Je obdobie, keď sa košíky bylinkárov plnia nežnými farebnými kvietkami prvosienky, podbeľu, pľúcnika, ale aj ostrými listami žihľavy, púpav alebo brezy.

Prvosienka jarná

Prvosienka jarná nám ponúka krásne nežné žlté kvety. Môžeme ich zjesť v šaláte surové. Už priamo pri zbere ich ochutnajte, sú plné nektáru. Sušené ich využijeme do čajov na kašeľ alebo do čajovín proti chrípke. Pre potlačenie tzc. stareckého kašľa účinnejší ako kvet prvosienky je jej koreň. Tiež ho zbierame na jar, po dokvitnutí.

Podbeľ liečivý

Podbeľ liečivý - malé slniečka, rastúce na tých najškaredších násypoch. Je to silná pionierska rastlina. A silná je aj v boji proti kašľu. Neskôr, po odkvitnutí podbeľa si zozbierame jeho listy. Vyberáme tie zdravé, nepoškodené. Tie opatrne nasušíme a použijeme na čaj, ktorý uľaví pri prechladnutí a pri chorobách dýchacích ciest a kašli.

Hluchavka purpurová

Hluchavka purpurová ako je poliehavá a málo vystúpavá bylina s štvorhrannou stonkou , protistojnými srdcovitými listami. Má fialové pyskovité kvety v skrátenom praslene. Kvitne od skorého marca až do októbra. Je to burina, ako mnoho ďalších liečiviek. Má podobné vlastnosti ako hluchavka biela. Zbierame nepoškodenú vňať. Osoží pri chorobách dýchacích ciest, ale aj pri bolestivých ženských problémoch. Pridáva sa do zmesí pri liečení hemeroidov a kŕčových žíl zvonka ako obklad aj zvnútra ako čaj.

Pľúcnik lekársky

Pľúcnik lekársky nie je na Kysuciach až tak častý. Nachádzame ho v prírode, ale častejšie sa pestuje v záhradách. Pľúcnik rastie v nízkych trsoch, má viacfarebné kvety od bielej, cez ružovú až po fialovú. Listy sú chlpaté s bielymi škvrnami. Pre vysoký obsah kyseliny kremičitej a trieslovín osoží pri dýchacích problémoch (dráždivý kašeľ, odhlieňovadlo), ale aj pri chorobách močových ústrojov. Mladé listy sa dajú použiť na šalát.

Jarná mladá žihľava

Jarná mladá žihľava je nezaplatiteľným pomocníkom v očiste, v liečiteľstve, ale aj len tak v kuchyni. Žihľavový čaj ja kvalitným detoxom, či už si pod tým predstavíme čokoľvek. A je zadarmo. Je dobré si nazbierať mladé žihľavové výhonky a robiť si z nich čaj dvakrát za deň aspoň týždeň. Zázraky nemusia byť úplne viditeľné. Verte mi, že vaše vnútorné orgány vám za túto kúru poďakujú. Ak vám už nebude chutiť, tak si silným žihľavovým odvarom opláchnite vlasy.

Púpava

Opäť sa vraciam k púpave. Tentokrát si nazbierame mladé púpavové listy z jedincov, ktoré sa ešte nechystajú kvitnúť. Z týchto listov sa robí tinktúra vhodná na podporu rastu vlasov. Čerstvé listy sa v 40-50% alkohole macerujú 14 dní. Sušené púpavové lista sa pridávajú do čajových zmesí na podporu tvorby žlče, pri poruchách trávenia a pečene a s tým spojených prejavoch ako sú napr. akné.

Recept na smoothie

Upotrebenie žihľavy v kuchyni je všeobecné známe napríklad na šalát, či jemnejšie len na posýpanie zemiakov, alebo ako zelená prísada do pomazánok. Pridám ešte jeden recept na smoothie. Natrhajte za hrsť výhonkov žihľavy a púpavových listov. Rozmixujte ich v troche vody, potom pridajte pol banána pre zlepšenie chuti. To je všetko. Je to celkom pitné a nesmierne zdravé.

Krásnu jar, kysuckí bylinkári.

Marta Sláviková
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: