korna kriz2V piatok 27.8.2021 sa konala Slávnosť požehnania obnoveného Kríža na pamätnom cintoríne obetí hladomoru rokov 1846-1848. Hladomorový cintorín sa nachádza v Nižnej Korni pod Hájnicou – pietne miesto, o ktorom vedelo len minimálne množstvo našich starších obyvateľov.

Kríž, ktorý tam stál bol už poznačený zubom času. Tento rok sa podarilo pietne miesto zdvôstojniť. Kríž, kameninový základ ako aj celé okolie vyrobili obecní majstri. Plastika – tŕňová koruna, ktorá je na kríži je z dielne kysuckého architekta a umeleckého kováča Stanislava Mikovčáka.

Na základe dostupnej literatúry ako aj z rozprávania našich najstarších obyvateľov, vyplýva, že v roku 1846 Európu zachvátila neúroda a následne vypukol hladomor, ktorý trval až do roku 1848. Obec Korňa bola súčasťou Veľkej Turzovky. Hladomor si vyžiadal množstvo obetí. Mŕtve telá už nestíhali na konských vozoch voziť a pochovávať v Turzovke. Z tohto dôvodu boli založené tri nové cintoríny: v Kline, Potôčkach a v Korni Pod Hájnicou. Počas tohto obdobia zomrelo vo Veľkej Turzovke vyše 2000 ľudí.

Foto: Obec Korňa

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: