kos vandaliZničenie stromčekov alebo okolie zastávok. Turzovka taktiež zaznamenáva vandalské činy, podľa primátora Ľubomíra Golisa výrazne pomáha kamerový systém.

Po správe o zničení uvítacej tabule v Korni sme sa opýtali ako tému vandalizmu riešia v iných obciach a mestách. S vandalizmom sa stretávajú aj v Turzovke. Objasniť páchateľov vandalských činov je nie je ľahkou úlohou, ale monitorovanie kamerovým systémom pomáha. K téme vandalizmu sa vyjadruje primátor Turzovky Ľubomír Golis.

Zničené stromčeky

"Mesto Turzovka v spolupráci s príspevkovou organizáciu Mestský podnik služieb sa snažia, aby naše mesto bolo pekné a čisté. Po zime sa vždy na jar čistia chodníky, cesty a verejné priestranstvá. V centre mesta sa vysádzajú stromčeky a letničky. Do údržby zelene mesto investuje nemalé finančné prostriedky.

Preto nás minulý rok na jeseň veľmi zaskočil čin vandalov, ktorí zničili takmer 30 okrasných stromčekov. Stromčeky boli následne ošetrené napriek tomu niektoré stromčeky vyschli a vymrzli. Mesto v tomto prípade podalo na neznámeho páchateľa trestné oznámenie," hovorí o minuloročnom čine.

Pandémia zastavila vandalské činy len do určitej miery

Zdalo by sa, že pandémia vandalov zastaví, no stalo sa tak len sčasti. "Aj keď sa nám zdá, že pandémia trochu vandalizmus zastavila (nekonajú sa hromadné podujatia, zatvorené sú pohostinstvá či je zákaz večerného vychádzania) nájdu sa takí, ktorí zničia to čo im stojí v ceste. Preto najviac na to doplatia smetné koše, dopravné značky a lavičky.

V minulom roku sme odstránili nebezpečný detský hrad, ktorý už nespĺňal bezpečnostné normy a stretávala sa tam mládež, ktorá robila hluk a zanechávala za sebou neporiadok," uvádza Ľubomír Golis.

kos vandali v

Objasniť páchateľov nie je ľahké, pomôcť môžu občania

"Objasniť páchateľov je veľmi ťažké, aj keď máme takmer celé centrum mesta a aj niektoré mestské časti monitorované kamerovým systémom. Zo skúsenosti však môžeme potvrdiť, že na miestach, ktoré sú monitorované je kriminalita nižšia.

Veľmi by nám pomohlo, ak by občania v prípade, že vidia vandalov pri ničení verejného majetku, tento ich čin nahlásili polícii, alebo na Mestský úrad," dodáva primátor Turzovky.

Prečítajte si aj:

autor: redakcia
foto: mesto Turzovka

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: