kniznica marta harajdovaDo knižnice zavítali v rámci projektu „Knihy pre deti z detských domovov a sociálne slabších skupín“.

Posledné dni prázdninového leta na Kysuciach boli chladné a daždivé, ale návštevníci Kysuckej knižnice v Čadci sa tešili z príjemnej atmosféry, ktorá sprevádzala zaujímavé podujatie pripravené pre deti, mládež a čitateľskú verejnosť. Združenie autorov píšucich na internete a Vydavateľstvo Pars Artem má veľmi dobré vzťahy s Kysuckou knižnicou v Čadci, ktorá pracuje v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

V rámci projektu podporeného z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia pod názvom „Knihy pre deti z detských domovov a sociálne slabších skupín“ zavítali dňa 30. augusta 2021 do knižnice s knižnými darmi dvaja zástupcovia združenia. Srdečne sme privítali kysuckú autorku a poetku Martu Harajdovú a scenáristu, režiséra, karikaturistu a humoristu Vlada Javorského.

Autorské stretnutie a zaujímavá beseda s hosťami zohriala, rozosmiala a potešila deti a mládež z detského domova sv. Jozefa v Turzovke i všetkých zúčastnených. Po privítaní hostí a účastníkov podujatia sa ujala slova Marta Harajdová, ktorá porozprávala o tom ako vznikala jej knižka pre deti „Ahoj, ja som Bak“, prečítala krátky úryvok a odpovedala na zvedavé otázky detí. Zaspomínala aj na svoje literárne začiatky, písanie básní a vydanie dvoch básnických zbierok, účasť a ocenenia v mnohých literárnych súťažiach, členstvo v literárnom klube Oáza a združení Pars Artem.

kniznica marta harajdova besedaZástupcovia Pars Artem Harajdová, Javorský a riaditeľka Kysuckej knižnice Janka Bírová

Svoju prvú knižku pre deti, ktorú príťažlivo ilustrovala talentovaná výtvarníčka Alžbeta Kováčová, venovala autorka spolu s ďalšími knižnými titulmi účastníkom podujatia. Pán Javorský zaujal prítomných príťažlivým rozprávaním o filmovej tvorbe, o tom ako sa robia rôzne filmové triky, ako vzniká animovaný film a ako z neznámeho dievčatka urobil filmovú hviezdu. Svoje výtvarné schopnosti názorne predviedol a deti sa s radosťou pripojili k jeho kresleniu. Všetkých mladých účastníkov podujatia ubezpečil, že sa môžu stať čím len budú chcieť a ich sny sa môžu stať skutočnosťou. Záleží len na ich odhodlaní, vytrvalosti a pracovitosti.

V závere podujatia boli odovzdané deťom knižné darčeky a deti sa hosťom odvďačili svojimi výtvarnými prácami. Na margo podujatia sa pán Javorský vyjadril: “Deti sú vnímavé publikum, mal som to neraz vyskúšané... A hlavne vďačné. Neodchádzali s prázdnymi rukami, ich ruky zdobili knižky, o ktorých sa traduje, že sú najlepším priateľom človeka... Verím tomu!“

pars artem kniznica cadca 002Vladimír Javorský kreslí

My v knižnici rovnako veríme že knihy, ktoré nakupujeme, spracovávame, ponúkame a propagujeme, urobia radosť každému kto nás navštívi a s najlepším priateľom – knihou zažije mnoho príjemných chvíľ. Naša knižnica vám ponúka bohatý výber rôznorodých literárnych žánrov.Tešíme sa na váš záujem a na každého čitateľa, ktorý navštívi našu knižnicu a využije jej rôznorodé knižnično-informačné služby.

Mgr. Helena Pagáčová
Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: