velvyslanec vysoka 008Britského veľvyslanca Jeho Excelenciu Nigela Marcusa Bakera privítali v obci nedeľu 14. mája 2023.

Každá obec či mesto je zaiste niečím charakteristické a výnimočné. Či už sú to pamiatky, alebo jej významná história. Výnimkou nie je ani Obec Vysoká nad Kysucou, ktorá sa môže pýšiť hneď niekoľkými zaujímavosťami. Jednou z nich je i jedinečná Biblická záhrada. Ide o tematickú záhradu, v ktorej rastú stromy a kríky spomínané v Biblii. Pre obec je významné i prepojenie s americkým kozmonautom Eugenom Andrewom Cernanom, ktorého korene siahajú do obce Vysoká nad Kysucou.

velvyslanec vysoka 008

Práve Biblickú záhadu nachádzajúcu sa pri kostole sv. Matúša vo farnosti Vysoká nad Kysucou a pamätnú izbu E. A. Cernana si za svoj cieľ a zastávku na ceste po Slovensku vybral britský veľvyslanec Jeho Excelencia Nigel Marcus Baker, ktorý je od augusta 2020 britským veľvyslancom na Slovensku. Veľvyslanec prišiel v sprievode zakladateľa združenia Servare et Manere Mgr. Ing. Mareka Sobolu, PhD. Toto združenie je od roku 2018 partnerom medzinárodného projektu Strom pokoja.

velvyslanec vysoka 006

V nedeľu 14. mája 2023 presne o 08:50 hod. britského veľvyslanca Jeho Excelenciu Nigela Marcusa Bakera pred budovou fary vo Vysokej nad Kysucou privítala zástupkyňa starostu obce Mgr. Janka Jurčová a správca farnosti Vysoká nad Kysucou Mgr. František Mikuláš tradičným zvykom - chlebom a soľou. Z rúk zástupkyne starostu obce si veľvyslanec následne prebral pozlátenú drôtenú ružu od drotárskeho majstra Juraja Šeríka, ako symbol drotárskeho remesla, ktorého jedným z centier bola i obec Vysoká nad Kysucou.

Počas prehliadky Biblickej záhrady, ktorou ho sprevádzal správca farnosti Vysoká nad Kysucou Mgr. František Mikuláš, vysadil britský veľvyslanec Jeho Excelencia Nigel Marces Baker na pamiatku anglickú ružu nesúcu pomenovanie podľa postavy z tragédie Villiama Shakespeara pod názvom „Macbeth“.

velvyslanec vysoka 008

Následne sa veľvyslanec presunul na faru, kde mu bola na počesť jeho návštevy podávaná horúca čokoláda – nápoj, ktorý vo Vysokej nad Kysucou pil i samotný rakúsko-uhorský cisár František Jozef II. keď v roku 1780 prechádzal Kysucami a po dlhej ceste našiel odpočinok na fare vo Vysokej nad Kysucou.

velvyslanec vysoka 011

Po malom občerstvení sa vzácny hosť presunul spoločne so zástupkyňou starostu obce a zamestnancami obce Vysoká nad Kysucou priamo na prehliadku do Pamätnej izby E. A. Cernana, kde ho odborným výkladom o E. A. Cernanovi sprevádzala zamestnankyňa obce Mgr. Gabriela Kubošná.

velvyslanec vysoka 016

Okrem pamätnej izby si britský veľvyslanec pozrel i pamätník STOPA, ktorého autorom je Ing. arch. Stanislav Mikovčák a ktorý bol vytvorený pri príležitosti 50. výročia pristátia Eugena Andrewa Cernana na Mesiaci a zároveň jeho nedožitých 89. narodenín a námestie pred budovou obecného úradu, kde sa nachádzajú analamatické slnečné hodiny a kamenné skulptúry vytvorené v rámci sochárskeho sympózia „Od drotára k astronautovi E. A. Cernanovi“.

velvyslanec vysoka 019

Dôkazom toho, že sa vzácnej návšteve vo Vysokej nad Kysucou naozaj páčilo bola skutočnosť, že britský veľvyslanec Jeho Excelencia Nigel Marcus Baker strávil v našej obci viac ako dve hodiny zo svojho časovo nabitého programu.

Text: Bc. Monika Perďochová
Foto: Ing. Ján Lisko

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: