kniha kysuc1V utorok 30. apríla 2019 získali v čitateľskej ankete Kniha Kysúc 2018 prvenstvo tituly Na cudzích frontoch (kategória odborná literatúra) a Neha modrobiela (kategória beletria).

Každoročne sa na knižný trh dostane približne 50 titulov, ktoré sú späté s regiónom Kysuce tematicky alebo osobou autora. Spomedzi kníh, ktoré vyšli v roku 2018 získalo nomináciu na titul Kniha Kysúc 47 diel – 29 publikácií odbornej literatúry a 18 kníh z kategórie beletria. Knihy do čitateľskej ankety nominuje čitateľská verejnosť, vydavatelia, autori i zostavovatelia.

kniha kysuc3

Hlavným organizátorom súťaže je Kysucká knižnica v Čadci, jedným z mediálnych partnerov bol aj náš server mojeKysuce.sk. Podvečer vyhlásenia výsledkov uviedla riaditeľka Kysuckej knižnice PhDr. Janka Bírová, program svojimi hudobnými vstupmi obohatili členovia Kysuckého komorného orchestra a pedagógovia ZUŠ M.R. Štefánika v Čadci – Mária Kunáková a Anton Pohančeník. O nominovaných a o výsledkoch informovala Mgr. Helena Pagáčová. Uviedla, že tento ročník nebol významný len vysokým počtom nominovaných kníh, ale aj množstvom odovzdaných hlasov. O celkovom poradí titulov tak rozhodovalo až 5909 platných hlasov (2969 v kategórii odborná literatúra a 2940 v kategórii beletria) odovzdaných cez hlasovací lístok alebo online.

kniha kysuc2Najmladšou ocenenou autorkou a zároveň ilustrátorkou je 9-ročná Ľubana Holeštiaková, ktorá sa s knihou Dračie pestvá a iné čarodejstvá umiestnila na 3. mieste v kategórii beletria. Je takisto držiteľkou dvoch slovenských rekordov ako najmladšia autorka a knižná výtvarníčka. Jej knihu s básničkami zdobí 50 pestrofarebných kresieb s dračou tematikou.

Tretí titul autobiografických spomienok vydala v uplynulom roku obľúbená autorka Soňa Behúňová. Druhé miesto v ankete získala za knihu O márnotratnej dcére, v ktorej približuje vzťah k viere na pozadí svojho učiteľského života.

Zbierku básní s názvom Neha modrobiela venuje víťazka kategórii beletria Juliana Belková všetkým zdravotným sestrám. Práve jej matka, ktorá dlhé roky pôsobila ako zdravotná sestra bola inšpiráciou k tvorbe. Poéziu dopĺňajú fotografie z rodinného archívu.

Juliana Belková je i jednou z dvojice zostavovateľov knihy Maľované pod Grapou, ktorá získala tretie miesto v kategórii odborná literatúra. Spolu s Vladimírom Gajdošíkom zostavili obrazovú publikáciu s artefaktmi na tému Kronerovci a Kysuce. V pestrej publikácii sú výsledky troch ročníkov výtvarného plenéra, ktorý prebehol v rodnom dome Jozefa Kronera v Staškove.

Druhý najväčší počet hlasov v kategórii odborná literatúra získal titul Svrčinovec – Monografia obce. Dejiny obce od prvej zmienky po rok 1948 spracoval kolektív autorov pod vedením zostavovateľa Martina Turóciho. Rok 1948 je v histórii obce míľnikom, kedy sa dejiny delia na obdobie starého a nového Svrčinovca. Záujemcovia o históriu sa zo vzácnych materiálov dozvedia mnoho o bohatej minulosti starého Svrčinovca a o stáročných tradíciách jeho obyvateľov.

kniha kysuc4

Víťaznou knihou v kategórii odborná literatúra sa stal titul Na cudzích frontoch mapujúci osudy vojakov z Kysúc, ktorí bojovali v II. svetovej vojne v zahraničí. Do rozsiahleho projektu sa pred 10 rokmi pustil autor Ladislav Paštrnák: “Niektoré rodiny sa ochotne podelili o informácie a požičali vzácne dokumenty. Pre niektoré však bola spomienka na minulosť natoľko bolestivá, že sa rozhodli vojenské dokumenty zničiť a nechceli mať v tejto knihe zmienku o príbuzných.” Kniha s množstvom autentických výpovedí, fotografií a vzácnych dokumentov približuje život na frontoch a slúži ako memento, aby k vojnovým konfliktom nedochádzalo.

Kniha Kysúc je každý rok oslavou nových titulov spojených s našim regiónom. Ich rozmanitosť je dôkazom, že Kysuce sú regiónom s bohatou históriou a tradíciami a miestom, odkiaľ pochádza množstvo tvorivých ľudí.

Poradie a počty hlasov:

Beletria:
1. miesto: Neha modrobiela, autorka: Juliana Belková – 953 hlasov
2. miesto: O márnotratnej dcére, autorka: Soňa Behúňová – 376 hlasov
3. miesto: Dračie pestvá a iné čarodejstvá, autorka: Ľubana Holeštiaková – 365 hlasov
4. miesto: Lode mŕtvych: bermudský trojuholník, UFO, USO a narkobaróni, autori: Miloš Jesenský a Róbert K. Leśniakiewicz – 204 hlasov
5. miesto: Zlatá svadba – história jednej rodiny a doby, autor: Jozef Jakuš – 86 hlasov

Odborná literatúra:
1. miesto: Na cudzích frontoch. Vojaci z Kysúc v bojoch v zahraničí počas 2. svetovej vojny, autor: Ladislav Paštrnák – 675 hlasov
2. miesto: Svrčinovec. Monografia obce, zostavovateľ: Martin Turóci – 471 hlasov
3. miesto: Maľované pod Grapou, autori: Juliana Belková a Vladimír Gajdošík – 262 hlasov
4. miesto: Skalitčania vo Veľkej vojne, autor: Pavol Laš – 176 hlasov
5. miesto: Čadca a okolité obce v správe panstva Strečno od konca 18. do polovice 19. storočia, autor: Marián Liščák – 123 hlasov

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: