Záujemcovia o jazdu Bystrickou magistrálou či ďalšími trasami v Žilinskom kraji môžu od soboty 5. júna 2021 využiť obľúbené cyklobusy.

Cyklotrasy v Žilinskom kraji budú znovu dostupnejšie - od soboty 5. júna 2021 budú cyklistom dostupné cyklobusy, ktoré ich privezú k cyklotrasám na Kysuciach, Orave, Liptove i Turci.

Projekt bol spustený v roku 2015. Najdlhšie vyrážajú cyklobusy k Bystrickej magistrále, ktorá dlhodobo patrí medzi mimoriadne obľúbené. Popularita cyklobusov stále rastie, keďže umožňujú pohodlnú dopravu autobusmi upravenými na transport bicyklov. Cyklobusy by zároveň mohli pomôcť k rozvoju cestovného ruchu, ktorý značne utrpel v období pandémie.

„Pandémia uštedrila cestovnému ruchu vo všeobecnosti ťažkú ranu. Vzhľadom na súčasnú situáciu sa mnohí ľudia rozhodnú stráviť svoj voľný čas na Slovensku a o to viac je potrebné ponúknuť im kvalitné cyklodopravné služby do každého regiónu,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Ako budú cyklobusy premávať?

Spoje zo Žiliny do Novej Bystrice, Turčianskych Teplíc a Terchovej budú premávať v sobotu, nedeľu a vo sviatok od 5. júna do 26. septembra 2021. Počas veľkých školských prázdnin, teda v čase od 2. júla do 27. augusta, budú jazdiť cyklobusy aj v piatok.

Už tretiu sezónu budú jazdiť cyklobusy aj do regiónu Oravy. Premávať budú od 5. júna až do 15. septembra 2021 trikrát denne počas víkendov a cez letné prázdniny denne, a to na linke z Nižnej do Zverovky. Na Liptove rovnako od 5. júna budú jazdiť víkendové cyklobusy z Liptovského Mikuláša do Važca a cez letné prázdniny aj do Liptovského Jána a z Liptovského Hrádku do Východnej.

Prepravné a možnosť rezervovanie cestovného lístka

Autobusy sú vybavené špeciálnym prívesom s kapacitou 24 bicyklov alebo s nosičom na 6 bicyklov. Župa, ktorú projekt cyklobusov od jeho zavedenia financuje, prepravné za bicykle oproti minulému roku nezvýšila, ostáva na úrovni 0,50 Eur, ktoré treba uhradiť k cene štandardného cestovného lístka. Cestujúci si lístok môže rezervovať vopred. Detailné informácie o linkách, ktoré budú vybavené na transport bicyklov, ako aj o ich jednotlivých zastávkach, nájdu fanúšikovia cyklistiky na webových sídlach župy i dopravcov.

Prečítajte si aj:

autor: redakcia
zdroj a foto: ŽSK

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: