hvezdaren knmVčera 9.12.2020 bol v Kysuckej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste osadený nový ďalekohľad.

Pôvodný ďalekohľad umiestnený v kupole hvezdárne bol v stredu 9.12.2020 demontovaný a pomocou žeriava ho nahradil nový od talianskej spoločnosti 10micron, ktorá je divíziou spoločnosti pre presnú mechaniku a vybavenie COMEC-Technology.

Hlavný ďalekohľad a pôvodná montáž pochádzali ešte z 80. rokov minulého storočia, čiastočne bola montáž modernizovaná pred 12-timi rokmi. Všetky aktivity na ďalekohľade sa museli vykonávať fyzicky a manipulácia s ním bola pre odborné zamestnankyne prakticky nemožná. Nový ďalekohľad je priamo riadený počítačom, pričom ide o slovenský unikát.

,,Tento typ robotickej montáže sa na Slovensku dnes nenachádza. Zlepší sa ňou presnosť a kvalita odborných programov, zabezpečí komfort pre návštevníkov zariadenia a v neposlednom rade sa zlepšia podmienky pre prácu zamestnancov," priblížil Ján Mäsiar, riaditeľ Krajskej hvezdárne v Žiline. Nový ďalekohľad s príslušenstvom budú slúžiť na výkon odborno-pozorovateľských a vedeckých programov a na realizáciu populárno-vzdelávacích programov pre verejnosť.

,,Pevne veríme, že už začiatkom roka 2021 vám budeme môcť novú montáž spolu ďalekohľadmi predstaviť a sprostredkovať vám nádherné pohľady do hlbín vesmíru," dodal Mäsiar.

hvezdaren knm

,,Pôvodný ďalekohľad bol technicky zastaraný a znižoval kvalitu aj kvantitu pozorovaní, čo komplikovalo odbornú aj popularizačnú prácu hvezdárne. Preto sme sa rozhodli podporiť modernizáciu a verím, že nový ďalekohľad čoskoro ocenia aj návštevníci," uviedol riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada.

"Obstaranie montáže a hlavného ďalekohľadu s príslušenstvom v celkovej hodnote zhruba 45-tisíc eur financoval Žilinský samosprávny kraj a Krajská hvezdáreň v Žiline, ktorá prispela sumou 1160 eur z vlastných zdrojov," uvádza Martina Remencová, hovorkyňa kancelárie predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja.

Krajská hvezdáreň v Žiline

Zaraďuje sa medzi najúspešnejšie slovenské astronomické zariadenia. Za svoju činnosť získala ocenenie Kultúrno-osvetové zariadenie roka za rok 2019 so špecializovaným zameraním. Martina Remencová ďalej uvádza: "V niektorých oblastiach, najmä v oblasti technického vybavenia, dokáže konkurovať obdobným zariadeniam na Slovensku, či vo svete.

Jedným z ďalších projektov modernizácie priestorov je aj Žilinský IQ park, cieľom ktorého je vytvoriť v areáli Pozorovateľne na Malom diele v Žiline atraktívny priestor na realizáciu neformálneho vzdelávania v oblasti astronómie a kultúry a priestoru pre účastníkov poznatkového cestovného ruchu."

autor: redakcia
foto: Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: