socharske sympozium stara bystrica V uplynulých dňoch sa v obci Stará Bystrica zišli akademickí sochári z celého Slovenska. Títo zaujímaví hostia navštívili náš región pretože sa tu konalo umelecké sympózium, kde sa tvorili sochy na motív diela Kysucké povesti, ktoré napísal Ján Podmanický.

Sympózia sa zúčastnili akademickí umelci z celého Slovenska. Najväčšie zastúpenie mali Kysučania, Akad. soch. Jozef Mundier s dcérou Veronikou, bývalý riaditeľ Kysuckej galérie, Akad. Soch. Jaroslav Gaňa a predstaviteľ umeleckej rodiny Zimkovcov Ondrej 4. Sympózia sa tiež zúčastnili ich hostia, mladí slovenskí autori, Mgr. Art. Martin Ščepka a Mgr. Art. Jakub Bachorík. Ich rady ešte doplnil známy slovenský akademický maliar Ján Kelemen a Slovák žijúci a tvoriaci dnes v Českej republike MgA. Martin Žačok.

Sochy budú odkazovať na turistické a kultúrne pamiatky na Kysuciach

V súvislosti s konaním sympózia sme oslovili Mateja Šimáška, riaditeľa Organizácie cestovného ruchu Kysuce a predsedu občianskeho združenia, ktoré projekt spolu s obcou Stará Bystrica pripravuje a zastrešuje. „Celkovým zámerom sympózia je inštalovať sochy na motívy kysuckých povestí spoločne v rámci rozprávkového chodníka, ktorý by sa mal stať atraktívnym bodom na mape Kysúc. Zároveň by však mal slúžiť ako zaujímavý smerovník na cestách po našom regióne.“

stara bystrica socharske sympozium 004 

stara bystrica socharske sympozium 006 

Zaujímavosťou je, že každá zo sôch bude opatrená QR kódom, ktorý bude odkazovať prostredníctvom mobilnej aplikácie a web stránky na zaujímavé a atraktívne turistické a kultúrne pamiatky na Kysuciach spojené s predmetnými povesťami. A tak nás napríklad socha Kysuca od Jozefa Mundiera virtuálne zavedie k prameňu tejto rieky. Ďalším príkladom je socha majstra Gruna, ktorý podľa povesti tvoril plány kostolov v Novej Bystrici a v Krásne nad Kysucou, ktorá bude prepojená na vizualizácie turisticky atraktívnych bodov v nich. Návštevníci chodníka budú mať teda na jednom mieste atraktívne a interaktívne spojenie s našimi pamiatkami.

Starosta obce Stará Bystrica Ján Podmanický o projekte hovorí: "Z projektu, ktorého financovanie projektovo zabezpečil JUDr. Matej Šimášek PhD., mám dvojnásobnú radosť. V prvom rade som veľmi rád, že významní slovenskí výtvarníci strávili sochárske sympózium v Starej Bystrici, teda v obci, ktorá je kultúre naklonená a v ktorej je už vo verejnom priestore umiestnených viacero umeleckých diel. Zároveň som rád, že autori sa rozhodli stvárniť motívy z knihy Kysucké povesti, ktorú som v minulosti napísal. Verím, že toto podujatie sa zopakuje aj v budúcom roku a stane sa z neho tradícia."

stara bystrica socharske sympozium 009 

stara bystrica socharske sympozium 014

Rozprávkový chodník vytvoria v areáli Kysuckej galérie v Oščadnici

Sochy budú po zakonzervovaní v blízkej dobe inštalované v areáli Kysuckej galérie v Oščadnici, kde vytvoria spomínaný rozprávkový chodník. Následne sa toto miesto zdigitalizuje a sprístupní širokej verejnosti. Pre úplnosť je potrebné dodať, že projekt bol financovaný z dotácie určenej na regionálny rozvoj, ktorú poskytuje Ministerstvo investícii, informátizácie a regionálneho rozvoja. Žiadateľom bolo občianske združenie FolkEvent, ktoré pripravuje viaceré podobné projekty, zamerané na propagáciu kysuckej kultúry a prírody.

„Na túto aktivitu plánujeme nadviazať ďalšou radou pridružených akcií kultúrneho a spoločenského významu tak, aby sme vytvorili ucelený produkt, ktorý bude marketingovo zaujímavý aj z pohľadu prezentácie nášho regiónu. O týchto aktivitách Vás budeme priebežne informovať,“ dodáva M. Šimášek.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: