kniha marta harajdovaKysucká knižnica v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja uviedla do literárneho života nový knižný titul kysuckej autorky Marty Harajdovej.

Príťažlivá knižka autorky Marty Harajdovej pod názvom „Ahoj, ja som Bak“ obohatí knižný fond Kysuckej knižnice i žáner pôvodnej slovenskej literatúry pre deti a mládež. Dňa 30.4.2021 ju slávnostne uviedla do literárneho života riaditeľka knižnice pani Janka Bírová.

kniha marta harajdova mPo privítaní autorky a účastníkov podujatia zastúpených detskými čitateľmi pani riaditeľka uviedla: „Táto udalosť by si vyžadovala väčšie publikum, žiaľ súčasná pandemická situácia dovolila účasť len vymedzeného počtu detí a priaznivcov autorky.

Z podujatia však bude spracovaný videozáznam a veríme, že osloví mnohých čitateľov, ktorí sa dnes nemohli zúčastniť na tejto slávnostnej udalosti osobne“.

Prvé kapitoly boli predstavené na Andersenovej noci

Knižku, ktorá bola slávnostne prezentovaná, sme v knižnici netrpezlivo očakávali a jej prvé kapitoly si s veľkým záujmom vypočuli deti na Andersenovej noci už v roku 2019. Autorka si overovala, či príbeh deti zaujme a dokonca spolu s nimi vybrala meno ježka, ktorý prekvapí hlavného hrdinu knižky. Ježko dostal pekné meno – Edo.

kniha marta harajdova2

Vydanie knižky však nie je jednoduchá záležitosť. Vytvorenie a napísanie príbehu je len prvý krok. Je potrebné nájsť šikovného ilustrátora, vydavateľa, sponzorov či siahnuť na svoje úspory. Knižka, ktorú krásne ilustrovala talentovaná výtvarníčka Alžbeta Kováčova si konečne našla cestu aj do našej knižnice. Vydalo ju vydavateľstvo Pars Artem s prispením Fondu na podporu umenia a je dvojjazyčná. Príbehy majú súčasne aj nemeckú verziu a budú výbornou pomôckou pre deti, ktoré sa učia tento jazyk. 

Tvorba Marta Harajdová

Autorka knižky, Marta Harajdová žije v Makove a písanie jej robilo vždy veľkú radosť. Veľmi rada ukladala slová do veršov a začala písať básne. Svoju tvorbu zasielala do literárnych súťaží, kde sa jej dostalo viacerých ocenení. Prvé básne jej uverejnil týždenník Kysuce a objavili sa i v monografii o obci Makov. V roku 2013 jej vyšla prvá básnická zbierka pod názvom „Teraz“ a o tri roky neskôr vydala zbierku básni pod názvom „Takto“.

kniha marta harajdova3

Pani Marta je dlhoročnou aktívnou členkou literárneho klubu Oáza pri Kysuckej knižnici v Čadci a členkou Združenia autorov píšucich na internete - Pars Artem. V poradí tretia knižka, ktorá je určená deťom, má príťažlivý názov „Ahoj, ja som Bak“. Slávnostné uvedenie do literárneho života prebehlo tak, akoby sa to páčilo každému psíkovi. Knižka bola posypaná chuťovkami pre domácich miláčikov - malými kostičkami. Následne prečítala autorka deťom úryvok z knižky a nasledovali zvedavé otázky.

Na záver bol každý účastník obdarovaný novou knižkou a fotografiou skutočného psíka Baka s autogramom spisovateľky. O pani Marte sa hovorí, že rozumie psej reči. Nuž, psíkom možno rozumejú viacerí, ale pani spisovateľka vie, čo Bak hovorí a dokonca aj to, čo si myslí. Neveríte? Presvedčíte sa o tom, ak si túto pôvabnú knižku prečítate. Dozviete sa o rôznych huncútstvach malého šteniatka, ktorému sa vždy všetko ľahko prepieklo. Bolo to však preto, lebo si ho vybrali a vychovávali trpezliví a láskaví ľudia. Veríme, že knižka sa zapáči všetkým, ktorí majú radi veselé príhody a štvornohých verných priateľov.

Viac o podujatí sa dozviete zo zverejneného videozáznamu na webovej stránke Kysuckej knižnice v Čadci a na youtube:


Mgr. Helena Pagáčová
Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: