pavol muska vystava

V Kysuckej knižnici v Čadci je od 21. októbra sprístupnená výstava akademického maliara Pavla Mušku.

Kysucká knižnica v Čadci pre svojich návštevníkov a záujemcov výtvarného umenia pripravila v rámci Celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby Jurinova jeseň 2020 výstavu nášho významného výtvarníka, žijúceho na Kysuciach, akademického maliara Pavla Mušku pod názvom „Hľadanie súvislosti“. Ako sám autor uvádza, v poslednom období sa zaoberá sakrálnou tematikou vo svoje výtvarnej tvorbe a tak prijal pozvanie na jej vystavenie od riaditeľky Kysuckej knižnice v Čadci PhDr. Janky Bírovej. Mozaika, vitráž a digitálna tlač obrazov krížovej cesty tvoria tri základné okruhy tejto pozoruhodnej výstavy. Predstavuje diela, ktoré súvisia priamo s architektúrou.

Je dobre známe, že akademický maliar Pavol Muška je autorom veľkej mozaiky, nachádzajúcej sa v reprezentačných priestoroch Domu kultúry v Čadci a práve skúsenosťami s touto technikou nadväzuje na prvý okruh z tejto výstavy, ktorým je kamenná mozaika sv. Cyrila a Metoda, umiestnená od roku 2016 v kostole obce Radoľa. Je urobená ako oltárny obraz s rozmermi 4,7 x 3 metre a obsahuje asi 50 tisíc kamienkov, ktoré sa vkladali prostredníctvom špeciálnej malty priamo na stenu. V knižnici ju autor vystavuje prostredníctvom počítačovej grafiky a tempery.

pavol muska vystava v

Ďalšie diela predstavujú fotodokumentáciu a návrh na vitráž, ktorá je zrealizovaná a nainštalovaná od roku 2019 v kostole svätého Jozefa Robotníka v Budatíne. Návštevníka iste zaujme svojou krásnou farebnosťou a jemnými figurálnymi stvárneniami Panny Márie, malého Ježiška a jeho pestúna svätého Jozefa.

Napokon sa dostávame k tretej časti výstavy a tou sú obrazy 14. zastavení krížovej cesty. Autor si na stvárnenie utrpenia Ježiša Krista vybral model, ušil kostýmy, do pozadia obrazov vsadil svoje akvarely a všetko to sprevádza rukou písaný text krížovej cesty, ktorej autorom je Ján Pavol II. Túto pozoruhodnú krížovú cestu nám autor sprístupnil prostredníctvom digitálnej tlače na plátno. Súčasťou výstavy sú aj akvarely z cyklov: Genezis (dielo 4. dňa), Veselá krajina a Priestor.

V súvislosti s pandemickou situáciou sa dožívame obdobia, ktoré nepraje žiadnym múzam. I napriek tejto dobe neistoty srdečne pozývame všetkých, ktorí sa chcú aspoň na chvíľku odpútať od týchto starostí a osviežiť sa pohľadom na krásu, ktorá sa nám ponúka prostredníctvom výtvarného diela akademického maliara Pavla Mušku. Výstava je sprístupnená Kysuckej knižnici v Čadci do 31. decembra 2020.

Zuzana Hrdková
Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: