zatmenie slnka 2022 1V roku 2022 budeme môcť pozorovať len dve zatmenia Slnka, a aj to len čiastočné. Prvé čiastočné zatmenie Slnka v roku 2022 nastane 30. apríla a jeho pozorovanie bude obmedzené na nie veľmi populárne cestovateľské destinácie.

Bude totiž viditeľné v častiach Antarktídy, južnom cípe Južnej Ameriky, a najmä vo vodách Tichého oceánu a Atlantiku, trvať bude približne 4 hodiny a Mesiac zakryje slnečný disk až na takmer 56%. Toto zatmenie je súčasťou Sarosovho cyklu 119, ktorý sa opakuje každých 18 rokov, 11 dní a obsahuje 71 zatmení. Všetky zatmenia v tejto sérii sa vyskytujú vo vzostupnom uzle dráhy Mesiaca. Séria začala čiastočným zatmením Slnka 15. mája 850 nášho letopočtu a končí 71. ako čiastočné zatmenie dňa 24. júna 2112.

Pri pozorovaní tohto nebeského javu platí zásada nepozerať sa na Slnko voľným okom, priamo cez ďalekohľad alebo cez bežné slnečné okuliare. Hrozí nenávratné poškodenie zraku! Odporúča sa použiť kvalitný filter (zváračský filter min č.13), špeciálne okuliare alebo priemet Slnka cez ďalekohľad na papier, ktoré ochránia vaše oči pred vážnym poškodením. Tí, ktorí 30. apríla neplánujú cestovať na Antarktídu, do Čile či Argentíny sa môžu tešiť na čiastočné zatmenie Slnka 25.10.2022, ktoré bude pozorovateľné aj z nášho územia. Slovensko sa bude nachádzať v oblasti, kde úkaz dosiahne viac ako 40 % zákrytu slnečného disku Mesiacom. Úkaz uvidí väčšina Európanov a veľká časť obyvateľov Ďalekého východu. Na území Slovenska bude viditeľné okolo poludnia. Ďalšie zatmenie Slnka zo Slovenska uvidíme až 29. marca 2025 a bude opäť čiastočné.

zatmenie slnka 2022 1

A ako vlastne také zatmenie vzniká?

Zatmenie Slnka je astronomický jav, ktorý nastane, keď Mesiac vstúpi medzi Zem a Slnko, takže ho čiastočne alebo úplne zakryje. Takáto situácia môže nastať, iba ak je Mesiac v nove. Ak by dráha Mesiaca okolo Zeme ležala v rovine ekliptiky, potom by nastalo zatmenie Slnka pri každom mesačnom nove. V skutočnosti je však rovina obežnej dráhy Mesiaca sklonená voči rovine ekliptiky o uhol 5° 8´ 43,4“. Zatmenie Slnka tak môže nastať iba v čase, keď sa Slnko pri pohľade zo Zeme nachádza blízko vzostupného alebo zostupného uzla mesačnej dráhy. Ak je Slnko od niektorého mesačného uzla v menšej vzdialenosti než 9,6°, musí nastať úplné zatmenie Slnka. Pri vzdialenosti 9,6° až 11,9° musí nastať zatmenie čiastočné, ale môže nastať aj úplné. Ak je vzdialenosť Slnka od uzla 11,9 ° až 15,4 °, nastáva zatmenie čiastočné, pri vzdialenosti 15,4 ° až 18,4 ° môže nastať čiastočné zatmenie avšak vo väčšej vzdialenosti Slnka od uzla ako 18,4 ° zatmenie nastať nemôže vôbec.

zatmenie slnka 2022 2

Či už úplné, prstencové alebo čiastočné, zatmenia patria k fascinujúcim astronomickým úkazom, ktoré si netreba nechať ujsť. Najbližšie úplné zatmenie Slnka pozorovateľné u nás nastane 7. októbra 2135 čo je pre našu generáciu veľmi vzdialená budúcnosť. Ak by ste si toto nebeské divadlo chceli dopriať skôr, stačí vycestovať do neďalekého Španielska 12.8.2026 alebo na sever Afriky 2.8.2027.

autor: Kristína Vlčková
foto: Ján Mäsiar, Marián Urbaník

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: