pzp poisteniePovinné zmluvné poistenie. Pre väčšinu majiteľov áut rutinná záležitosť, ktorú každoročne nevdojak odbijú. Je to však na ich škodu. Niekedy až doslova. Na povinnom zmluvnom poistení sa dá pri troche snahy ušetriť. Poďme si teda zodpovedať všetky dôležité otázky týkajúce sa tejto nevyhnutnosti.

Čo je povinné zmluvné poistenie?

Povinné zmluvné poistenie (často označované skratkou PZP) je typ poistky, ktorý sa vzťahuje na všetky motorové vozidlá s platným osvedčením o evidencii. Je teda jedno, či ide o osobný automobil, nákladné vozidlo alebo motocykel. Vychádza zo zákona z roku 2001 o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.

Úlohou PZP je kryť škody spôsobené na cestách. Pre majiteľov áut má veľkú výhodu. Ten, čo spôsobí dopravnú nehodu alebo škodovú udalosť, nemusí hradiť naplno všetky škody na autách zo svojho vrecka. Väčšinu pokryje práve povinné zmluvné poistenie a on platí “iba” spoluúčasť.

Ostatní účastníci dopravnej nehody alebo škodovej udalosti taktiež profitujú z PZP. Môžu si byť totiž istí, že im určite budú pokryté náklady na opravu auta. To v minulosti nebolo samozrejmé.

Pokiaľ by ste nemali PZP a spôsobili nehodu resp. by to zistili policajti pri bežnej kontrole motorového vozidla, hrozí vám pokuta až do výšky 3320€.


Aký je rozdiel medzi PZP a havarijným poistením?

Povinné zmluvné poistenie kryje ostatných účastníkov nehody. Majiteľ auta, ktoré škodu spôsobilo si svoje vozidlo musí dať opraviť za vlastné. Havarijné poistenie potom slúži práve na pokrytie nákladov na opravu vlastného auta. Tento druh poistenia sa odporúča uzatvárať najmä na nových autách vo veku do 6 - 8 rokov.

pzp poistenie2

Ako ušetriť na povinnom zmluvnom poistení?

Vlastník vozidla má niekoľko možností ako ušetriť na PZP. Jedno z odporúčaní znie platiť poistku na ročnej. Povinné zmluvné poistenie totiž môžete platiť aj kvartálne alebo polročne. V takom prípade si však priplatíte, nakoľko poisťovne uprednostňujú práve ročnú platbu. Rozdiel v sume pri štvrťročnej a ročnej platbe je zhruba 10€ a viac. Nie je to síce závratná suma, ale niekde začať treba.

Druhé odporúčanie tiež vychádza z dĺžky poistky. PZP sa zvyčajne uzatvára na dobu neurčitú. Je dobré si však každý rok skontrolovať ponuky jednotlivých poisťovní. V tomto prípade vedia byť rozdiely vo výške poistného až na úrovni niekoľkých desiatok eur.

Aby ste ušetrili čas, využite online porovnávače PZP. Jedným z nich je aj napriklad Najlacnejsiepzp.sk. Na jednom mieste uvidíte ponuku všetkých relevantných poisťovní, cenu a zmluvné podmienky. Rýchlo si tak vyberiete tú, ktorá sa vám najviac hodí. Či už to bude podľa sumy alebo služieb, ktoré PZP ponúka.


Od čoho sa odvíja výška PZP?

Na výšku povinného zmluvného poistenia vplývajú viaceré faktory. Podľa niektorých ich je vyše sto. Zvyčajne sa však hovorí o zhruba dvadsiatich základných segmetnačných kritériách. Medzi patrí napríklad výkon motora a objem valcov, miesto bydliska, bezškodový priebeh vodiča či vek držiteľa vozdila.

Čím silnejšie auto máte, tým viac zaplatíte za poistku. To isté platí aj v prípade, že bývate vo veľkom meste resp. v jeho blízkosti. Taktiež aj nízky vek je na škodu. Poisťovne totiž počítajú s tým, že mladý človek je neskúsený vodič, takže predstavuje väčšie riziko. Naopak bezškodový priebeh vie výšku poistného znížiť. Čím dlhšie jazdíte bez nehôd, tým menej by ste mali za poistku zaplatiť.


Oplatí sa pripoistiť v rámci PZP?

Odpoveď na túto otázku vychádza z toho, čo vaša poistka už vo svojej základnej podobe poskytuje. Najlacnejšie PZP väčšinou kryje len to, čo zo zákona musí. Drahšie poistky potom pridávajú rôzne doplnkové krytie ako je poistenie čelného skla, batožiny, stretu so zverou a pod.

Vychádzať treba aj z vlastných skúseností na cestách. Pokiaľ ste sa už viackrát len o chlp vyhli zrážke so srnkou, bude na mieste sa pripoistiť na stret so zverou. Rovnaký princíp platí aj v prípade čelného skla. Naopak, ak v aute nenechávate žiadne veci, pripoistenie batožiny bude zrejme zbytočné.


Aký je postup pri podaní žiadosti o zmenu PZP?

Zmena poskytovateľa PZP je jednoduchá. Je nutné vypovedať starú zmluvu a paralelne s tým uzatvoriť novú poistku v inej poisťovni. Auto nemôže ani na deň zostať bez PZP. Výpoveď zmluvy môžete riešiť osobne na pobočke poisťovne alebo prostredníctom písomnej výpovede. Pri zmene si vypýtajte aj záznam o bezškodovom priebehu, ktorý nezabudnite odovzdať vo svojej novej poisťovni.

Nové PZP viete uzatvoriť taktiež osobne na pobočke vybranej poisťovne alebo dokonca online. Všetko potrebné (zmluvy, potvrdenie atď) vám príde na e-mail.


Platí PZP aj v zahraničí?

Áno, povinné zmluvné poistenie platí aj v zahraničí. Minimálne v rámci EÚ by mal byť priebeh riešenia škôd dopravnej nehody alebo škodovej udalosti bezproblémový. Stačí oboma zúčastnenými stranami spísať záznam o nehode a mať aj policajnú zápisnicu. S týmito dokladmi následne zájdete do poisťovne. Tam už budú vedieť, ako postupovať.


Čo robiť v prípade škodovej udalosti?

Pokiaľ spôsobíte škodovú udalosť, musíte s druhým účastníkom spísať “záznam o nehode”. Zároveň ste povinný nahlásiť túto udalosť poisťovni. Ak sa na mieste nedohodnete, je potrebné zavolať policajnú hliadku.

Na záver vám prajeme nech váš bezškodový priebeh poistenia má čo najdlhšie trvanie.

Reklamný článok
foto: unsplash.com

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.