zihlavaUž sa to rozbehlo skoro na plno. Príroda sa už viditeľne prebudila a prebudil sa aj kysucký bylinkár.

Ako prvé sa naplno rozbehnú buriny. Kultúrne rastliny prejavujú svojou „kultúrnosť“ aj potrebou teplejších dní a lepšieho počasia. Práve pre húževnatosť buriny majú skoro všetci zástupcovia tejto „skupiny“ aj liečivé schopnosti.

Žihľava

Už sa naplno rozbehla sezóna žihľavy, botanicky pŕhľava dvojdomá Urtica dioica L.. Pri plotoch, na okraji priekom a všade, kde je viac dusíka ju nájdete. Len ju nezbierajte na prašných miestach. Jej chĺpky, teda ihličky, zachytia veľa prachu. Liečivé byliny zbierame na čistých lokalitách, nakoľko ich, s výnimkou koreňov, neumývame.

Výluh zo žihľavy je neodmysliteľný pri starostlivosti o pleť a vlasy. Ale v prvom rade je to účinný detox. Najlepší recept je urobiť si čaj z čerstvej vňate, lúhovať 10 minút, čaj vypiť a sparené byliny zjesť.

  • Alebo skúste super vec – sladký žihľavový sirup bez varenia. Nazbierate 100 žihľavových vrškov (od 5 do 10 cm). Prevaríte 1 l vody a necháte zachladiť. Žihľavu ponoríte do prevarenej vody, najlepšie do sklenenej fľaše. Pridáte jeden citrón, umytý, pokrájaný na kolieska. Necháte stáť v kuchyni 24 hodín. Druhý deň scedíte, vyžmýkate, do výluhu pridáte 0,8 kg cukru a 2 malé lyžičky potravinárskej kyseliny citrónovej. Postupne premiešavame a necháme rozpúšťať cukor (podľa intenzity premiešavame aj pár hodín). Po rozpustení cukru, načapujem do sklených fliaš a uskladníme na tmavé studené miesto. (Nemusí byť v chladničke). Vydrží aj celý rok. Teda ak sa skôr nevypije.

zihlava v

Medvedí cesnak

Počasie aj Kysučanom dovolilo tešiť sa z nádielky medvedieho cesnaku. Milovníci jarných šalátov vedia, že jeho zber je záležitosťou len jedného dvoch týždňov.

Prvosienka, podbeľ, púpava

Žltými kvietkami sa jar prihlásila naplno. Či už prvosienka jarná Primula veris L. – peterkluč, alebo podbeľ liečivý Tusilago farfara L. patrí k základnej výbave pre domáci čaj, najmä pri liečbe dýchacích ciest, od hrdla až po pľúca.
Na špeciálny jarný šalát sa hodia listy z mladej púpavy lekárskej Taraxacum officinale Web. Ale nie len na šalát. Listy púpavy – tie zbierané na jar, sú vhodné aj do čajov, na podporu vylučovania žlče, alebo pri tráviacich problémoch, chorobách pečene, cukrovke, zvápenateniu tepien a hemoroidoch.

podbel

Breza

Na konci mesiaca sa prebudí aj breza Betula pendula. Pre ľudové liečiteľstvo a mágiu sa z tohto krásneho stromu používa takmer všetko: kôra, miazga, jahňady, listové púčiky aj samotné listy. Listy sa zberajú ľahko, drhnutí. Pomôžu vám s tým radi aj deti. Len treba zbierať opatrne, z každej brezy len trochu, aby sme ju nepoškodili. Odvar z listov je neodmysliteľný pri oplachovaní umytých vlasov. Okrem toho je brezový čaj vhodný pri chorobách obličiek a reume.

Fialka

Malé nenápadné kvietky fialky voňavá Viola odorata sú tiež jednu z liečiviek. Zbierame kvitnúcu vňať. Okrem toho, že z nich kedysi dievčence robili „voňačky“ do prádla alebo za pás a mládencom za klobúk, je táto bylinka osožná ako močopudný a protireumatický prostriedok a pri ochoreniach pľúc alebo liečbe ekzémov.

fialka

Pľúcnik

Ďalší nenápadný fialovo bieli kvietok je pľúcnik lekársky Pulmonaria officinalis L. Má bielo škvrnité listy a je celý ochlpený. Zbierame kvitnúcu vňať, alebo len listy. Používa sa na čaj pri chorobách dýchacích ciest, pri odhlieňovaní. Odvar sa používa na hojenie kožných vriedkov. Mladé lístky sa dajú použiť do šalátu.

Sedmokráska

Krásavica najkrajšia. Tak sa dá nazvať kvietok sedmokrásky obyčajnej Belis perenis L. Jej kvety zbierame postupne po celý rok. Sedmokráska nezmení chuť čaju, ale jej vplyv na jeho účinok je zásadný. Je súčasťou čajovín pri suchom kašli alebo pri astme. Nesmie chýbať v žiadnom ženskom čaji, či už pri menštruačných problémoch alebo na skrášlenie pokožky.

Hor sa do prírody, bylinkári.

Marta Sláviková
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: