dagmar dvorskaNarodila sa v Trnave, no od detstva žije v Čadci. Dagmar Dvorská je bývalou dlhoročnou predsedníčkou mestskej organizácie SZPB a nedávno oslávila 90. narodeniny.

Pani Dagmar Dvorská je poslednou žijúcou rasovo prenasledovanou osobnosťou v Čadci, ktorá prežila neľudskú deportáciu do vyhladzovacieho tábora Auschwitz – Birkenau v Osvienčime i pochod smrti do tábora Bergen – Belsen a Mauthausen.

Prežila a vrátila sa domov

"Narodila sa 11. septembra 1931 v Trnave, no od detstva žila v Čadci. Deportovali ju ako 13-ročnú spoločne s rodinou. Prežila veľmi ťažké a kruté časy, ktoré jej podlomili zdravie. Oslobodenie ju zastihlo na pokraji života a smrti v Mauthausene 8. mája 1945. Mala šťastie – prežila a vrátila sa domov. Počas celého svojho ďalšieho života neúnavne a veľmi aktívne pôsobila ako odbojárka, od roku 1959 ako členka Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) pracovala na mnohých pozíciách. V rokoch 1965 – 2005 bola tajomníčkou Okresnej organizácie SZPB, následne až do roku 2014 predsedníčkou základnej organizácie v Čadci. Taktiež bola členkou Oblastného výboru SZPB v Žiline. Niekoľko desaťročí sa neúnavne snažila o udržiavanie a rozvíjanie tradícií boja za národné oslobodenie v Čadci i na Kysuciach," uvádza mesto Čadca.

dagmar dvorska v

Podieľala sa na zachovaní organizácie SZPB v Čadci a taktiež na šírení myšlienok humanizmu a boja za národnú slobodu medzi deťmi a mládežou. Na svojom poste sa venovala aj starostlivosti a pomoci bývalým odbojárom a ich rodinám a pravidelne sa zúčastňovala a organizovala pietne akty na pamiatku padlých hrdinov v Čadci i v regióne Kysúc. Spolupracovala s mestom Čadca na jeho rozvoji a v roku 2016 si prevzala Cenu mesta Čadca za celoživotnú aktívnu a obetavú prácu pre Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, uchovávanie tradícií boja za národné oslobodenie v Čadci a v regióne Kysúc a šírenie myšlienok slobody, mieru a humanizmu.

Pri príležitosti 70. výročia SNP jej minister obrany udelil vyznamenanie a Pamätnú medailu.

dagmar dvorska

Oslávila 90 rokov

V stredu 6. októbra 2021 ju navštívil primátor Milan Gura pri príležitosti vzácneho životného jubilea – 90. narodenín. Poďakoval jej za jej dlhoročnú aktívnu prácu a angažovanosť v spoločenskom živote. Svoju úctu jej prejavil aj kyticou kvetov, pamätným listom a vecným darom.

autor: redakcia
foto a zdroj: mesto Čadca

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: