kysucke muzeum sprievodca nevidiaciMúzeá sa čoraz viac prispôsobujú novým trendom a novým výzvam, ktoré so sebou prináša každá doba. V súčasnosti sa kladie dôraz na sprístupňovanie múzeí marginalizovaným skupinám, návštevníkom s hendikepom alebo so špeciálnymi potrebami.

Preto sa aj Kysucké múzeum snaží sprístupňovať všetky svoje expozície a zverené kultúrne dedičstvo všetkým návštevníkom bez rozdielu. Z tohto dôvodu prišli kysuckí múzejníci s myšlienkou vytvorenia projektu zameraného na postupnú debarierizáciu svojich vysunutých pobočiek. Prvým krokom bolo sprístupnenie najväčšej a najznámejšej národopisnej expozície Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke pre nevidiacich a slabozrakých.

V rámci realizácie projektu Ministerstva kultúry SR v podprograme 2 Kultúra znevýhodnených skupín sa podarilo v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči vytvoriť unikátneho sprievodcu Múzeom kysuckej dediny v Braillovom písme, ktorý navyše obsahuje 14 hmatových obrázkov vybraných objektov ľudovej architektúry a troch parných lokomotív (U34.901, U45.9 a „Kolbenka“). Nevidiaci návštevník si tak bude môcť sám prečítať základné informácie o kysuckom skanzene a jeho historických dreveniciach, ale dozvie sa aj podstatné informácie o Historickej lesnej úvraťovej železnici. Hmatovým poznávaním si môže ľahšie predstaviť ako v skutočnosti vyzerajú drevené objekty tradičnej ľudovej architektúry Kysúc.

 sprievodca kysucke muzeum 004

 sprievodca kysucke muzeum 003

Súčasťou projektu bolo aj zakúpenie mechanického Pichtovho písacieho stroja, prostredníctvom ktorého môžu nevidiaci návštevníci zanechať svoj odkaz v podobe postrehov, zážitkov či nápadov na zlepšenie nielen pre múzejníkov, ale najmä pre iných zrakovo hendikepovaných návštevníkov. Sprievodca Múzeom kysuckej dediny bude prístupný na požiadanie na pokladni v Stanici Skanzen. Po jednom exemplári bude dostupný aj v ostatných pobočkách Kysuckého múzea.  

Veríme, že zrealizovaním projektu sa podarí sprostredkovať najdôležitejšie informácie o unikátnom mieste akým je Múzeum kysuckej dediny a že nevidiaci návštevníci ocenia snahu múzea pri rozširovaní a skvalitňovaní služieb pre ľudí so špecifickými potrebami. Jedná sa o pilotný projekt Kysuckého múzea, v ktorom budeme pokračovať. Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Kysucké múzeum

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: