sportovec roka galavecer cadca 2020 003Kysucký galavečer Športovec roka 2019 potvrdil význam organizovania kultúrno-spoločenskej udalosti tohto formátu. Slávnostné podujatie sa konalo v piatok 17.1.2020.

Oceňovanie športovcov, kluby, organizátorov, trénerov a mimoriadne športové výkony za ostatný rok má svoje miesto na mape podujatí, ktoré pozitívne ovplyvňuje športové dianie v regióne.

„V prvom rade mi dovoľte vysloviť obdivov a poďakovanie organizátorom, pretože toto podujatie zvyšuje spoločenskú úroveň športu na Kysuciach,“ povedal pred prítomnými divákmi predseda oblastného futbalového zväzu pán Stanislav Špila.

Stojí za doplnenie, že sa myšlienky a výsledky kysuckej spoločensko-športovej akcie roka premietajú na územie celého Slovenska, veď spokojné a rozžiarené tváre osobností kysuckého športu, vzácnych hostí či víťazov jednotlivých kategórií, si všímajú aj ich priatelia na sociálnych sieťach, ktorí s radosťou komentujú a podporujú príspevky svojho priateľa či priateľky.

sportovec roka finalova trojicaFinálova trojica - Lukáš Piják, Nikolas Tóth a Ladislav Litva

Ďalší originálny a nezameniteľný dôvod je osobné stretnutie po kultúrnom programe, prípitok na úspechy v starom roku a želanie si všetko dobré do roka nového, aktuálneho. Veľký počet športovcov a funkcionárov sa stretol práve po roku, na gala. Boli radi, že videli známe tváre a ďalších výnimočných ľudí, ktorých spája nielen láska k športu, ale aj zvedavosť, AKO sa darí, či sú všetci zdraví a ktovie, možno prebiehalo aj zdieľanie svojich skúseností a rád do športového života.

Každé udeľovanie cien má aj svoje tienisté stránky s ktorými by sa však práve športovci a športoví funkcionári mali vedieť správne vysporiadať. Sú nimi prehry. Prehra v ankete môže znamenať nebyť vyhlásený v prvej fáze galavečera, alebo sa nenájsť ani na výsledkovej listine vo fáze druhej (hlavná kategória). A to sme na pódiu skutočne nevideli všetkých šampiónov vo svojich športoch, ktorí v roku 2019 získali významný triumf.

sportovec roka galavecer cadca 2020 007Stanislav Špila, Filip Delinčák a Pavel PetrášMajster Európy v 3D lukostreľbe v súčasnosti nemusí zaujať tak ako známejší majster Európy v kulturistike, čo je prirodzene dané postavením športu vo vnímaní ľudí a v rebríčku ich popularity. Nemôžeme si klamať, že športovec z tých populárnejších športov ako sú hokej, futbal, silové športy, alebo hokejbal má väčšiu šancu uspieť v záverečnej kategórií ako športy začínajúce, športy na začiatku medializácie a výkonnostných limitov. To však nijak neznižuje hodnotu výkonu a výsledku snaženia každého výnimočného kysuckého športovca či športovkyne, len hovorí tie známe tri slová: „Trpezlivo pracuj ďalej“.

Práve preto je galavečer Športovec roka tématicky postavený v duchu olympijských ideálov a všeobecných pravidiel vzájomnej úcty a rešpektu. Na pódiu sa predstavili vždy tie športy, ktoré mali zaujímavý rok a výsledky. Ako povedal stolno-tenisový elegán a kysucká legenda Pavel Petráš: „Som rád, že sa toto podujatie organizuje, pretože môžeme vidieť športovcov a spoznať športy, ktoré na Kysuciach fungujú a ktoré by sme možno inak nespoznali.“

Z hudobných hostí boli veľmi vrelo prijatí heligonkári Jarky Jelinkovej a ich sólisti Martin Tomáš, Sofia Králiková, Simona Mária Halvoníková. Speváckymi výkonmi bavili Kamila Hübsch a Michaela Martykanová speváčka skupiny KOMA.

Zo športovcov sa predviedol Dominik Klimek a Richard Chromík. Do budúcich ročníkov je ambícia zaradiť viac športovcov, ktorí by predviedli svoje umenie na pódiu. Street workout a kulturistika sa stali prvými, ktorým mohli diváci zatlieskať počas kysuckého galavečera.

hokejbalistiHokejbalisti a Marián Gregorík

Formát oceňovania si drží svoju líniu, hoci prešiel drobnými zmenami, kysucké športové osobnosti a vzácni hostia honorujú najlepších jednotlivcov a kluby v jednotlivých kategóriách športov, ktoré mali výborný uplynulý rok a mohli nominovať aspoň päť skvelých športovcov so zaujímavými výsledkami. Vzácni hostia ako Danka Pavlíková, Jaroslav Klus, Stanislav Špila, Marián Gregorík, sa potom postarali o to, aby najlepší v kategóriách frisbee, hasičský šport, atletika, silové športy, kulturistika, karate, florbal, hokej, hokejbal, stolný tenis a futbal dostali svoje ocenenia na doskách, ktoré znamenajú svet, ocenili ich vzácny výkon a podporili ďalšie športové snaženie.

Osobnosti Kysúc a mesta Čadca ako Ľudovít Valárik či Milan Pollák potriasali pravicou najlepším trénerom a organizátorom Kysúc. Ján Jurga oceňoval v kategórií Oddanosť športu a Mimoriadny prínos pre šport na Kysuciach. Hlavnú kategóriu vyhodnocoval opäť vzácny hosť, tréner druhého najlepšieho športového kolektívu Slovenska za rok 2019 pán Marián Gregorík, tréner hokejbalových majstrov sveta z Košíc 2019 a azda najoceňovanejší športovec v kysuckých anketách o športovca roka, olympionik a stále aktívny atlét Peter Tichý.

sien slavy ivan ciernyDo siene slávy bol uvedený popredný atlét a tréner atletiky Ivan Čierny

O výnimočný vrchol sa postaral nový člen Siene slávy kysuckého športu pán Ivan Čierny, brigádny generál vo výslužbe a predseda Združenia olympijských klubov Slovenska, ktorý okrem iného vyjadril túžbu a vieru v to, že sa na Kysuciach narodí športovec, ktorý prinesie olympijskú medailu.

ŠPORTOVEC ROKA 2019 - VÝSLEDKY

Hlavná kategória

KONEČNÉ PORADIE
1. Lukáš Piják (Majster sveta v hokejbale)
2. Nikolas Tóth (Majster sveta a držiteľ svetového rekordu v mŕtvom ťahu)
3. Ladislav Litva (Vicemajster sveta v kulturistike ICN)
4. František Nehaj (Člen Triple crown club plavcov sveta)
5. Jozef Ninis (Majster Slovenska v sánkovaní)
6. Miloš Roman (Finalista WHL a Slovenský reprezentant U20)
7. Vladimír Macura (Vicemajster Európy do 15 rokov vzpieranie)
8. Monika Bytčánková – (Majsterka Slovenska vo futbale žien)
9. Peter Prívara ml. - (Majster Slovenska do 16 rokov v tenise – ako 14 ročný)
10. až 14. Pavel Petráš (Bronz Slovenská stolnotenisová extraliga), Zuzana Králiková a Ľubomír Králik (Majstri Európy v 3D lukostreľbe), Jozef Nevedel (Niekoľkonásobný juniorský majster Slovenska v atletike) , Filip Delinčák (Víťaz Slovenského pohára juniorov, Slovenský reprezentant), Dominik Klimek (Vicemajster Slovenska v street workoute, Slovenský reprezentant).
15. až 19. miesto Alexandra Faktorová (Historický bronz zo Slovenskej extraligy vo florbale žien), Ján Šulek (Vicemajster sveta v požiarnom útoku), Ľubomír Michalík (Kapitán FK Sereď – 6. miesto Fortuna liga), Jozef Bubeník (Víťaz Kysuckej desiatky. Slovenský reprezentant), Jakub Banetka (Majster Slovenska v ultimate Frisbee. Slovenský reprezentant).

FRISBEE
1. Jakub Banetka
2. Rudolf Kožík
3. Adam Jakuš

HASIČSKÝ ŠPORT
1. Ján Šulek
2. Erika Belko
3. Barbora Ďurčová

ATLETIKA
1. Jozef Nevedel (MKŠS KNM)
2. Jozef Bubeník (MKŠS KNM)
3. Ján Jurčík (AK Čadca)

SILOVÉ ŠPORTY
1. Nikolas Tóth (Absolútny juniorský majster sveta v mŕtvom ťahu z Moskvy, Slovenský reprezentant)
2. Vladimír Macura (Vicemajster Európy do 15 rokov, Slovenský reprezentant)
3. Peter „Ali“ Truchlík (Vicemajster SR v Armwrestlingu)

KULTURISTIKA
1. Ladislav Litva (Litva fitness)
2. Marek Vlček (Riecky Relax and fitness)
3. Richard Chromík – pretekár IFBB PRO League.

KARATE
1. Ľubomír Gavlák (Majster SR v kumite bez rozdielu váhy nad 45 rokov)
2. Mgr. Ján Jurga (Majster SR v kumite bez rozdielu váhy nad 55 rokov)
3. Nikola Buchtíková (3. miesto Kumite juniorky 16-17 rokov do 53 kg

FLORBAL
1. Alexandra Faktorová (MKŠS FBK KNM)
2. Alexandra Kocúrová (ŠK PRUSKÉ)
3. Linda Pudišová (MKŠS FBK KNM)

HOKEJ
1. Miloš Roman (Vancouver Giants)
2. Roman Kadlečík a Marek Janák (UMB Banská Bystrica)
3. Michal Roman (HKM Zvolen)

HOKEJBAL
1. Lukáš Piják (HBK Protef Považská Bystrica)
2. Róbert Drábik (ŠKB Martin)
3. Tomáš Čičala (HBK Protef Považská Bystrica)

STOLNÝ TENIS
1. Pavel Petráš (Msk Čadca)
2. Filip Delinčák (STO Valča)
3. Jakub Goldír (MSK Čadca)

FUTBAL
1. Monika Bytčanková (ŠK Slovan Bratislava)
2. Ľubo Michalík (ŠKF Sereď)
3. Matúš Ševčík – Slovenský futsalový reprezentant

TRÉNER ROKA - mládež
1. Miroslav Škrobian (TJ Tatran Vzpieranie Krásno nad Kysucou)
2. Jozef Majerík (AK Čadca)
3. Ľuboš Durčanský (Gymnastika Kelčov)

TRÉNER ROKA - dospelí
1. Marián Chlebana (tréner MKŠS FBK KNM)
2. Peter Papík a Vladimír Vrábel (Škola vzpierania Kysucké Nové Mesto)
3. Jaroslav Knapec (Karate klub Stará Bystrica)

ORGANIZÁTOR ROKA - región
1. Ján Masný – Firesta cup
2. Pavol Slovák – Kocka cup
3. Norbert Chovanec – Panthers cup

ORGANIZÁTOR ROKA
1. Eduard Gábriš - Štefanský pohár
2. František Šuška – Otvorené majstrovstvá slovenska v silovom trojboji.
3. MKŠS Atletika KNM - Kysucká desiatka

ODDANOSŤ ŠPORTU
1. Milan Pollák – Osobnosť Kysúc, Osobnosť mesta Čadca, čestné uznanie slovenského atletického zväzu za dlhoročnú činnosť, predseda Klubu Kysuckého maratónu. Dlhoročný predseda organizačného výboru Kysuckého maratónu.

MIMORIADNY PRÍNOS PRE ŠPORT NA KYSUCIACH
1. Milan Slivka – tréner, funkcionár, bývalý výborný atlét MKŠS Kysucké Nové Mesto, ktorý sa levím podielom zaslúžil o vybudovanie tartanovej dráhy v Kysuckom Novom Meste.

ŠPORTOVÝ KOLEKTÍV ROKA
1. MSK Čadca (Bronzová extraligová medaila, postup B-tímu do extraligy, úspešné organizovanie Slovenského pohára)
2. MKŠS FBK KNM (historická bronzová medaila pre kysucký klub zo Slovenskej extraligy)
3. Majsterky Slovenska v cezpoľnom behu – AK Čadca (Daniela Vorková, Denisa Zemaniková, Anna Balošáková, Zuzana Hrabcová)

  • SIEŇ SLÁVY KYSUCKÉHO ŠPORTU
    Pán brigádny generál vo výslužbe Ivan Čierny
    Bývalý popredný atlét (majster športu), zaslúžilý tréner v atletike, dlhoročný funkcionár v armádnom športe, olympijskom hnutí, atletike i vodnom slalome, v súčasnosti predseda Združenia olympijských klubov SR a čestný člen SOV. Atletický rekordér svojej doby (prvý Slovák, ktorý zabehol 110 m cez prekážky pod 14 sekúnd), bronzový medailista z ME Belehrad 1962, patrí k výrazným slovenským a európskym osobnostiam nielen atletiky. Ako tréner viedol viacero reprezentantov ČSSR na čele s Júliusom Ivanom, ale napríklad ajMartina Pelacha, Jána Latochu, Jána Chebeňa, Vladimíra Jančeka, Jana Těšitela či Dušana Malovca. V rokoch 1975 – 1983 Ivan Čierny pracoval vo výkonnom výbore Československého atletického zväzu, v rokoch 1996 – 2000 bol predseda Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (následne ho zvolili za čestného predsedu). Ako veliteľ Armádneho športového klubu sa radoval z historických olympijských medailí športovcov Dukly Banská Bystrica, keď na OH 1996 v Atlante Jozef Gӧnci vystrieľal vôbec prvý olympijský kov pre samostatné Slovensko (bronzový) a Michal Martikán bilanciu výpravy prikrášlil prvým zlatom. Slovenský olympijský výbor ocenil dlhoročné zásluhy Ivana Čierneho v slovenskom športe aj olympijskom hnutí v roku 2006 prijatím za čestného člena SOV a v roku 2007 udelením Strieborných kruhov SOV. Od roku 2009 je predsedom Združenia olympijských klubov Slovenska. Na návrh ministra obrany Petra Gajdoša prezident SR Andrej Kiska mimoriadne vymenoval niekdajšieho veliteľa armádneho športového klubu Dukla Banská Bystrica, plukovníka vo výslužbe Ivana Čierneho do hodnosti brigádny generál vo výslužbe. Od roku 2015 je člen siene slávy armádneho klubu Dukla Banská Bystrica a od roku 2019 aj čestný občan mesta Čadca a člen Siene slávy kysuckého športu.

autor: Tomáš Urbaník

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: