lesFejtón Marty Slávikovej

„Už sa nám tie obmedzenie končia,“ s úľavou si povzdychnú Slováci či Európania. Všetky odvetvia obchodu, hospodárstva a spoločenského života sa z toho tešia. Alebo, že by aj nie všetky?

Obmedzenia pri boji s pandémiou nového koronavírusu sú z kategórie „zachráň sa kto môžeš“. Všetci vieme, že každý kto sa chránil a zachránil, zachránil nielen seba ale aj ostatných aj za cenu obmedzenia nášho spoločenského života a bohužiaľ aj našej ekonomiky. Ale je oblasť, ktorá na rozdiel od hospodárstva, získala.

Zo sledovania Európskej environmentálnej agentúry v Kodani vyplýva, že obmedzenia v doprave a priemysle už za tri týždne znížili hladiny oxidu dusičitého a oxidu uhličitého, ktoré spôsobujú kyslé dažde, smog a skleníkové plyny. Dokonca aj satelitné snímky Európskej vesmírnej agentúry potvrdzujú zlepšenie čistoty ovzdušia. Zníženie našej tvorby oxidov škodlivých látok, ktoré vypúšťame do ovzdušia, sa prejaví na lepšej dýchateľnosti a zároveň sa premietne aj do ďalších zložiek životného prostredia ako voda a pôda a následne bude mať vplyv na rastliny a zvieratá.

A veru už má. Do opustených kanálov v Benátkach priplávali delfíny. V Indii sa tak vyčistilo nebo, že vidno na Himaláje, čo sa nestalo posledných 60 rokov. Na thajských plážach vystrašených dovolenkárov sediacich doma nahradilo obrovské množstvo korytnačiek kožatiek veľkých, ktoré tam nakládli vajcia. A na iné indické pláže priletel nevídaný počet plameniakov, až je to tam celé ružové.

Ale nemusíme chodiť ďaleko. Aj v našej prírode sa prejavila karanténa. Dokonca niekoľkými spôsobmi. Po prvé, počet turistov je naozaj menší. Sú akísi tichší. Asi preto, že majú rúška. A tak na hniezdiskách zahniezdil väčší počet dravcov a vzácne jarné cibuľoviny ostali na svojich miestach. Po druhé menej turistov znamenalo aj menej zabudnutých smetí popri chodníkoch a tiež nemej zásahov záchranárov. Za tretie, obce, ktoré robia jarné upratovanie zaznamenali viac zapojených čističov. Môžeme len odhadovať, že hádam z nudy a nedostatku inej činnosti, bola aj možnosť čistenia riek a chodníkov vítaná. A tak podobne.

Teraz, keď už čakáme na uvoľnenie proti pandemických opatrení a návrat do spoločenského a ekonomického normálu, sa sama pýtam, čo je ten normál. Plná obloha lietadiel a leteckých „výfukov“, plné pláže ľudí a ich kriku, plné lesy turistov a ich odpadkov? Pre prírodu to asi normál nie je.

autor: Marta Sláviková
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: