hotel tatra cadcaVčera sme zverejnili článok o otvorení vonkajších terás a posedení v Čadci. Majitelia prevádzok nám okrem odpovede na tému znovuotvorenie terasy zaslali aj odpoveď otázku, s akými problémami sa v poslednom období stretávajú.

S akými problémami z pohľadu prevádzky reštauračného zariadenia bojujete v týchto dňoch?

 

tatrainn cadca2

Zuzana Plechová, Tatra Inn: "Problémy spôsobuje likvidita. S tým súvisiaca neschopnosť splácať naše záväzky voči štátu, mestu, dodávateľom a zamestnancom.

Štát sa snaží pomôcť a je na každom individuálne, či pomoc využije. Problémom je aj úplná neschopnosť vedenia mesta riešiť vzniknutú situáciu. Apatia, ktorú vedenie mesta zaujalo voči občanom a vzniknutej situácii je zarážajúca. Akoby prestali dýchať a rozmýšľať. Navonok strnuli, paralyzovaní šokom. Vedenie čaká a vo svojich vyhláseniach požaduje pomoc od štátu. Hanebné! Máme tu volených delegátov, ktorí sa podujali viesť a riadiť mesto. Ani jeden z nich nebol zvolený na to, aby čakal pomoc od štátu, ale aby pomáhal občanom a hľadal možnosti ako ľudom pomôcť zvládnuť túto situáciu. Na jednotlivých odboroch sa viditeľne prejavuje nekompetentnosť a nedostatok empatie.

Zástupcovia mesta zvýšili mestské poplatky a dane síce spôsobom zákonným, ale nemorálnym. A dnes čakajú, že my všetci ich bez reptania zaplatíme do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Treba, aby sa kompetentní zamysleli a rýchlo zmenili svoj autokratický prístup riadenia. Sú to demokratický zvolení zástupcovia a tak sa mali aj správať."

vanessa

Zdenko Šutý, Pizzeria Vanessa: "Bojujeme s nájmom a taktiež, keďže nechceme prepustiť zamestnancov aj s odvodmi, ktoré musíme aj v tejto dobe platiť.

del nicky

Veronika Koperová, Del Nicky: "Samozrejme sú to v prvom rade finančné problémy. Jediná možnosť bola si požičať a dúfať, že to dokážeme postupne splatiť. Inak by sme mohli do dvoch týždňov vyhlásiť insolvenciu.
Mám známych v Nemecku a tam sa to už deje. Niektoré veľké reštaurácie, ktoré sú postavené na mnohých zamestnancoch a majú vysoké prevádzkové náklady už ohlasujú insolvenciu.

Ďalším problémom je dezinformovanosť niektorých štátnych inštitúcií, či jednotlivých pracovníkov. Nariadenia, ktoré máme dodržiavať nám jeden nariadi a druhý ich poprie. Tak niekedy nevieme, čím sa riadiť.
Len veríme, že v tejto situácií, keď nám ide o prežitie, nebudeme “šikanovaní” zbytočnými pokutami..."

Oslovili sme viacero reštaurácií, zatiaľ nám prišla odpoveď od troch uvedených. V prípade doručenia ďalších vyjadrení budeme článok aktualizovať.

Prečítajte si aj: V Čadci otvárajú vonkajšie terasy a posedenia

 

Autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: