kastiel oscadnicaMomentálne prebiehajú v kaštieli v Oščadnici rekonštrukčné práce, Kysucká galéria je z tohto dôvodu zatvorená.

Žilinská župa začala s jeho modernizáciou kaštieľa v Oščadnici v rámci cezhraničného projektu hradeného z európskych finančných zdrojov. Náklady na investíciu sú viac ako 640-tisíc eur. Župa spolufinancuje projekt vo výške zhruba 300-tisíc eur.


Pribudnú nové výstavné priestory

Kaštieľ v Oščadnici je národnou kultúrnou pamiatkou, sídli v ňom Kysucká galéria. Rekonštrukcia predstavuje prvú veľkú investíciu pamiatky, naposledy prešiel obnovou lesopark pred dvanástimi rokmi. Výsledkom renovácií majú byť nové výstavné priestory v podkroví kaštieľa, celý objekt sa navyše zmodernizuje a pristaví sa terasa na východnej strane pamiatky.

Okrem tohto sa bude vymieňať strecha, vybuduje sa nové schodisko do podkrovia, zrenovujú sa hygienické zariadenia a vymenia rozvody vody aj kúrenia. O obnove kaštieľa hovorí riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada: ,,Rekonštrukciou kaštieľa sa Kysuckej galérií otvoria ďalšie možnosti využitia tohto objektu. Získa nové výstavné priestory, pribudne aj miestnosť, kde bude možné realizovať tvorivé dielne, besedy ako aj iné kultúrno-spoločenské aktivity. Takýto priestor v galérií doteraz chýbal.“ Súčasťou rekonštrukcie bude aj vybudovanie bezbariérového vstupu do priestorov kaštieľa pre návštevníkov s telesným znevýhodnením.

Finančnú pomoc získala župa z finančných zdrojov Európskej únie. ,,Práve v prípade pamiatok ide často o nákladné investície, ktoré nie je možné v celom rozsahu realizovať výhradne zo zdrojov samosprávnych krajov. Podobne sa nám podarilo obnoviť napríklad Budatínsky hrad, budovu Fary na Oravskom hrade, či lesnú železničku v Pribyline,“ povedala županka Erika Jurinová.


Lesopark je naďalej sprístupnený

Aj keď počas stavebných prác je galéria uzatvorená, lesopark ostáva pre verejnosť aj naďalej prístupný. V parku sa nachádza (Ne)stála expozícia exteriérovej plastiky, budovaná od roku 2001, kedy sa konal prvý ročník Medzinárodného sochárskeho sympózia, vytvorené diela autorov zo Slovenska, Česka a Poľska sa stali integrálnou súčasťou lesoparku.

lesopark kastiel oscadnica

Kysucká galéria v Oščadnici je v správe Žilinského samosprávneho kraja. Vo svojom zbierkovom fonde má viac ako 3000 predmetov.

Modernizácia kaštieľa je súčasťou projektu ,,Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane,“ ktorý je financovaný v rámci programu Interreg V-A Slovensko – Česko. Cezhraničným partnerom je Moravskosliezky kraj. Náklady na projekt na slovenskej strane sú vo výške viac ako 3,2 milióna eur. Okrem kaštieľa sa zmodernizuje aj takmer 21 kilometrov ciest vedúcich k národným kultúrnym pamiatkam v každom z regiónov Žilinského kraja (Turiec – Sklabiňa, Blatnica, Folkušová, Mošovce, Kysuce – Nová Bystrica, Horné Považie – Kotešová, Svederník, Žilina, Liptov – Pribylina, Liptovská Teplá a Orava – Vyšný Kubín, Osádka, Malatiná, Zuberec).

autor: redakcia
foto: Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: