kysucka kniznicaDo katalógu kníh v Kysuckej knižnici v Čadci pribudlo viacero noviniek.

Kúzelná trieda

Napínavý príbeh od autorky Zuzany Pospíšilovej o triede lapajov, ktorí sa zmenia na najlepšiu triedu na celej škole. Starý pán učiteľ už na deti nestačí, chcel by odísť do dôchodku, a tak chce nájsť niekoho, kto by mal jeho žiakov naozaj rád. Raz na dvere kabinetu zaklope milá mladá dáma, ktorá sa uchádza o miesto učiteľky. Pán učiteľ jej odovzdá svoju triedu a ona tých lapajov zmení na najlepšiu a najmúdrejšiu triedu v celej škole, učiteľka je totiž víla a vie čarovať.


Rozprávky pre odvážne deti

Školský zvonec oznamujúci koniec vyučovania, školské prázdniny. Kto by sa na tieto chvíle netešil? Čas, kedy sa všetky deti rozutekajú, tešiac sa na nové zážitky a úsmevné príhody. Keď všetko stíchne, keď tma zvíťazí nad dňom, keď nablízku nie je žiaden dospelák, vynárajú sa nové záhady – hrôzostrašný dom, tajomný sused, neznámi piráti či nepozvaná návšteva. Prekonajú hrdinovia príbehov strach, samých seba a získajú nových priateľov alebo ich deň bude mať nečakaný koniec? Viac sa dočítate v knihe od autorky Simony Novotnej.


Autobusy první republiky a protektorátu 1918 -1945

Autor knihy Martin Harák podáva príbeh výroby autobusov, kde najväčšiu časť trhu ovládli tri hlavné československé automobilky: Praga, Tatra a Škoda. Zoznámite sa s počiatkami výroby na našom území, s ich rozkvetom a úpadkom počas hospodárskej krízy a so zmenami, ktoré priniesli roky druhej svetovej vojny. Nájdete tu prehľad všetkých významných typov, konštrukčné detaily a množstvo doposiaľ nepublikovaných fotografií.


Medveď

Niekto zavraždí Arvida Storholta, najznámejšieho nórskeho špióna, ktorého zatkli a odsúdili v roku 1987. Krátko predtým pochovajú v Enebakku telo neznámej ženy, ktorú objavil v neďalekom jazere mladý Poliak. Isté je, že ležala v ňom už dlho. Kto to je? A kto je muž s krycím menom Medveď, na ktorého Bergmann opakovane naráža pri svojom vyšetrovaní?
O prípad ženy z jazera sa začne neočakávane zaujímať aj šedá eminencia nórskej tajnej služby. Trochu starší, a aj zrelší Bergmann sa vydáva do labyrintu stôp zo studenej vojny a dúfa, že jedna z nich ho dovedie k vrahovi. Podrobnejšie sa dočítate v knihe od autora severskej detektívky Garda Sveena.


Vzdelaná

Autorka knihy Tara Westoverová sa prvý raz ocitla v triede ako sedemnásťročná. Narodila sa v rodine survivalistov, ktorí sa pripravovalai na koniec sveta tak, že zavárali do zásoby a spávali s „plnou poľnou“. Jej otec nedôveroval zdravotníctvu, preto s Tarou nikdy nenavštívili lekára. Rany liečili doma pomocou byliniek. Rodina bola izolovaná od bežného života a nikto neriešil, či sa deťom dostáva vzdelanie. Jeden z bratov sa dostal na vysokú školu a priniesol jej novinky zo sveta. Vtedy sa rozhodla vyskúšať nový život. Vďaka samoštúdiu spravila testy a prijali ju na univerzitu, kde študovala.


Spokojná orchidea

V knihe od autorky Sary Rittershausenovej nájdete charakteristiky a návody na starostlivosť o viac než 125 druhov a hybridov orchideí. Dozviete sa, kam rastlinu umiestniť, ako sa postarať, aby čo najdlhšie kvitla, kedy sa má zalievať a prihnojovať a ako často ju treba presádzať. Vďaka ilustráciám a tipom, ktoré krok po kroku ukazujú, ako vytvoriť atraktívne výsadby, sa z vás čoskoro stane sebavedomý pestovateľ orchideí.


Rozhnevaná vdova

Ulla celý život prežila ako zodpovedná a počestná žena. Dennodenne vŕtala ľuďom zuby, poctivo vychovala dve deti, doopatrovala chorého manžela. Keď jej muž zomrel, všetci v nej videli iba sedemdesiatštyriročnú vdovu, starenku chystajúcu sa na smrť. Lenže to nie, Ulla je konečne voľná a musí len vymyslieť, ako s tou slobodou naloží. Našťastie má životaschopné kamarátky Pike a Hellu, s ktorými navštevuje diskotéky pre seniorov, potí sa na hot joge a odhodlá sa na jazykový kurz. Tento rozlet jej komplikujú len vlastné deti, ktoré neberú ohľad na to, čo chce od života ona sama. Viac sa dočítate v knihe od autorky Minny Lindgrenovej.


Prečo mama pije

Vitajte v maminom svete, kde otecko má rád dômyselné prístroje, deti Peter a Jane rady zapaľujú ohne, snažia zabiť jeden druhého a nútia mamu piť.Mama oslavuje tridsiate deviate narodeniny, pozerá do budúcnosti, v ktorej sa jej budú ľudia pýtať, či chce prísť na jogu pre pokročilých, alebo do čitateľského klubu, kde všetci tvrdia, že sú pripití už po jednom pohári rulandského. No ona sa odmieta mlčky zmeniť na ženu, čo želá deťom dobrú noc, má praktický účes a žije len pre deti. Namiesto toho zviera veľký pohár vína a opakovane si šomre popod nos, až kým si nespomenie na jeden úžasný nápad. Podrobnejšie sa dočítate v knihe od Gill Simsovej.


Sovičkin denníček: Evičkin jarný festival

Evička Pierková vždy snívala vo veľkom! Aj teraz túži pripraviť Kvetokrásny festival s módnou prehliadkou, talentovou šou, výstavou obrázkov a súťažou v pečení. No pripraviť taký festival je riadna fuška. Problém je, že Evička nerada žiada kamarátov o pomoc. Zvládne to však sama? Prečítajte si milý príbeh od autorky Rebeccy Elliottovej.


Zlá Cica: Všetko najlepšie zlá Cica

Zlá Cica oslavuje narodeniny a veľmi si praje jeden špeciálny darček. Ak ho však nedostane, tak jej hostí čakajú nepríjemné chvíle. Zoznam pozvaných je dlhý a na oslavu prídu nielen jej mačací „kamaráti“ zo susedstva, ale aj strýko Albert a Havo! Prečítajte si ďalší z príbehov zlej Cice od autora Nicka Bruela. Táto náladová a večne podráždená mačka zaručí, že sa budete váľať od smiechu!


O prírode veselo i vážne

Vzrušujúce príbehy zo života zvierat i rastlín s netradičným a zábavným pohľadom na prírodu. Knižka sprevádza mladého čitateľa všetkými ročnými obdobiami od januára až do decembra. Deti i dospelí v nej nájdu skutočné veselé príbehy, pranostiky, rekordy, kalendárium i zaujímavosti z ríše zvierat, vtákov, motýľov i stromov. Ambíciou autora Miroslava Sanigu je priviesť čitateľa k tomu, aby prírodu viac spoznal a chránil ju.


Večera u kráľa

V rozprávkach často býva všetko naopak. Slimák je bezdomovec, princezná Plaška má prísť o hlavu, trpaslíci napadnú kráľovstvo a zelená obluda Ľuda je v skutočnosti niekto celkom iný. Pavel Uher je autorom originálnych a vtipných rozprávkových príbehov, ktoré nás zavedú k jazerným vážkam, do sály sto lakťov pod zemou aj do fazuľového Neapola. Tam si chudobného ryšavého chlapca vyberie za muža rovnako ryšavá princezná. Pravda, ako v každej správnej rozprávke, musí Fausto splniť isté podmienky, ale viac už neprezradíme.


Zomieram?! Príručka pre hypochondrov

Autori Christopher Kelly a Marc Eisenberg rozoberajú desiatky príznakov a radia, kedy sa stačí upokojiť, kedy sa obrátiť na lekára a kedy utekať do nemocnice. Mnohé symptómy zvyčajne nie sú závažné. Upchatý nos neznamená rakovinu. No kým bolesť hlavy má na svedomí len našu mrzutosť, môže signalizovať aj vážne ochorenie. Nikto nechce ignorovať problém, ktorý by mohol poškodiť zdravie alebo zapríčiniť smrť. Internet ponúka pestrú paletu informácií, no neraz je zdrojom nebezpečných dezinformácií. Ak si teda všimnete nový symptóm, do akej miery máte podliehať obavám? Kniha je plná praktických, hodnoverných informácií a odborných rád a stane sa nenahraditeľnou pomôckou každej domácnosti.


Postrehy emigrantky

Písanie švajčiarsko-slovenskej spisovateľky Ireny Brežnej formovala skúsenosť emigrácie v roku 1968, ktorá sa pre ňu stala zdrojom nevšedných postrehov o spoločnosti na Východe i Západe. Texty v tomto výbere vznikali v rozpätí rokov 1981 až 2017. Prinášajú rozmanité témy: o využívaní moci, o strachu z inakosti a vytváraní spoločenstva, o lžiach a ideáloch, o odstupe i blízkosti, o spolužití či jednoducho o jedinečnosti života – v Československu, Rusku, Guinei, Čečensku, vo Švajčiarsku, na Slovensku...


Najtemnejšia časť noci

Sedemročný vnuk amerického senátora William zmizne v lese za domom. Jediným svedkom udalosti je jeho starší brat, ktorý vydesene zašepká: „Uniesli ho svetlá.“ FBI aj národná garda sa pustia do rozsiahleho pátrania. Chlapcova stará mama Lynn však tuší, že iba ona pozná pravdu. Lenže keby ju priznala, zničila by svoju rodinu aj manželovu politickú kariéru. Na Katedre astronómie, kde pracovala sa dozvedela tajomné informácie o existencii UFO aj správy od ľudí zúfalo hľadajúcich svojich milovaných, ktorých pohltil svetelný lúč. Lynn sa rozhodne nájsť nezvestného vnuka a odhaliť pravdu, no pritom sa musí vrátiť k práci, ktorú kedysi opustila. Podrobnejšie sa dočítate v knihe autora Jeremyho Finleya.


Bosí sme prišli na svet

Vincent je šťastný človek, ale až do chvíle, keď si začne klásť otázku: Načo? Okolnosti ho zavedú k jazeru a k tajomnému mužovi s člnom Teodorovi, ktorý ho svojím zmyslom pre humor a životnou múdrosťou naučí dívať sa na život inak. Svojský Teodor preváža ľudí cez jazero zadarmo, ale s podmienkou, že do člna musia vstúpiť naboso. V údolí, kde každý každého pozná, stretne Vincent Bereniku, ženu s čistou dušou, a nájde odpoveď na svoju otázku. Bosí a čistí prichádzame na svet a naboso sa aj vystupuje z člna Teodora. Podrobnejšie sa dočítate v knihe od Silvie Bystričanovej.

 
Tu som

Autor knihy Jonathan Safran Foer prichádza s príbehom manželov Jacoba a Julie Blochovcov, ktorí majú problémy. Jacobovho deda chcú presťahovať do domova dôchodcov, syna zachraňujú pred vylúčením zo školy, navyše Julia nájde v manželovom telefóne erotické esemesky, ktoré písal svojej kolegyni. Zatiaľ čo sa prehlbuje ich manželská kríza, na obzore sa črtá iná, globálna katastrofa. Izrael zasiahne ničivé zemetrasenie, ktoré vyvolá konflikt na celom Blízkom východe, a muži, ženy i deti sa musia rozhodnúť, kde je ich miesto.


Objavené v zápisníkoch

Autor knihy Leopold Moravčík ponúka nepublikované novinárske zápisky a zážitky, ktoré objavil v nových zápisníkoch i tých, ktoré majú už veľa rokov. Ponúkajú čitateľovi zaujímavý pohľad do sveta iných kultúr a stretnutí s kráľmi či politikmi. Taktiež približuje zákulisie novinárskej práce, chvíle napätia aj vtipné situácie, ktoré sú doplnené autentickými fotografiami.


Kravička Berta a jej strakatá cesta za slávou

Tento milý príbeh od autorky Zdenky Šiborovej sa bude páčiť nielen malým poľnohospodárom, teda deťom, ktoré na vidieku vyrastajú, ale zaujme tiež deti a rodičov z mesta, ktorí chcú vedieť, ako sa chovajú poľnohospodárske zvieratká., aby si nemysleli, že kravy sú fialové a mlieko sa vyrába v obchode.


Líza, mačka z Trojice

Autor Ján Uličianský prichádza z knihou, kde je hlavnou hrdinkou mačka Líza, ktorá sa rozhodla bývať sama na chalupe. Táto však leží priamo v srdci starobylého mesta Banská Štiavnica v blízkosti Námestia svätej Trojice. A práve tu zažíva mačka Líza dobrodružstvá, ktoré si musíte prečítať.


Viac sa o knižných novinkách dozviete na webovej stránke Kysuckej knižnice v Čadci v rubrike Nové knihy a On-line katalóg.