cakanka obycajnaV auguste máme opäť možnosť si nazbierať bylinky. Marta Sláviková píše, o ktoré ide.

Je lenivý august, všetko je spomalené, spieva Peter Nagy. Aj bylinkári mu dávajú za pravdu. Spomaľujeme, prechádzame sa, vychutnávame si a medzi tým stále niečo zbierame. Aj v auguste je toho dosť. Na jednej strane sa dozbieravajú bylinky, ktorých potrebujeme trochu viac do všetkých možných čajov ako alchemilka, ďatelina lúčna, fialka alebo skorocel. Môžeme ich zbierať na pokosených lúkach, lebo tam znova vyrašia vo svoje mladej sile. Na druhej strane sú tu zbery augustových stálic ako rebríček, valeriána, materina dúška alebo lopúch.

A sú tu aj bylinky, s ktorých zberom začíname práve v auguste.

Čakanka obyčajná

Čaká na nás čakanka obyčajná Cichorium intibus L. Rastie popri cestách, vyberieme si tie menej prašné. Zbierame kvety a listy na tenších stonkách. Jej modré kvety sa využívajú vo farbiarstve. My využijeme stonky v čajoch pri poruchách trávenia, chorobách pečene a žlčníka, alebo pri nervovom napätí z prepracovanosti. Koreň čakanky, ktorý sa zbiera na jeseň, sa používa do čaju pri cukrovke. Kedysi sa z neho mlela káva – cikória.

cakanka obycajna zber


Divozel veľkokvetý

Divozel veľkokvetý Verbascum thapsiforme Schrad. Má množstvo ľudových názvov ako volov chvost, boží bič, cisárska svieca či divizna. Všetky hovoria o krásnej vysokej byli husto pokrytej žltými kvietkami. Divozelu je niekoľko druhov. Ten veľkokvetý má najviac účinných saponínov, ale pokojne môžete zbierať jednotlivé kvietky z rôznych druhov, či už s viacerými byľami alebo s nižších druhov. Ten veľkokvetý dorastá až do 2 m. Rastie najmä na rúbaniach. Jeho kvety sú veľmi účinné do každej „prsnej“ čajoviny., najmä pri kašľoch. Osoží aj pri reume.

divozel velkokvety

Očianka Rostkovova

Očianka Rostkovova Euphrasia rostkoviana Hayne.10-30 cm vysoká husto olistená bylinky s nenápadnými pyskovitými bielymi kvietkami so žltým stredom. Zbierame kvitnúcu vňať. Dobre precedený odvar sa používa pri rôznych chorobách - zápaloch očí. Aj pri očnej únave.


Kapucínka väčšia

Kapucínka väčšia Tropaeolum majus je farebná letnička našich záhrad. Ťahá sa po zemi, alebo prevísa z múrika. Má typické oranžové až žlté kvety s ostrohou, ktoré sú jedlé. Zbierame kvety aj listy. Ale tinktúra je najlepšia z plodov. Je to prírodné antibiotikum. Pôsobí preventívne na imunitu. Alebo keď už vypukne chrípka, premnoženie stafylkokov, či ženské choroby, treba ju pridať do zmesi čajov.

  • Tinktúru robíme z dozretých semien, ktoré trochu podrvíme v mažiari. Nasypeme ich do sklenenej fľaše a zalejeme 40% vodkou a macerujeme 14 dní. Každý deň trocha pretrepeme. Užívame 25 kvapiek 2-3 krát denne.

kapucinka zber


Pyštek obyčajný

Ešte môžeme nájsť kvitnúci pyštek obyčajný Linaria vulgaris Mill. Nie je to typická zbieraná liečivka, ale to je škoda. Je 20-40 vysoký poloker (na spodu stonka drevnatie). Byľ má husté čiarkované listy a na vrchole klas žlto oranžových pyskatých kvetov. Zbierame kvitnúcu vňať. Sušené chránime pred svetlom. Pyštek osoží pri zápche, najmä na zmäkčenie tvrdej stolice. Je vhodný aj pri chorobách tráviaceho traktu a močových ciest. Masť z pyšteka hojí hemoroidy.


Vratič obyčajný

Vratič obyčajný Tanacetum vulgare L. tiež známy ako králik. Je to to častá bylina našich lesov. Má okolík žltých kvetov bez korunných lístkov, skoro ako guličky. Na jeseň ich zbierame na ozdobu do sušených kytíc. Ale je to aj významná liečivá rastlina. Zbierame mladú kvitnúcu vňať, tak do 10 cm od kvetu. Vývar z vratiča upotrebíme proti črevným parazitom, v zmesiach pri poruchách trávenia a látkovej premeny. Silný zápach kvetov vraj odpudzuje hmyz.

České príslovie hovorí, že svätý Augustín urobí z tepla stín. Je to výstižný popis konca augusta. Ale do vtedy sa tešme z krásneho leta a využime naplno dary božej lekárne.

Pokojný august, bylinkári.

Marta Sláviková
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: