zimna-udrzba KysuceJe začiatok decembra a zima zatiaľ šetrí našich cestárov. Na Kysuciach sa často nestáva, aby sme do decembra nemali prvú snehovú nádielku. Zvyčajne to absolvujeme už počas októbra či novembra.


Meteorológovia však predpovedajú, že tento týždeň by sme mohli uvidieť prvý sneh a na kysuckých cestách. Viac v počasí na Kysuciach >>

Slovenská správa ciest: Posypový materiál je zabezpečený

Kysucký závod Správy ciest ŽSK (stredisko Kysuce, Čadca, Nová Bystrica a Makov) je na zimnú údržbu pripravený. Posypový materiál je zabezpečený a k dnešnému dňu má k dispozícii 12 sypačov, dva nakladače a dva traktory s radlicou.

Podľa slov hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej: „Vozový park Správy ciest ŽSK je však nutné obnoviť, aj preto by v týchto dňoch malo pribudnúť 14 nových sypačov, ktoré budú rozdelené do jednotlivých závodov v rámci Žilinského kraja. Závod Kysuce udržiava dokopy 248 kilometrov ciest (I., II. a III. triedy) .
Medzi najnáročnejšie úseky na údržbu patrí Nová Bystrica- Oravská Lesná, Milošová, Oščadnica, Turzovka, ale náročné na údržbu sú aj úseky Lodno, Nesluša, či Horný Vadičov.

Sumár:
Správa ciest ŽS udržiava v rámci zimnej údržby 1 356 kilometrov ciest II. a III. triedy a takmer 500 kilometrov ciest I. triedy. Do zimnej údržby bude nasadených 244 vodičov (z toho 30 pre región Kysúc).

Informácie o zjazdnosti ciest môžu vodiči získať na webovej stránke Správy ciest ŽSK (www.sczsk.sk) v časti „Zjazdnosť.“

zimna udrzba2

 

NDS udržiava súvislý tranzitný ťah od Žiliny po hraničné priechody do Česka a Poľska

NDS prostredníctvom svojho Strediska správy a údržby rýchlostných ciest Čadca (SSÚR 6 Čadca) zabezpečuje zimnú službu na komunikáciách v majetkovej správe NDS v celkovej dĺžke 45 km (diaľnica D3, Svrčinovec – Skalité – HP SR/PR, cesta č. 11A, Čadca - Oščadnica, vybrané úseky cesty č. 11, HP ČR/SR Svrčinovec - Žilina, Budatín).

zimna udrzbaSSÚR 6 Čadca okrem toho zmluvne vykonáva zimnú údržbu pre Slovenskú správu ciest, IVSC Žilina na cestách č. 11, 11B a 12, v celkovej dĺžke 38 km. Prakticky tak udržiava súvislý tranzitný ťah od Žiliny (Budatín) po hraničné priechody do Česka (Svrčinovec - Mosty u Jablunkova) a Poľska (Skalité - Zwardoň). V rámci Žilinského kraja pôsobí v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto a Žilina.

Ako nás informovala Michaele Michalová z NDS: „Zimná služba je vykonávaná v nepretržitom režime od 1. novembra 2019. O zimnú údržbu (zmierňovanie následkov zimných, poveternostných vplyvov na zjazdnosť ciest) sa v SSÚR 6 Čadca stará 36 zamestnancov.
Zimná technika pozostáva z 9 sypačov s radlicou, 2 veľkokapacitných nakladačov, 1 nákladného sklopného vozidla s radlicou, 1 traktora s posypačom a radlicou, 3 snehových fréz.
Stredisko má zároveň na sklade uskladnených 1380 t chemického posypového materiálu.“

Ako nás ďalej informovala: „V rámci náročnosti a nákladovosti na zimnú údržbu vystupuje do popredia nový diaľničný úsek D3 Svrčinovec – Skalité. Hraničný priechod s Poľskom je zas umiestnený v nadmorskej výške cca 700 m. Na úseku sú tunely Svrčinovec a Poľana.“

 

Pri nadmernom snežení sa problémom nevyhneme

Pri nadmernom snežení vznikajú problémy so zdolaním stúpania ťažkými nákladnými vozidlami na mimoúrovňovej križovatke Svrčinovec, na výjazdovej vetve 11/D3. Za hraničným priechodom do Českej republiky prechádza cesta č. 11 do stúpania, kde sa pri veľkom snežení často krížia kamióny s letnými pneumatikami, dochádza k uzatvoreniu hraničného priechodu a následným kolónam na slovenskej strane.
Štandardné podmienky na výkon zimnej údržby určite nie sú na ceste č. 11, kde sa pravidelne vytvárajú hodinové kolóny, čo operatívnosti zimného zásahu neprospieva. Predvídať sa však nedá ani situácia na križovatke Kysucké Nové Mesto, nízka priepustnosť križovatiek v Čadci a následne uzatváranie tunela Horelica, obmedzenia v súvislosti s výstavbou D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec a iné.“ skonštatovala na záver hovorkyňa NDS.

Autor: redakcia
Foto: NDS

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: