kamence kysucke nove mestoOcenenie za projekt získal ateliér SLLA, ktorý naplno využil potenciál lokality, ktorá je plná zelene.

Medzi tohtoročnými víťazmi cien za architektúru CE ZA AR bol projekt bytových bytových domov Kamence v Kysuckom Novom Meste, za ktorým stojí ateliér SLLA. Snahou architektov bolo nájsť funkčné prepojenie s existujúcou mestskou štruktúrou a zároveň o zachovanie prístupu k rieke, ktorá je dominantným prvkom v území.

Momentálne je hotová prvá etapa obytného súboru, ktorá bola skolaudovaná v lete 2020 a pozostáva z troch bytových domov. Začiatkom roka 2021 sa spustila výstavba druhej etapy s ďalšími tromi bytovými domami. Predpokladá sa, že budú dokončené v septembri 2022.

kamence kysucke nove mesto v2

Porota ocenila koncepčné riešenie

Odborná porota ocenila projekt nasledovne: "Prvá etapa rozsiahleho obytného súboru na okraji okresného mesta sa presadila predpokladom dobrého koncepčného riešenia urbanistického celku. Koncept bytových domov vzišiel z architektonicko-urbanistickej súťaže návrhov. Práve súťaž je intenzívnym predpokladom, že následná projektová dokumentácia vo svojej záväznej podobe nevynechá spomínané východiská, ktoré sú podmienkou kvalitného bývania. Tými sú práve väzby, interakcie, prežívania, šance a možnosti mimo hraníc bytu."

„Krízu kvality bytovej výstavby spôsobuje niekoľko paralelných javov. Jedným je dlhodobá nenásytnosť trhu, ako na Slovensku, tak aj v Česku, a zároveň stále pomerne nízke nároky zákazníkov v tomto sektore. To vo svojom dôsledku vedie k tomu, že developeri nie sú pod zdravým konkurenčným tlakom a nevytvárajú architektom adekvátny priestor na kvalitnú tvorbu. Znie to možno ako ospravedlnenie architektov, ale obávam sa, že tieto faktory, bohužiaľ, stoja v pozadí tejto situácie,“ zhodnotil člen medzinárodnej poroty, architekt Jakub Cigler.

kamence kysucke nove mesto v1

Projektu dominujú zelené priestory

Na archinfo.sk sa o projekte uvádza: "Zrealizované bytové domy sú na rozhraní existujúceho mesta, sídliska, rodinných domov, centra mesta a biokoridoru rieky. Masterplan vychádza z predpokladu postupnej realizácie jednotlivých etáp ako samostatných projektov organizovaných do pásov vymedzených ulicami so vstupmi, spoločnými priestormi, vybavenosťou a parkovaním na povrchu zohľadňujúcim ekonomické možnosti regiónu. Zelené koridory sú súčasťou každého pásu, prepájajú nábrežie s existujúcou časťou mesta, aby nová zástavba nebola bariérou medzi mestom a riekou, ale spájajúcim elementom."

Ocenenie CE ZA AR v minulosti získali mladí kysuckí architekti

V roku 2019 sa z ocenenia CE ZA AR tešil Martin Mikovčák, ktorý spolu s belgickým architektom Michiel De Backerom a v spolupráci s Viktorom Mikovčákom pracoval na projekte Ark Shelter. Ide o projekt mobilného domu pozostávajúceho z frejmov a boxov, ktoré je možné popresúvať na lokalitu a za niekoľko hodín ich pospájať a pripraviť na bývanie.

autor: redakcia
zdroj: archinfo.sk
foto: kamence.sk, SLLA

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: