rozpravky vecnych deti 001

Milé, čarovné a srdečné bolo spoločné stretnutie mentálne postihnutých alebo inak znevýhodnených detí a mládeže sústredených v sociálnych zariadeniach, špeciálnych školách, ale aj žijúcich v rodinách v rámci kysuckého regiónu.

Vďaka finančnej podpore Dotačného systému Ministerstva kultúry SR a spolufinancovaniu Žilinského samosprávneho kraja knižnica zrealizovala už piaty ročník projektu „Rozprávky večných detí v tvorivých dielňach“.
V úvode stretnutia privítala všetkých zúčastnených riaditeľka knižnice PhDr. Janka Bírová a pochválila všetky deti za ich prekrásne výtvory, zároveň poďakovala pedagógom a vychovávateľom za ich aktívnu účasť pri realizácii projektu. Kamarátom sme splnili túžbu predviesť sa pred publikom. S odvahou a veľkou chuťou predviedli to, čo ich robí šťastnými. Deti zo Spojenej školy z Čadce nám predviedli kreatívny ľudový tanec a ukázali, že v škole majú aj zdatné speváčky.

rozpravky vecnych deti 004Odvahu zarecitovať básničky zo šlabikára mali aj kamaráti zo Spojenej školy sv. Jozefa z Turzovky a potlesk si užívali aj klienti z Centra sociálnych služieb Horelica, ktorí nám zaspievali ľudové pesničky. Vstúpiť do sveta "večných detí", ktoré ostávajú deťmi i v dospelom veku je náročné, ale veľmi obohacujúce. Cyklus podujatí z tohto projektu bol zameraný na rozprávky, na kreatívnu prácu s knihou, textom, ilustráciami, oboznámenie sa s bábkovými a prstovými maňuškami. Vyskúšať si na ruku bábku a zahrať ňou divadielko vyvolalo na tvárach detí neskutočne šťastný úsmev a odhalili sme i svojský humor týchto detí. Tajomstvá rozprávkových hrdinov, ich silu, statočnosť a múdrosť deti odhalili v prečítaných klasických rozprávkach. V tvorivých výtvarných dielňach sa deti popasovali so svojou zručnosťou. Skamarátili sa nielen s farbičkami, ale i so štetcom, lepidlom a nožnicami. Svoju fantáziu, hravosť a nadanie zanechali na papieri. Ich prejav je jedinečný, originálny a práve vďaka ich hendikepu nezameniteľný.

Výsledné práce šikovných rúk detí spracovala koordinátorka podujatia Petronela Gavenčiaková a lektorka Martina Piteľová do zábavného pexesa. To bolo prezentované a odovzdané jednotlivým zúčastneným zariadeniam na spoločnom záverečnom stretnutí všetkých účastníkov pod názvom „Vytvorili sme pre Vás – Rozprávky z vreca von!“

Súčasťou podujatia bola aj výstava, kde sa rovesníci mohli pochváliť svojimi maliarskymi úspechmi a zároveň si prezreli fotografie svojich kamarátov z tvorivých dielní. To, že pesničky a tanec spája všetkých bez rozdielu hendikepu, sa presvedčili nielen pedagógovia, ale hlavne deti. Radko Nekoranec z Centra voľného času Čadca pripravil pre deti výbornú diskotéku a dokonca zahral aj pesničky na želanie. Vo výbornej nálade sme sa rozlúčili a spoločne sa tešíme na budúce stretnutie.

Petronela Gavenčiaková
Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať