cezaar 2019Kysučania Martin a Viktor Mikovčákovci si v Bratislave prevzali najvyššie ocenenie za architektúru na Slovensku.

To, že kysucký architekt Martin Mikovčák s belgickým architektom Michiel De Backerom v spolupráci s Viktorom Mikovčákom boli nominovaní na ocenenie CE ZA AR 2019 bola sama osebe vynikajúca správa, pretože najvyššie ocenenie za architektúru spravidla putuje do Bratislavy a veľkým architektonickým štúdiám. Ďalším zaujímavým faktom je, že ocenení architekti boli v histórii súťaže najmladšími víťazmi.

Pre všetkých Kysučanov však máme ešte lepšiu správu. Martin Mikovčák a spol. získali v kategórii Fenomény architektúry CE ZA AR 2019 najvyššie ocenenie!

  • CE ZA AR je prestížne ocenenie Slovenskej komory architektov za architektúru. Poslaním ceny je zvýšiť informovanosť verejnosti o práci architekta v spoločnosti, o význame tejto profesie a o jej vplyve na tvorbu prostredia. Cieľom ceny je tiež prezentácia a podpora architektonickej tvorby členov Slovenskej komory architektov prostredníctvom prezentácie prihlásených a ocenených diel.

Architekti dostali ocenenie za svoje dielo Ark Shelter

ark shelter 001

Názov Ark Shelter odkazuje na únik späť do prírody, kde má človek pokoj od súčasného rýchleho života a povinností. Drevodom s týmto konceptom je v súčasnosti vo svete populárny, ten slovenský vyniká kvôli premysleným a prepracovaným riešeniam. Najnovšie modely majú so svojim minimalistickým stvárnením vrátiť pozornosť späť do krajiny, kde sú osadené.

Výnimočné, je aj fakt, že Ark Shelter nie je len jednorázovým „akademickým“ projektom, ale drevodom má aj reálny komerčný úspech nielen na Slovensku. Ozývajú sa záujemcovia z Belgicka, Francúzska, Holandska i z Anglicka. Mladí architekti zároveň pracujú aj na možnostiach ako jednotlivé kabíny pospájať do jedného celku a vytvoriť tak napríklad obchody či škôlku.

Martin Mikovčák našiel na Kysuciach vhodný priestor - halu - kde na svojich drevodomoch môže pracovať. Celý koncept mobilného drevodomu pozostáva z toho, že si zákazník na mape vyberie miesto, kde chce drevodom umiestniť a architekti zabezpečia všetko ostatné. Drevodom pozostáva z frejmov a boxov, ktoré sa popresúvajú na danú lokalitu a za niekoľko hodín sú pospájané a pripravené na bývanie. Drevodomy stoja len na nosných kolíkoch, ktoré sú zavŕtané do zeme, preto je manipulácia s nimi pomerne jednoduchá. Majú vlastné solárne panely, batérie a nádrže na dažďovú vodu.

"Táto cena je pre nás nesmierne motivujúca do ďalšej práce a s modulárnymi domami máme mnoho plánov, kde by sme chceli posúvať," spomenul pri preberaní ceny Martin Mikovčák.

Návrh bol v Belgicku ocenený ako mimoriadne zaujímavý startup. Kysučanov poteší aj fakt, že výroba tohto systému začala u nás - v Čadci.

To, že ocenenie putuje na Kysuce je výnimočná udalosť. Pri preberaní bol počuť potlesk a radosť, že ocenenie putuje k nám. Gratulujeme!

cezaar 2019

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: