den zemeDo dobrovoľných akcií sa môžu zapojiť všetci, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné.

22. apríla si pripomíname Deň Zeme a v súvislosti s tým sa každoročne organizujú akcie zamerané na čistenie okolia. Aj tento rok informujú samosprávy o akciách, do ktorých sa môže zapojiť ktokoľvek komu záleží na svojom prostredí.

Výzvy miest a obcí

Niekoľkodňovú akciu vyhlásilo mesto Čadca. Výzva „Vyčistíme si naše mesto“ prebieha v dňoch od 19. do 23. apríla 2022 a je zameraná na zber odpadkov z verejných priestranstiev a čistenie prírody. "Môžete sa osobne nahlásiť na oddelenie životného prostredia a odpadového hospodárstva, II. poschodie, kanc. č.201, mailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., alebo Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., tel.č. 0905 470 380, 041/4302270. Uvedení pracovníci Vám poskytnú vrecia na odpad, ochranné rukavice a dohodnú s Vami deň a lokalitu na čistenie," informuje mesto Čadca.

cadca den zeme

Mesto Krásno nad Kysucou vyhlásilo výzvu v dňoch od 19.4.2022 do 23.4.2022: "Pomôcky ako pracovné rukavice a vrecia na odpad si môžete vyzdvihnúť v sídle spoločnosti Mestský podnik Krásno nad Kysucou s.r.o., na ul. Struhy 83 (bývalé Technické služby, kotolňa), v pracovných dňoch od 7:00 do 15:00 hod. Tel.: 041/3812936. Naplnené vrecia s vyzbieranými odpadkami umiestnite na prístupné miesto, aby ich bolo možné vyzdvihnúť automobilom, a ich polohu nám pošlite v SMS na číslo 0917529045, prípadne 0918569712. Budeme veľmi radi, ak svoju pomoc zdokumentujete a fotografie so svojim menom nám zašlete na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Prejavme dobrú vôľu pričiniť sa o skrášlenie prostredia, zbaviť mesto špiny a neporiadku, ktoré slúži v podstate všetkým obyvateľom nášho mesta."

Do čistenia okolia vyzýva aj obec Oščadnica: "Zapojme sa spoločne do skrášlenia a vyčistenia našej obce od odpadu v prírode. Zapojiť sa môžete počas celého apríla a najaktívnejších odmeníme vecnými cenami. Ako sa môžete zapojiť a pomôcť? Vrecia na zber odpadu si môžete bezplatne prevziať počas pracovnej doby na Obecnom úrade alebo na zbernom dvore. Naplnené vrecia môžete zaniesť na zberný dvor, alebo ich nechajte pri verejnej komunikácií a nahláste to telefonicky na sekretariát obce 041 / 707 94 60."

Jarné čistenie chystajú aj v obci Podvysoká: "Obec Podvysoká Vás pozýva na jarné čistenie obce, kde sa zameriame na odpadky popri cestách a na verejných plochách. Našu obec Podvysoká vyčistíme v sobotu 23.04.2022. Zraz dobrovoľníkov, ktorí sa chcú zúčastniť na jarnom čistení obce bude o 9.00hod. v areáli futbalového ihriska v obci Podvysoká. V prípade nepriaznivého počasia sa čistenie obce prekladá na náhradný termín, ktorý bude v predstiho oznámený. Zanechajme našim deťom a vnúčatam čisté prostredie pre život! Ukážme, že nám nie je ľahostajné v akom prostredí žijeme!"

Zapojiť sa môžu aj obyvatelia Svrčinovca: "Milí Svrčinovčania, zapojte sa aj vy do akcie "Krajší a čistejší Svrčinovec" a pomôžte tak vyčistiť svoje okolie od voľne pohodeného odpadu v prírode. Zapojiť sa môže každý spoluobčan. Začíname už od štvrtka 21.04.2022. Táto výzva trvá do konca apríla 2022. Vyzbieraný odpad odložte na viditeľné miesto, ohláste na obecný úrad, my ho potom odvezieme."

Akciu ku Dňu Zeme chystá aj Skalité v dňoch 22.-23.apríl 2022 (piatok - sobota) "Prosíme náhláste svoj záujem o zber na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo 041/4376 221 aby sme vedeli rozdeliť svoje sily a možnosti v obci. Každý dobrovoľník, ktorý sa zapojí do dobrovoľníckej akcie si sám môže zvoliť vhodný deň a čas. Pri zbieraní odpadu nezabudnite na aktuálne hygienické opatrenia. Vrecia na odpad a rukavice zabezpečí obecný úrad. Vyzbieraný odpad je potrebné priniesť na zberný dvor," informuje obec.

Čierne skládky sú konštantným problémom

O probléme čiernych skládok hovorí primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda:

"Situácia s čiernymi skládkami a odpadom v prírode je konštantne zlá, ľudia sú skutočne nepoučiteľní a arogantní k životnému prostrediu – čierne skládky naďalej pribúdajú, ak nejakú odstránime, o pár týždňov znova vznikne na tom istom mieste, ako keby tam bolo oficiálne smetisko, z tohto bludného kruhu akéhosi Pavlovho reflexu nezodpovedných občanov (vytvoríme skládku – mesto odprace – vytvorím ju zase – veď mesto zase odprace) nevidíme východisko, keďže každú skládku ihneď po zaregistrovaní odstraňujeme. Ak nevznikne na tom istom mieste, vznikne o kúsok ďalej, a stále pribúdajú aj takéto skládky na nových miestach. Niekedy nás s odstránením skládky predbehnú uvedomelí a zodpovední občania so srdcom plným lásky k prírode – často sami z vlastnej vôle a na vlastné náklady alebo zorganizujú brigádu. Takéto brigády sú organizované podchvíľou (a práve nutnosť tejto frekvencie je na tejto skutočnosti smutná) prostredníctvom sociálnych sietí, zapájajú sa občianske združenia, školy, škôlky, turisti, bežci, rybári, partie mladých ľudí. Často evidujeme práve turistov a bežcov s vrecom na odpadky vo vrecku, po ceste z túry či prechádzky zbierajú odpad, ktorí po ceste nájdu. Touto cestou im chcem vyjadriť veľké poďakovanie.

Ak nie je v silách a možnostiach občana, ktorý skládku objaví, ju aj zlikvidovať, treba ju zdokumentovať a nahlásiť mestskej polícii, ktorá sa spojí s údržbou mesta a situáciu vyrieši. Pre mesto je to ročne veľká finančná záťaž – ide totiž o neplánované výdavky mimo oficiálnych smetiarskych výjazdov – zamestnanci, ich čas, pohonné hmoty áut údržby stoja na tieto účely mesto ročne tisíce eur.

Mesto niekoľkokrát ročne vyhlasuje Dni čistoty mesta – počas týždňa pristavuje špeciálne kontajnery na odvoz nebezpečného odpadu, elektroopadu, batérií, televízorov či starých chladničiek, nádob z chemikálií, farieb a lakov, aby ich ľudia nenechávali pri smetných košoch.

Najnovšie sme okrem čiernych skládok zaevidovali pár neoficiálnych a nenahlásených prechodných pobytov občanov v našich polopodzemných kontajneroch, ktorí v nich strávili noc. A to sme sa doteraz najviac pozastavovali nad konármi vŕb popri rieke Kysuca ovešanými mikroténovými vreckami a igelitovými taškami vyplavenými vodou. Žiaľ, aj takéto situácie sa stávajú."

Zapojte sa do našej akcie "Čisté Kysuce"

Aj my by sme vás chceli vyzvať, aby ste sa zapojili do čistenia svojho okolia. Rovnako ako aj minulý rok, aj teraz sme vyhlásili akciu "Čisté Kysuce", v ktorej môžete navyše súťažiť o pekné ceny od našich sponzorov. Našu výzvu zverejnili na svojich weboch kysucké mestá a obce, za čo im srdečne ďakujeme. Súťažíme do 30.4.2022. Iniciatívu môžete podporiť zodpovedným správaním sa v prírode a šírením myšlienky na sociálnych sieťach cez hashtag #cistekysuce. Ceny budeme naďalej dopĺňať.

tlacitko sutaz

Ceny do súťaže venovali:

  • CLEANEX CENTRUM s.r.o.
  • Novatech, s.r.o.
  • NIKASPORT Krásno nad Kysucou
  • Reštaurácia DELNICKY Čadca
  • Agrožel Krásno nad Kysucou
  • Záhradníci.sk - garden centrum Oščadnica
  • Xénia Šurhaňáková

 cleanex

 agrozel

 novatech

 delnicky

 nikasport

 logo zahradnici

Prečítajte si viac:

autor: redakcia
#cistekysuce
foto:OZ pre krajšie Kysuce

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: