keric zbierkaHumanitárnu pomoc pre ľudí postihnutých zemetrasením v Turecku poskytli aj ľudia, ktorí sa zapojili do zbierky organizovanej KERICom.

Keď sme v pondelok, 6.2.2023 čítali na internete správy o zemetrasení v Turecku a Sýrii, v prvom rade sme si informáciu spojili s našimi dobrovoľníkmi z Turecka, s Ayse, Emrem, Burcu, Seymou, Ugurom, Alihanom, Yunusom a Malikom, ktorý je v KERICu práve teraz.

Všetkých sme ihneď kontaktovali, či sú v poriadku, či sú v poriadku ich rodiny, a že radi pomôžeme, ak nejako môžeme. Všetci odpovedali, že sú v poriadku a neskutočne ich potešil záujem a pocit spolupatričnosti. Pocit, že chceme pomôcť v nás rástol a hľadali sme spôsob ako.

Vtom sa na facebooku objavila výzva tureckej ambasády, že robia zbierku oblečenia pre postihnuté oblasti, a tak sme si povedali, že to vieme zorganizovať a aj sme zorganizovali. Dali sme informáciu na naše sociálne média a v tom momente sa nám ozvala Patrícia, že môže zabezpečiť odvoz zbierky do Bratislavy, prichádzali ľudia s vecami pre deti, aj dospelých.

Za dva dni sme v KERICu zozbierali oblečenie na jednu dodávku a jedno osobné auto. Ľudia boli úžasní, ako rýchlo zareagovali a pomáhali. Medzitým turecká ambasáda svoju výzvu zrušila, pre množstvo oblečenia, ktoré sa vyzbieralo, a tak sme vyzbieranú pomoc ponúkli organizácii Vagus v Bratislave a Žilinskej Charite, obe organizácie sa venujú ľuďom v núdzi.

keric zbierka 3

Pri celej tejto rýchlej akcii sme dostávali správy z Turecka, od našich dobrovoľníkov, so správami, aké dôležité je pre nich, že na nich myslíme, chceme a snažíme sa pomáhať. Malik, náš terajší dobrovoľník, celú akciu koordinoval s tureckou ambasádou a celú zbierku roztriedil, aby bola užitočná. Malik nám tiež dal odporúčanie, kde je najlepšie poslať finančnú pomoc, aby koordinujúce organizácie mohli adresne kúpiť to, čo ľuďom v postihnutých oblastiach najviac chýba.

keric zbierka 1

keric zbierka 2

Oficiálna stránka pre Kampaň humanitárnej pomoci pri zemetrasení je en.afad.gov.tr

Je veľmi smutné, že toto zemetrasenie postihlo toľko ľudí, veľa ľudí zomrelo a veľa ľudí ostalo bez domova. Ale je napĺňajúce nádejou, akému množstvu ľudí záleží na druhých a chcú a sú ochotní pomôcť. Sme radi, že sme súčasťou takejto komunity.

Mirka Petríková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: