futbal obceViete, koľko je v súčasnosti aktívnych mužstiev dospelých v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto? Pozrite si, ako sú na tom v porovnaní s ďalšími okresmi Slovenska.

To, že je na Slovensku stále menej futbalových klubov v jednotlivých okresoch potvrdil výskum, ktorý vypracovala facebookova stránka Mapy – Futbal v obciach. Prieskum mapoval kategórie dospelých medzi sezónami 1960/61 až 2021/22 v obciach Slovenska ku koncu sezóny 2021/22.

Futbal kategórie dospelých v okrese Čadca

Z celkového počtu 23 obcí okresu Čadca má aktívne mužstvo dospelých 17 obcí vrátane miest (74%). Zo zvyšných 6 obcí mužstvo dospelých postupne zaniklo v 5 obciach a v 1 obci sa futbal kategórie dospelých súťažne nehral. Z celkového počtu 22 obcí, v ktorých sa medzi sezónami 1960/61 až 2021/22 aspoň 1 sezónu hral futbal kategórie dospelých, postupne zanikol organizovaný futbal dospelých v 23% týchto obcí. Za posledné 3 sezóny zanikol futbal kategórie dospelých v 3 obciach. (Zdroj: Mapy – Futbal v obciach)

futbal okres cadcazdroj: Mapy – Futbal v obciach

Futbal kategórie dospelých v okrese Kysucké Nové Mesto

Z celkového počtu 14 obcí okresu Kysucké Nové Mesto má aktívne mužstvo dospelých 9 obcí vrátane miest (64%). Zo zvyšných 5 obcí mužstvo dospelých postupne zaniklo v 4 obciach a v 1 obci sa futbal kategórie dospelých súťažne nehral. Z celkového počtu 13 obcí, v ktorých sa medzi sezónami 1960/61 až 2021/22 aspoň 1 sezónu hral futbal kategórie dospelých, postupne zanikol organizovaný futbal dospelých v 31% týchto obcí. Za posledné 3 sezóny zanikol futbal kategórie dospelých v 1 obci. (Zdroj: Mapy – Futbal v obciach)

futbal okres knmzdroj: Mapy – Futbal v obciach

Podiel obcí s aktívnym futbalom

Oba kysucké okresy sú zaradené medzi, tie v ktorých je podiel obcí s aktívnych futbalom dospelých do 75%. Celkovo je na Slovensku viac obcí, v ktorých sa hrá aktívny futbal na západe štátu.
-top 3 najlepšie okresy: Bytča (92 % obcí hrá aktívne futbal), Šaľa (85%), Senica (84%)
-top 3 najhoršie okresy: Rimavská Sobota (7%), Revúca (10%), Stropkov (12%)

aktivny futbal podiel obcizdroj: Mapy – Futbal v obciach

Podiel obcí so zaniknutým futbalom

Ďalšou otázkou bolo zistiť podiel obcí, ktoré majú zaniknuté futbalové mužstvá dospelých. V okrese Čadca je tento podiel do 30%, v okrese Kysucké Nové Mesto je podiel do 45%.
-top 3 najlepšie okresy: Myjava (7 % obcí, kde sa hral v minulosti futbal zaniklo), Bytča (8%), Skalica (11%)
-top 3 najhoršie okresy: Rimavská Sobota (87%), Revúca (82%), Sobrance (81%)

zaniknuty futbalzdroj: Mapy – Futbal v obciach

Futbalu sa podľa tohto prieskumu najlepšie darí v obciach, ktoré majú vysoký počet obyvateľov a dobrú ekonomickú silu, sú to obce na západe a severozápade Slovenska. Dôležitú úlohu zohráva aj existencia mládežníckeho futbalu - bez neho je vysoké riziko zániku tohto športu v obciach.

autor: redakcia
foto: Zborov nad Bystricou

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: