A4 a môže cestovať do Berlína, Paríža, alebo kdekoľvek v Európe. To je úžasný moment.

cr d48 1

cr d48 2

cr d48 3

Ale smutné je, že obyvatelia okresu Čadca sa nevedia normálne dostať do Žiliny alebo Bratislavy!!! Ešte dlho ich bude trápiť križovatka v Radoli.

Jediné riešenie je dobudovanie diaľnice D3, vyrieši sa množstvo problémov. Pripojíme slovenské diaľnice k diaľničnej sieti Európy, Poľska, Čiech a vytvoríme podmienky na fungovanie priemyslu v tejto časti Európy.

Toto nie je zadarmo a nie je to ani samozrejmosť, že tu máme priemysel a prácu.

Poľsko má dokončiť rýchlostnú cestu S1 pravdepodobne v roku 2024

S1 mala byť k slovenskej hranici dokončená v roku 2023, pravdepodobne sa tak stane až v nasledovnom roku. Úsek S1 Milowka - Przybedza má byť obchádzka Wengierskej Górki. Dokončiť sa má nová štvorprúdovka S1 v smere Bielsko-Biala – Katovice, z Katovíc sa tak bude možné dostať až na Slovensko po diaľnici.

Ľubomír Jánoška
predseda podnikateľov Kysúc, D3preEurópu
foto: Ministerstvo dopravy ČR, Ľ. Jánoška

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: