vlak kolajePrebiehajú pracovné rokovania starostov obcí so zástupcami Železníc SR s cieľom dosiahnuť navýšenie vlakových spojov na trati Čadca - Skalité - Serafínov.

Dopravná situácia v Čadci a okolí je dlhodobo kritická. Každodenné kolóny a meškania spojov sú realitou už niekoľko rokov a povedzme si na rovinu, ešte nejaký ten rok tu budú.
Našťastie výstavba Diaľnice D3 Svrčinovec – Bukov – Čadca napreduje a podľa NDS sa plní aj časový harmonogram. Jej ukončenie je plánované na december 2020 .


Obyvatelia obcí Svrčinovec, Čierne a Skalité však strácajú trpezlivosť. Iniciatívu v tejto veci vykonávajú aj starostovia týchto obcí. Pokiaľ by chceli zvážiť aj iný spôsob prepravy do okresného mesta, nemajú na výber - musia ísť autom alebo autobusom pri každodenných dopravných zápchach. Napriek tomu, že majú železničné spojenie, vlaky chodia len sporadicky.


Ranné spoje pre pracujúcich a žiakov sú pokryté, no počas doobedných hodín by ste márne čakali na vlak. Posledný ranný vlak so Skalitého vyráža o 6.42 a ďalší až o 13,06 hod! Takže ľudia, ktorí potrebujú navštíviť napríklad lekára, alebo niečo vybaviť v meste sú odkázaný výlučne na autobus, alebo na osobné auto, čo samozrejme neprispieva k odľahčeniu dopravy. To isté platí aj ceste z Čadce smerom na Skalité.

grafikon

Čo sa týka tejto problematiky, starostovia obcí sa viackrát stretli na pracovných rokovaniach s cieľom dosiahnuť navýšenie vlakových spojov na spomínanej trati.

"Vedenie Žilinského samosprávneho kraja nás v tejto oprávnenej žiadosti podporilo a stretli sme sa aj so zástupcami Železníc SR. Zdá sa, že sa črtá riešenie. Do konca tohto mesiaca sa majú starostovia stretnúť na rokovaní s pracovníkmi Ministerstva dopravy SR.Výsledkom by mala byť úprava grafikonu vlakových spojov na spomínanej trati. Ak sa to podarí, navýšenie vlakových spojov by malo prispieť k zlepšeniu súčasnej nevyhovujúcej dopravnej dostupnosti na úseku Skalité – Čadca." uvádza sa na webovej stránke obci Čierne

Takýto proces rozšírenia vlakového spojenia je pomerne náročný, výsledok nie je istý. Starostovia však v tomto vynakladajú maximum na dosiahnutie tohoto cieľa, ktorý môže miestnym  obyvateľom výrazne pomôcť.

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: