kysucka kniznicaDo katalógu kníh v Kysuckej knižnici v Čadci pribudlo viacero noviniek.

Rozprávky pre moje kvety

Máte radi kvety? Učte svoje deti, že sú najkrajším darom pre tých, ktorí sú vám blízki a že sú zároveň najmilším spoločníkom. Nikdy neprezradia vaše tajomstvá, mlčky stoja vo vázach či v črepníkoch, alebo v záhonoch na záhrade a počúvajú vás, občas aj čosi zašumia listami, okvetím. ... Chcú vás utešiť a poláskať svojou krásou. Autorka knihy Zuzana Kuglerová vás o tom presvedčí knižke, v ktorej sa rozpráva so svojimi kvetmi. Kniha je rozdelená na dve časti - Príbehy pre moje kvety a Rozprávky o záhrade, ktoré sú pretkané filozofickým posolstvom a nesú v sebe autorkin nevšedný pohľad na svet i medziľudské vzťahy.


Záhada lyžiarskeho diabla

Traja pátrači sa ocitnú v lyžiarskom stredisku, kde majú vyriešiť záhadu výhražných listov, ktoré dostáva známa lyžiarka. Pri tom si vyskúšajú aj svoje lyžiarske schopnosti, keď musia na strmom svahu naháňať skutočného „diabla na lyžiach“. A čaká ich naozaj prekvapujúce odhalenie. Viac si prečítate v knihe od autora Bena Nevisa.


Lotka a Vianoce so sobom

Lotka sa na Vianoce chystá navštíviť svoju prastarú mamu v Nórsku. Čoskoro sa ocitne uprostred magického dobrodružstva – cestuje na saniach a pomáha zaháňať sobov zo zasnežených hôr na letné pastviny. Zrazu však zmizne mama jedného sobieho mláďatka... Ako to celé dopadlo sa dočítate v knihe od autorky Holly Webb.


Zatajení Slovania prvých storočí

Viete, že sme boli okradnutí o 500 rokov našej histórie? Prisťahovali sa Slovania do strednej Európy a na Balkán až niekedy v 6. - 7. storočí, ako tvrdí oficiálna historiografia? A kde sídlili dovtedy, keď podľa historikov doslova zaplavili obrovskú oblasť Európy? Uskutočnilo sa vôbec také sťahovanie národov v 5. - 6. storočí? A čo bolo predtým? Dnes sa čoraz jasnejšie ukazuje, že takýto model dejín je falošný a skreslený. Predkladáme Vám dôkazy početnej skupiny dejepiscov z 18.- 19. storočia, ako i od bádateľov zo súčasnosti, že ide len o účelové "nemecké klamstvo", ktoré sa umelo udržuje v historiografii až do dnešných dní. Poctivý výskum ukazuje, že Germáni - údajne "nemeckého" pôvodu, boli vlastne Slovania. A preto aj prvé storočia letopočtu v našich krajoch nepatria "Nemcom", ale našim priamym slovanským predkom. Podrobnejšie sa dočítate v knihe od autora Mariána Kapolku.


Keď príde láska

Sny Abigail sa rozplynuli, keď jej zomrel otec a vysvitlo, že jej rodičia neboli legálne zosobášení. Ale teraz si vychutnáva nezávislosť, ktorú jej zabezpečuje postavenie bohatej slobodnej ženy. Dokonca je taká sebavedomá, že bez váhania vyhreší sluhu, čo sa v prítomnosti dám opovážil rúbať drevo do pol pása nahý. Ibaže ten muž nie je nijaký sluha, ale podplukovník Gilbert, ktorý sprevádzal jej raneného brata Harryho domov po vojnách s Napoleonom. Gil prišiel do Hinsfordského sídla, aby svojmu priateľovi pomohol pri zotavovaní, a nepáči sa mu, keď sa k nemu správajú povýšene – najmä preto, lebo nemá urodzený pôvod. Ako to cele dopadne si prečítate v knihe od autorky Mary Baloghovej.


Bábkové divadlo

Na severozápade Anglicka vyčíňa sériový vrah. Svoje obete upaľuje v prehistorických kamenných kruhoch a nezanecháva žiadne stopy. Polícia je bezradná a médiá mu hovoria Spaľovač. Do vyšetrovania sa zapojí suspendovaný detektív Poe. Ten by najradšej nemal s prípadom nič spoločné, ale keď sa na hrudníku obete objaví jeho meno, nemá na výber. Spolu s geniálnou analytičkou Tilly vytvoria čudný pár a odhalia stopy, pre iných neviditeľné. Vrah má plán a z neznámeho dôvodu doň patrí aj detektív, ktorý zistí, že existujú aj oveľa horšie veci než zhorieť zaživa. Viac sa dočítate v knihe od autora M. W. Cravena.


Sme iní ako tí pred nami

Autor Jan Drgonec rozpráva príbeh o tom ako slovenský politik málo spôsobilý riadiť štát uverí dobre utajenému multimiliardárovi uskutočňujúcemu tajný plán na ovládnutie sveta prostredníctvom zákerného mikroorganizmu. Na Slovensku predsa niet politika nespôsobilého riadiť štát. Príbeh sa odohráva v časoch koronavírusu, ktorý je ako more. Nikto nevie presne odkiaľ a kam sa valia vlny. Po prvej vlne prišla druhá a optimisti očakávajú tretiu i štvrtú vlnu. Príbeh ponúka vysvetlenie patálií s koronavírusom. Kvôli tomu zmiešava prvky science-fiction s prvkami politického thrilleru gradovaného účasťou tajných agentov z krajín, ktoré riadia Európsku úniu.


Majster pretvárky

V 70. rokoch 20. storočia sa psychológ David Rosenhan a ďalších sedem duševne zdravých, členov spoločnosti anonymne dali hospitalizovať do liečební duševne chorých po celej Amerike, aby tak odskúšali, nakoľko sú psychiatrické nálepky oprávnené. Boli nútení tam zostať, kým nedokážu, že sú duševne zdraví, a všetci ôsmi odchádzali nielen so znepokojivými diagnózami, ale s ešte hrozivejšími príbehmi z liečby. Rosenhanov prelomový výskum vniesol do psychiatrie zásadnú zmenu, ktorá viedla k zatváraniu psychiatrických inštitúcií a navždy zmenila spôsob určovania psychiatrických diagnóz.
Autorka Susannah Cahalan nám v tomto detektívnom príbehu predstaví brilantný výskum a ukáže, čo sa za zatvorenými dverami liečební skutočne dialo.


Prasiatko Veselé bruško

Prasiatko Veselé bruško veľmi rado papá. Zje takmer všetko, čo sa mu dostane na tanier. Jedného dňa zjedlo prasiatko papáju aj so semienkami. Dnes bolo Veselé bruško opäť prvé z celej triedy, ktoré zjedlo papáju. Nikto nebol prekvapený, ale zvláštne bolo niečo iné. Na jeho stole nebolo ani jedno vypľuté semienko, kým pred ostatnými prasiatkami ich bolo plno.
"Kde sú semienka z papáje?" pýtali sa ho ostatné prasiatka. Aké semienka? Žiadne tam neboli, odvetilo Veselé bruško, ktoré zjedlo úplne všetko. Viac si prečítate v knihe od autora Chinlun Lee.


Detská encyklopédia o planéte Zem

Objavte náš úžasný svet a sily, ktoré ho vytvorili od sopiek a zemetrasení cez vetry a dažde až po vplyv ľudskej činnosti. Táto kniha plná prekvapivých faktov a ohromných fotografií skúma kontinenty, ich podnebie a miestnych ľudí. Vedie nás od ranej slnečnej sústavy až do súčasnosti, a preto je dokonalým sprievodcom po planéte Zem.


Krvilačný upír

Vicky, Jup a Nick idú do Anglicka, aby sa tam zdokonalili v angličtine. Prečo sa však triedny učiteľ a riaditeľ internátnej školy správajú tak čudne? Členov Klubu záhad sa zmocní hrôza, keď zistia, že vlkolak a upír proti sebe nastúpia v smrtiacom súboji…
Klub záhad začína pátranie! Ako to dopadne sa dozviete v knihe od autora Thomasa Brezinu.


Najlepší život v každom veku : Ako pochopiť svoju minulosť, oživiť svoju prítomnosť a dať podobu svojej budúcnosti

Popredný austrálsky psychológ a autor knihy Andrew Fuller viedol rozhovory s veľkou vzorkou ľudí, aby zistil spoločné črty jednotlivých období ľudského života, určil prednosti či nedostatky každého životného obdobia a poradil, čo vtedy robiť. Pochopenie toho, v akom období sa nachádzame, nám pomôže urobiť zmeny, ktoré povedú k zlepšeniu vzťahov, upevneniu nášho zdravia a vytvoreniu odolnejšej mysle. To, čo malo pre nás význam v dvadsiatke, sa totiž po tridsiatke mení a zmena opäť nastane po päťdesiatke, šesťdesiatke aj sedemdesiatke. Každá dekáda má svoje špecifiká a v každej sú naše priority iné.


Necukrím, chudnem : 5 - týždňový plán pre sexi krivky

12 odborníkov spojilo svoje vedomosti a obľúbené recepty, aby vám ukázalo, ako si dopriať sladké bez toho, aby vás vaše chute ovládali. Závislosť na cukre si nevedomky budujeme už od útleho veku, odmeňujeme sa sladkými dobrotami a vo chvíľach stresu siahneme po čokoládovej tyčinke. Táto kniha od autorky Petry Ondrašákovej vám pomôže dostať chute na sladké pod kontrolu. A nemusíte sa báť, že treba cukor naveky vyškrtnúť zo svojho života. Stále si budete môcť vychutnať čokoládovú tyčinku, ale bez pocitu, že nad sebou strácate kontrolu.


Na brehu spieva dav

Barbara má úspešnú kariéru a usporiadanú rodinu. Pri dopravnom konflikte sa však bráni spôsobom, ktorý je dostatočne poburujúci na to, aby sa stal hitom sociálnych sietí. Tie spolu so svedkom a s médiami volajú po spravodlivom treste, čo vedie k dramatickým dôsledkom pre Barbaru. Retrospektívne výpovede postáv postupne odkrývajú nielen to, čo tragickej zrážke predchádzalo, ale aj to, ako sa na pozadí radikalizujúcej sa spoločenskej nálady menia vzťahy medzi aktérmi súkromných i verejných udalostí. Spoločenský román od autora Michala Franka je o krajine, v ktorej sa nočné mory menia na skutočnosť a nikto nevie, či je obeť, alebo páchateľ. Každý si však musí vybrať, do ktorého davu sa zaradí.


Parížska knižnica

Paríž 1939 - mladá, ambiciózna Odile získava vysnívanú prácu v knižnici a črtá sa jej nádejný vzťah so šarmantným policajtom. Do mesta zakrátko vpochodujú nacisti a hrozí, že stratí všetko, čo jej je drahé vrátane milovanej knižnice. S priateľmi knihovníkmi využijú vlastné zbrane a postavia sa im na odpor. Po skončení vojny však miesto oslavy slobody okúsi Odile trpkosť neodpustiteľnej zrady. Píše sa rok 1984, študentku Lily zaujme postaršia osamelá suseda, odlišná od miestnych obyvateľov. Čím viac sa dozvedá o jej minulosti, tým viac ju prekvapuje, že ich spája láska k jazyku, podobné túžby či dokonca dávne temné tajomstvo.
Viac sa dozviete v silnom príbehu od autorky Janet Charles Skeslien, ktorý je motivovaný reálnymi udalosťami.


O červenom autíčku

Malé červené autíčko netúžilo po inom, len byť veľké, silné a rýchle. Cítilo sa byť odstrkované, nepovšimnuté a rozhodne nemalo toľko kamarátov ako autá, s ktorými sa stretávalo na cestách, na križovatkách, v garáži, či na parkoviskách. Malé červené autíčko bolo smutné, ronilo olejové slzy a hanbilo sa za seba. Netušilo, že sa mu raz splní sen - stať sa takým veľkým červeným autom, ktoré je vidieť už z diaľky. Aj keď sa spočiatku tešilo, že je odrazu obrovské a rýchle, čoskoro oľutovalo, že nie je tým, čím bývalo. Príbehy malého červeného autíčka, čo chcelo veľkým byť od autorky Dany Hlavatej, vám dajú odpoveď.


Mami, kúp mi psa!

Krásne ilustrované a pútavé rozprávanie od autorky Zuzany Štelbaskej o Ondríkovi na jeho ceste k naplneniu najväčšieho sna – mať psa. Ondrej sa snaží svojej mame dokázať, že jeho veľké želanie mať vlastného chlpáča myslí naozaj vážne a starostlivosť oň neberie na ľahkú váhu. Avšak až na návšteve u svojho deda Meda sa presvedčí, že mať štvornohého priateľa nie je vôbec také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.


Čierne leto

Špičkový šéfkuchár Keaton je charizmatický človek, ale aj psychopat. Odpykáva si doživotný trest za vraždu dcéry Elizabeth. Jej telo nenašli a Keatona odsúdili vďaka svedectvu detektíva Poa. Keď sa do zapadnutej policajnej stanice dopotáca mladá žena s dôkazom o tom, že je Elizabeth Keatonová, Poe sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, v ktorej môže stratiť oveľa viac než len prácu. Pomôže mu osoba, ktorej dôveruje – geniálna analytička Tilly. Spolu hľadajú odpoveď na najdôležitejšiu otázku, ako môže byť niekto mŕtvy a zároveň nažive? Viac sa dočítate v knihe od autora M.W. Cravena.


Uväznený vo videohre

Jesse neznáša videohry, má na to dobrý dôvod. Jedna sa ho totiž snaží zabiť. Po tom, čo Jesseho a jeho kamoša Erica vtiahne do svojich útrob videohra Full Blast, ocitnú sa uväznení v nebezpečnom svete plnom hrôzostrašných mimozemšťanov. Hoci lietať s jetpackom na chrbte či strieľať z blastera môže znieť ako vzrušujúce dobrodružstvo, Jesse a Eric čoskoro zisťujú, že Full Blast nie je len obyčajná hra. A čo ak v nej zostanú uväznení naveky? Ako to dopadne sa dočítate v knihe od autora Dustina Bradyho.


Predčítač

Škandalózny príbeh od autora Bernharda Schlinka o sexuálnom vzťahu pätnásťročného gymnazistu a zrelej vyše tridsaťročnej ženy, ktorá neskôr stojí pred súdnym tribunálom obžalovaná z najťažších zločinov. Mala ich spáchať na sklonku druhej svetovej vojny ako dozorkyňa v koncentračnom tábore, teda ešte pred známosťou s nedospelým rozprávačom. Spojenie chlapčenskej nevinnosti a tragickej životnej skúsenosti v ľúbostnom vzťahu je nečakaným a neželaným, ale na druhej strane aj osudovým mostom medzi zločinmi minulosti a prítomnosťou, v ktorej žijeme.


Atlas psov pre deti

Labku na srdce, že neuhádnete, koľko je na svete druhov psov. V novom atlase si ich môžete prezrieť od najmenšej čivavy až po najchlpatejšieho komondora a dozviete sa najzákladnejšie informácie o ich povahe. Každé plemeno sa vám hravo predstaví a vy zistíte, ktoré psy patria medzi tie najoddanejšie a najstatočnejšie, ktoré medzi tie najuštekanejšie alebo najuslintanejšie. V knihe od autoriek Ester Dobiášovej, Štěpánky Sekaninovej a Jany Sedláčkovej nájdete veľa príbehov a rozhovorov zo života známych psích hrdinov.


Hojdali sa ježibaby

Hojdali sa ježibaby, žaby zas tancovali a všetkým v básničkách dobre bolo. Aj sliepke v klobúku, zvedavej žirafe či ucapkanému capkovi, každému je do popuku. Hravé, vtipné básničky o zvieratkách, ježibabách či škôlkarke Vierke zabavia dozaista deti, ale i celú rodinu. Autor knihy Jozef Moravčík Jakubovec ponúka veselé básničky pre najmenších.


Ďatelinka

Fascinujúci román o mladej rómskej žene, ktorá stále hľadá svoju identitu, lásku, Boha, oporu a pracovnú sebarealizáciu, no nachádza iba rasizmus a chudobu rómskych osád. Napriek tomu sa nevzdáva a nachádza silu v školskom prostredí zmeniť svoj život a život detí zo segregovaného prostredia. Tento úžasný príbeh dáva námet, ako pristupovať k výchovno-vzdelávaciemu systému rómskych detí a odvážne hovorí o neprekonateľnom rasizme a xenofóbii, ktoré zapustili v slovenskej spoločnosti hlboké korene nenávisti. Román od slovenskej autorky Nely Nezábudkovej je pokračovaním unikátneho autobiografického románu Dievčatko z kláštora.


Mami, oci, objímte ma

Autorka knihy a detská psychologička Petra Arslan Šinková ponúka rodičom rady, ako pomôcť dieťaťu aby bolo odvážne a ako sa pýtať, aby sa nám zdôverilo. Kniha obsahuje tri príbehy, pomocou ktorých deti nájdu v sebe odvahu a dokážu si poradiť so strachom. Pomáhajú deťom vcítiť sa do situácie, orientovať sa v nej a nájsť z nej východisko.


Nakoniec všetko dobre dopadne

Kniha od Christiny von Dreien sa zaoberá aktuálnymi otázkami tohto obdobia. Jasnými a jednoduchými slovami otvára svoj nezvyčajný pohľad ako čeliť chaosu, týkajúceho sa súčasnej globálnej pandémie. Je výzvou, ako rozšíriť horizonty nášho doterajšieho vnímania reality a presunúť zodpovednosť za svetové udalosti z politickej úrovne na všetkých nás. Jej odporúčania dávajú silu a nádej, že sme schopní vytvoriť skutočne krásny a dokonalý svet globálneho mieru, po ktorom všetci túžime.


Čajovna v Tokiu

Fiona je vášnivá fotografka a keď vyhrá štrnásťdňovú cestu do Tokia, má pocit, že sa jej splnil sen. Lenže na mieste zistí, že jej sprievodcom je príťažlivý fotograf Gabe, ktorý jej pred rokmi zlomil srdce. Tri generácie žien ju príjmu medzi seba a Fiona v ich dome a v rodinnej čajovni nachádza lásku a prívetivosť, ktorá jej chýba. Nájdu si Fiona a Gabe k sebe opäť cestu? Dozvieme sa v pútavom románe od anglickej autorky Julie Caplin.


Tajomstvá hmyzu

V nádherne ilustrovanej knihe pre deti od Jess French zistíme, ako veľmi sú tieto drobné tvory dôležité. Náš svet by bol bez nich úplne iný a mnohé druhy rastlín a živočíchov by úplne vymizli. Recyklujú náš odpad, sú potravou pre iné živočíchy a opeľujú rastliny. Dozvieme sa napríklad, prečo sú bezstavovce také dôležité pre budúcnosť našej planéty, alebo nás ohromí čarovná premena motýľov.


Kresťanstvo

Táto publikácia od nemeckej autorky Evy-Márie Schnurr ponúka rôzne pohľady na viac než dvetisíc rokov trvajúce dejiny náboženstva. Jej ambíciou je pochopiť vznik a rozvoj kresťanstva v kontexte historických procesov, politických a mocenských pohybov v minulosti a všíma si aj pozíciu kresťanského náboženstva v aktuálnom spoločenskom dianí.


Jazykovedné štúdie XXXVII – Nárečia horných Kysúc v okrese Čadca

Monografia od Anny Ramšákovej prináša všetky dostupné doterajšie poznatky o dialektoch nárečovo výrazne diferencovaného jazykového priestoru horných Kysúc v okrese Čadca. V kontexte doterajších jazykových poznatkov, výkladov a implementácií podáva ucelený pohľad na vnútornú nárečovú diferenciáciu dialektov skúmanej oblasti. Prináša nové pohľady a interpretácie nárečovej situácie v symbióze s najnovšími historickými poznatkami o osídľovaní Kysúc na slovensko-poľsko-českom pomedzí. Autorka tu zaradila aj vlastné nárečové texty, ktoré poskytujú cenný materiál pre ďalšie dialektologické a interdisciplinárne bádania.


Zem plná hmly

Posledný príbeh, ktorý Arthur Conan Doyle napísal o profesorovi Challengerovi. So starou známou spoločnosťou z románu Stratený svet zažijeme neuveriteľné objavy a dobrodružstvá. Novinár Edward Malone a profesorová dcéra Enid Challengerová sa vydávajú na prieskum sveta duchov, spiritualizmu a jasnovidectva, ktoré vzbudzujú nevšednú pozornosť a rozporuplné reakcie...


V tvojej koži

Americká autorka Lynn Austinová ponúka svojim čitateľom pekný a emotívny príbeh o priateľstve dvoch žien, ktoré pochádzajú z iného sveta. Dej románu sa odohráva v Anglicku počas druhej svetovej vojny, ale aj po nej. Eve so svojou matkou patrí medzi služobníctvo, Audry je bohatá a má všetko na čo si len pomyslí. Keď sa zdá, že ich priateľstvo je odsúdené na zánik, ich životy sa zmenia. Prichádza vojna a náročné situácie stierajú rozdiely medzi bohatými a chudobnými...


Vyvýšené záhony

Táto praktická príručka od Josefa Baumanna nám pomôže ako si založiť vyvýšené alebo kaskádovité záhony, najdôležitejšie kroky pri ich plánovaní, ako aj všetko o vysádzaní, hnojení a zavlažovaní. Prečítame si o rôznych stavebných materiáloch, ako sú drevo, kameň, betón, plast alebo kov a navyše tu nájdeme rozsiahly lexikón zeleninových, cibuľovitých a kvitnúcich rastlín.


Terka sa kamaráti s nočníkom

Nemecká autorka Liane Schneider prichádza opäť s milým a užitočným príbehom o Terke, ktorá tentoraz už v žiadnom prípade nechce nosiť plienky. Keďže nastáva čas na nočník, mama s Terkou sa rozhodnú nejaký kúpiť. Terke sa páči s pestrofarebnými bodkami a doma ho hneď aj vyskúša. Občas sa jej prihodí aj nejaká malá nehoda, no mama s ockom ju podporujú a povzbudzujú a zanedlho to už funguje celkom dobre.


Vinařova žena

Vinárstvo Maison Chauveau bolo pre Ines idylickým domovom, kým do kraja Champagne nedorazila nemecká armáda. Tunajšie pivnice v sebe ukrývajú bohatstvo v podobe slávneho sektu, ktorého výrobu nemôže ohroziť ani vojna. Autorka Kristin Harmel rozohráva príbeh lásky a zrady odhalený Američankou, ktorá sa o osemdesiat rokov neskôr vydáva spoločne so svojou babičkou do Francúzska po stopách rodinného tajomstva.


Bylinková škola

Jedinečná publikácia známej slovenskej bylinkárky a liečiteľky Ivety Henzelyovej prináša rozsiahle informácie o rastlinnej ríši, prírodnej medicíne a o fungovaní ľudského tela. Ukáže nám ako sa preventívne starať o svoje telo, ako predchádzať psychickým a fyzickým ochoreniam a ako si vybudovať silnú imunitu. Naučíme sa spoznávať jednotlivé bylinky a pripravovať z nich liečivé prostriedky, aby sme ich mohli aplikovať pri rôznych ochoreniach.


Najkrajšia záhrada na svete

Prichádza jar a Jazvec si predstavuje svoju krásnu záhradku, kde bude všetko rásť presne podľa jeho plánov. No neskôr príde búrka, ktorá zničí záhradku a odplaví všetky semienka. Tento citlivý príbeh, ktorého autorkou je Marsha Diane Arnold naučí deti, že nie všetko je podľa našich plánov, že po daždi a smútku vždy vyjde slnko, ktoré nám prinesie radosť a množstvo jedinečných príležitostí.


Vysoká cena za lásku

Romanticko-dobrodružný román z pera českého autora Bohdana Dlouhého rozpráva príbeh mladého amatérskeho fotografa, ktorý sa po potulkách Muráňskou planinou zoznámi s mladou majiteľkou bufetu, ktorá žije so svojou malou dcérkou. Vznikne medzi nimi hlboký citový vzťah, ktorý vyvrcholí svadbou. Mladí manželia sú šťastní, ale len do chvíle, kým sa na scéne neobjaví temný prízrak z manželkinej neľahkej minulosti, spojenej s bratislavskou mafiou...


Kubko a požiarnici

Kubko sa hrá v záhradke so svojou najlepšou kamarátkou Paulínkou na požiarnikov. Prípad pre ozajstných hasičov nastáva vo chvíli, keď mačka vylezie na strom a začne horieť aj smetný kôš. V tejto milej knižočke z pera Christiana Tielmanna sa kamaráti dozvedia veľa o bežnom dní požiarnikov a správnom počínaní si v situáciách, pri ktorých ide o každú sekundu.


Verity

Slávna spisovateľka Verity Crawfordová nedokáže po ťažkej autonehode dopísať svoju knižnú sériu a preto vydavateľstvo požiada o jej dokončenie menej známu autorku Lowen Ashleighovú. Lowen prichádza do jej domu, aby si pretriedila materiály na prácu, no nečakane odhalí Veritinu autobiografiu, ktorú nemal nikto čítať. Odhaľuje tak desivé tajomstvá a šokujúce priznania, temnejšie než samotné postavy z Veritiných trilerov. Autorkou tohto psychologického trileru je americká spisovateľka Coollen Hoover.


Zdravá a šťastná v zrelom veku

Počas menopauzy má veľa žien nedostatočnú zdravotnú podporu. Veda ponúka a pozná účinné stratégie, ako k týmto životným fázam pristupovať aktívne a zdravo. Autorky publikácie Susanne Esche-Belke a Suzann Kirschner-Brouns využívajú najnovšie poznatky vo svojej praxi a konštatujú, že každá žena môže prežiť toto obdobie bez zmeny a v zdraví.


Permakultúra pre začiatočníkov – malý praktický manuál

Pri permakultúrnom spôsobe záhradkárčenia sa používajú všetky dostupné prírodné zdroje tak, aby podporovali rozvoj autonómnych a udržateľných ekosystémov. Zoznámte sa s podmienkami pestovania a vlastnosťami rôznych druhov zeleniny, ovocia, jedlých kvetov a byliniek a založte si úrodnú a výživnú záhradku bez hnojenia. Táto publikácia z pera Roberta Elgera vám vysvetlí základy permakultúry tak, aby ste ich mohli okamžite uviesť do praxe.


Ako sa zajačik prestal báť

Táto milá knižka od autorky Elizabeth Shaw je výborným pomocníkom, ako si poradiť s detským strachom. Rýmovaná rozprávočka rozpráva o bojazlivom zajačikovi, ktorému sa všetci posmievali, lebo sa všetkého bál. Až raz, keď sa k zajačikom prikradla líška, nabral odvahu a líšku fígľom premohol. Zo zajačika sa tak stal hrdina, deti sa mu viac neposmievali a skamarátili sa s ním.


Nikdy nebudem piť slaný čaj

Silný príbeh Karolíny, dedinského dievčaťa, ktoré spolu s matkou a sestrou čelí zničenému detstvu. Celé detstvo a mladosť musela bojovať o uznanie svojho krutého a dominantného otca. Aj keď sa postaví na vlastné nohy, čaká ju ešte zložitá a neľahká cesta života. Táto kniha od slovenskej autorky Moniky Macháčkovej je plná úžasných myšlienok a utvrdzuje nás v tom, že najdôležitejšie pre spokojný život sú práve zdanlivo banálne veci.


Montessori pre batoľatá

Kniha od autorky Simone Davies je plná rád a praktických nápadov ako z dieťaťa vychovať zodpovedného, zvedavého a láskavého človeka. Pomocou princípov vytvorených doktorkou Máriou Montessori ukazuje, ako je možné zmeniť život s „hrozným“ batoľaťom na pestrý a vzájomne obohacujúci čas plný zvedavosti, rešpektu, učenia sa a objavovania.


Rekonštrukcia slovenských dejín - formovanie slovenskej identity

Publikácia historika a publicistu Eduarda Chmelára je cenným príspevkom k pochopeniu filozofie slovenských dejín a zmyslu slovenskej štátnosti. Oboznamuje nás s fascinujúcou rekonštrukciou podielu slovenského etnika na dejinách štátu na území Slovenska od najstarších čias až po vznik národného hnutia. Slovensko podľa neho nie je umelý útvar vymyslený v 20. storočí, ale historicky, geograficky, politicky i kultúrne špecifické územie, ktorého identita sa formovala od najstarších čias.


Požičaný život

Príbeh dvoch priateliek, ktoré v zrelom veku naberú odvahu začať odznova.
Náhodné stretnutie Olívie a Leny po rokoch dospeje k rozhodnutiu zahojiť bolestivé rany z minulosti a začať novú životnú kapitolu. Uzavrú preto nezvyčajnú dohodu: na mesiac si vymenia bývanie. Utiahnutá Lena sa ocitne v modernom byte rušného veľkomesta a Olívia v opustenej chate uprostred prírody. Či sa im podarí získať nadhľad a oprášiť dávne záľuby a vášne sa dozvieme v románe od americkej autorky Ashley Farleyovej.


Zdravé črevo a trávenie – Mýty verzus fakty

Dielo renomovaného slovenského gastroenterológa Ladislava Kuželu a Zuzany Čižmárikovej poukazuje na skutočnosť, že ľudia sa vo veciach svojho zdravia často riadia rôznymi dezinformáciami, čo má za následok neraz aj vážne poškodenie zdravia. Autori zároveň zbavujú potenciálneho pacienta strachu pred invazívnym vyšetrením a zrozumiteľnou formou vysvetľujú prejavy porúch tráviaceho traktu. Vysvetľujú základné anatomické a fyziologické funkcie všetkých vnútorných orgánov, ktoré zohrávajú nezastupiteľnú úlohu pri trávení.


Neviestky Osvienčimu

Román z pera Dominika W. Rettingera je venovaný tematike Komanda Puff, verejného domu pre väzňov, ktorý bol otvorený na Himmlerov príkaz vo viacerých koncentračných táboroch. Rozpráva príbeh mladej atraktívnej Poľky Elizy, ktorá sa po sérii osudných chýb ocitne v pekle Osvienčimu, kde spolu s ostatnými ženami bojuje v príšerných podmienkach o prežitie.


Vesmírni bádatelia – Zem

Pridaj sa k malým vesmírnym bádateľom a nauč sa veľa zaujímavostí o Zemi, Mesiaci, hviezdach a Slnku. Dvojčatá Lea a Leo sa veľmi tešia na návštevu svojho dedka, pretože sa nevedia dočkať, kedy preskúmajú dedkov novučičký teleskop. Autorkou tejto milej náučnej knižky pre deti je Andrea Kaczmarek.


Lavička

Nikdy sa nemali stretnúť a nikdy sa nemali zamilovať. No stalo sa, až kým ich na dlhý čas nerozdelila séria lží a nešťastných náhod.
Na lavičke na kopci sedí žena a čaká na muža. Pred desiatimi rokmi uzavreli dohodu, že na tej lavičke v ten deň buď ukončia svoj ľúbostný príbeh, ktorý sa ťahá tri desaťročia, alebo ho opäť začnú. Autorkou tohto strhujúceho ľúbostného príbehu je Saskia Sarginsonová.


Plecháč Bob

Autorka Hedviga Gutierrez napísala krásnu knižku pre deti o tom, že nie je dôležité, ako dokonalo vyzeráme, ale akí sme. Je to príbeh najblyšťavejšej plechovky v továrni, ktorá si myslí, že ju naplnia najchutnejšími cukríkmi. Hrebienok jej však spadne, keď zistí, že ju naplnili žrádlom pre psy.


Dobrí susedia

Micke s Biancou sa presťahujú do pokojnej vilovej štvrte, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako perfektné miesto pre nich aj pre ich deti. Postupne však spoznávajú svojich nových susedov a istota sa mení na obavy... Autorom tohto strhujúceho psychologického kriminálneho románu je švédsky spisovateľ Mattias Edvardsson.


Zajačik

Gréta má všetko, čo ju robí šťastnou: dobre platenú prácu, pekný byt, spoľahlivé auto a žiadne dlhy. Po rozchode s nezodpovedným Vincentom jej chýba muž, ktorý by jej bol oporou. Vie, že šancu stať sa matkou už asi premeškala, ale túžba založiť si rodinu v nej nepohasla. Jedného dňa sa v kaviarni zoznámi s mladým atraktívnym Jakubom, ktorý má dvadsaťpäť rokov a je frustrovaný z toho, že mu nevyšla kariéra športovca. Spriatelia sa a napokon spolu rozbehnú podnikanie. Kamarátstvo prerastie do lásky, ale vekový rozdiel nerovnému vzťahu nepraje. Jakub jedného dňa Grétu opustí, ale ona je odhodlaná nevzdať sa a bojovať o neho všetkými prostriedkami. Ako to dopadne sa dozviete v knihe od autorky Petry Hederovej.

Viac sa o knižných novinkách dozviete na webovej stránke Kysuckej knižnice v Čadci v rubrike Nové knihy a On-line katalóg.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: