kysucka kniznicaDo katalógu kníh v Kysuckej knižnici v Čadci pribudlo viacero noviniek.

Neopísateľný. 100 zamyslení o Bohu a vede

Boh je väčší, ako si vôbec dokážeme predstaviť. Riadi čas, tvorí svetlo a svojím slovom povoláva k bytiu všetko od najväčších hviezd až po najmenšie morské hviezdice.
Kniha ukazuje nádheru stvorenia prostredníctvom vedeckých objavov, fotografií a originálnych ilustrácií. Tieto zamyslenia vo vás vyvolajú úžas nad Božou tvorivosťou.
Každé zamyslenie dopĺňa rubrika „Žasni“, ktorá obsahuje fascinujúce fakty, aktivity a modlitbu. Autor knihy Louie Giglio pomôže deťom spoznať neopísateľnú nádheru stvorenia.


Úžasná háveď

Aký veľký je obrovský africký slimák achatina žravá? Odkiaľ dostala dážďovka hnojná svoje meno? Koľko očí vlastne majú pavúky? Odpovede na tieto otázky nájdete na veľkých rozkladacích stranách plných faktov. Háveď si navyše môžete prezrieť v životnej veľkosti. Ale dávajte si pozor! Je to svet, kde sa háveď požiera navzájom…


Záchranárske rozprávky

Uhasiť požiar, nastoliť spravodlivosť a zachrániť život, to sú zázraky, o ktorých rozpráva ďalšia séria moderných rozprávok autorky Zuzany Pospíšilovej. Vtipné rozprávkové príbehy majú jednoznačných hrdinov – hasičov, lekárov a policajtov. Okrem nich sa však môžete tešiť aj na víly, vodníkov, škriatkov, princezné a ďalšie známe rozprávkové postavy. Všetci spolu sa postarajú o to, aby pri rôznych nehodách, darebáctvach a huncútstvach vždy všetko dobre dopadlo.


Srdce včely má päť komôr

Autorka knihy Helen Jukes sa na prahu tridsiatky cíti uväznená v mestskom kolotoči kancelárskych intríg a dočasných adries. Snaží sa vybudovať zázemie v podobe novej práce v Oxforde, ale uvedomí si, že ak túži viesť zmysluplný život naplnený láskou a prácou, musí sa zmeniť. Práve vtedy jej priatelia venujú včelstvo. Podľa starých legiend darované včely prinášajú šťastie a z Helen sa postupne stáva včelárka. Čo však znamená starať sa o týchto divokých tvorčekov a prežiť s nimi jeden celý rok? Ako môžu nové poznatky o včelách prispieť k objavovaniu seba samej? A prinesie jej cesta do útrob úľa uvoľnenie?


Ten muž bude môj

Ester je samostatná, slobodná, atraktívna žena, ktorá sa zamiluje do neznámeho muža a sexi krásavec jej pomotá hlavu. Nič o ňom nevie, ale nedokáže myslieť na nič iné. Kým sa s ním stretne, trávi čas s kamarátkou a viacerými mužmi. Kamarát Alex je do nej tajne zaľúbený, no ona to netuší, preto nemá žiadnu šancu. Ester je šialene zaľúbená do pána Neznámeho a postupne sa zoznamuje s jeho špecifickým správaním. Tento svojrázny, vtipný, sebavedomý a arogantný muž jej zamieša karty osudu. Viac si prečítate v knihe od autorky Kristíny Lipovej.


Šikmý kostel. Románová kronika ztraceného města léta 1894-1921

Je to príbeh o pastierskej dedinke, ktorá za svoj rozkvet vďačí ťažbe uhlia, aby o storočie neskôr zanikla - tiež kvôli ťažbe uhlia. Dnes už z výstavných budov a katedrály nezostalo nič len šikmý kostol, ktorý strmo a varovne čnie do pustej krajiny. V roku 1894 sa stalo obrovské banské nešťastie ktoré zasiahlo do života obyvateľov celého kraja. Barbora, Julka a Ludwik sú predstaviteľmi troch odlišných dejových línii, ktoré sa na viacerých miestach prepletajú. Každý z hrdinov čelí životným výzvam po svojom: niekto sa im poddáva, iný sa snaží uchopiť šance, ktoré mu doba ponúka. Príbeh od autorky Karin Lednickej je postavený na skutočných udalostiach, z nich mnohé doteraz neboli v českej tvorbe spracované.


Kúpele. Slovensko, krajina živej vody

Autor Martin Kasarda ponúka knihu, ktorá je sprievodcom dnešnými kúpeľnými miestami Slovenska. Nielen samotnými kúpeľmi, liečbou či rehabilitačnými programami, ale aj kúpeľmi ako zaujímavými turistickými lokalitami cestovného ruchu. Pretože Slovensko je krajinou, kde je živá voda.


Planéta vírusov

Autor Carl Zimmer prináša knihu o vírusoch, ktoré tu boli pred nami, sú tu s nami a budú tu, aj keď my nebudeme. Význam slova sa definitívne ustálil až s vedeckým napredovaním doby, označujúci látku, o ktorej existencii sa vedelo už v dávnej histórii bez toho, že by ju niekto videl. Jej zničujúce dôsledky nikto nebral na ľahkú váhu, ale tohto nepriateľa nám umožnilo zazrieť až objavenie mikroskopu. A odvtedy sú vírusy neutíchajúcim zdrojom tých najneočakávanejších prekvapení.


Jazero Stillhouse

Gina je nenápadná žena v domácnosti, šťastne vydatá matka dvoch detí. Keď však autonehoda odhalí tajný život jej manžela, sériového vraha, musí začať odznova ako Gwen.
Jej manžel je za mrežami a Gwen našla útočisko v novom domove pri odľahlom jazere Stillhouse. Hoci je stále terčom stalkerov, ktorí sú presvedčení, že mala niečo spoločné so zločinmi svojho manžela. Práve keď sa zžije so svojou novou identitou, v jazere sa nájde mŕtvola a začínajú prichádzať výhražné listy. Viac sa dozviete v knihe od autorky Rachel Caine.


Bol som mizerný ču*ák

Knihu autora Johna Kima by si mal prečítať každý muži i ženy. Trefne a s humorom bez servítky vám tento terapeut ukáže slabé miesta vo vašom živote a naučí vás, ako sa vyhnúť stereotypom, ktoré zhoršujú vaše vzťahy a vašu životnú pohodu.
Kniha ponúka krátke, mierne dráždivé kapitoly o mužskej povahe, zdraví, vzťahoch, kariére, úspechu, komunikácii a o bežnom každodennom živote. Vďaka autorovým postrehom pochopíte, ako druhá strana vníma vaše správanie, vaše slová a vaše činy, a prečo vzniká medzi ľuďmi toľko nedorozumení.


Nechcem ísť do škôlky

Si troška nervózny zo škôlky? Nevieš, či ti nebude smutno za mamičkou a ockom? Bojíš sa, že ti nebudú chutiť obedy a desiaty? Táto veselo ilustrovaná kniha od autorky Marie Bretin nenúteným spôsobom zoznámi deti s prostredím škôlky, učiteľkami, hračkami a ostatnými deťmi a pomôže zodpovedať neľahké, ale dôležité otázky, ktoré môžete s deťmi prebrať, keby sa predsa stále báli.


Tajomstvá stromov

Vedeli ste, že si stromy pod zemou posielajú správy? Počuli ste o tom, že sa starajú o svoju rodinu? V tejto nádherne ilustrovanej knižke od autora Jena Greena získate veľa zaujímavých informácií nielen o stromoch z celého sveta, ale aj o obyvateľoch lesa. Dozviete sa, ako stromy navzájom komunikujú a varujú pred predátormi, ako zaznamenávajú minulosť a predvídajú budúcnosť. Zistíte, čo všetko pre nás stromy robia a ako ich poškodzujeme znečistením a odlesňovaním. Našťastie nie je príliš neskoro, aby sme s tým niečo urobili, môžeme napríklad používať recyklovaný papier alebo vysadiť svoj vlastný strom!


Pre Emily

Obľúbená autorka detských kníh Catriona Robinsonová venovala svoje diela ľuďom, ktorí najväčšmi poznačili jej život – vrátane samotárskej vnučky Emily, ktorá sa nad venovaniami nikdy nezamýšľala. No keď Catriona nečakane zomrie, každé z nich sa stane omrvinkou na ceste, ktorá údajne vedie k stratenému, dosiaľ nepublikovanému rukopisu. Je to záhada a vyriešiť ju môže iba Emily, čo znamená, že musí kráčať v šľapajach starej mamy do veľkého sveta, pred ktorým sa skoro celý život skrývala. Viac sa dočítate v knihe od autorky katherine Slee.


Rozprávky na sladké sníčky pre pokojnú dobrú noc

Knihu napísala spánková špecialistka Alice Gregoryová spolu s autorkou detských kníh Christy Kirkpatrickovou. Do rozprávok vložili osvedčené uspávacie techniky, ktoré deťom pomôžu uvoľniť sa a uľahčia ich večerné uspávanie. Deti sa učia, hrajú a jašia. Nečudo, že sa im po toľkých zážitkoch nechce ísť spať. Uložte ich večer do postieľok a upokojte ich príbehmi. Veď čo je lepšie ako zdravý nerušený spánok?


Dokonalé prekvapenie

Autorka knihy Sophie Kinsella ponúka príbeh Sylvie a Dana, ktorí žijú v manželstve desať pekných rokov. Každý sa venuje svojej práci a majú krásne dvojčatá. Tak si rozumejú, že vedia navzájom dokončiť svoje vety. Keď ich lekár sa im náhodou zmieni o tom, že prežijú spolu ďalších šesťdesiatosem rokov, vtedy vypukne panika. Rozhodnú sa, že si manželstvo oživia prekvapeniami a zábavou. No napriek dobrému úmyslu je výsledok komický, niekedy až tragický. Popritom sa odhalí jeden škandál z minulosti a oni začínajú pochybovať, či jeden druhého naozaj tak dobre poznajú.


Dokonalé ticho

Na okraji cesty je nájdené pohodené telo mladej ženy. Súdny lekár pri obhliadke zistí, že dievča má z kože na bruchu vyrezaný obrys postavičky. A keď sa pri opustenom dieťati nájde strašná bábika, inšpektor Luc si s uvedomí, že vrah z kože svojich obetí vyrába bábiky. Keď narkomanov v meste ktosi napadne nožom a zanechá im na tvári ranu v tvare písmena Z, musia Luc a jeho kolegyňa Ava riskovať prácu i holý život, aby odhalili pravdu. Zvrátený vrah je na slobode a je len otázkou času, kedy znovu zaútočí. Podrobnejšie si prečítate v knihe od autorky Helen Fieldsovej.


Atopický ekzém a potravinové alergie očima mámy

Atopickým ekzémom dnes trpí každé štvrté dieťa. Nie každý vie, že jednou z príčin môžu byť neodhalené potravinové alergie. V komplexnej príručke od autorky Jany Ligurskej sa rodičia atopikov dozvedia, ako to urobiť, aby sa mu uľavilo od nepríjemného svrbenia, ako sa starať o pokožku, čo očakávať od kožného lekára, čo odhalia testy u alergológa a čo už nie. Dozvedia sa tiež, ako môžu vypátrať sami potravinové alergie, ako správne nastaviť jedálniček, upraviť domácnosť a ako sa z toho všetkého nezblázniť.


Neuveriteľný svet zvierat !

Preskúmajte neuveriteľný svet zvierat, ktorý je všade okolo nás. V knihe nájdete stovky očarujúcich obrázkov a úžasných faktov, ktoré vás prinajmenšom prekvapia. Krab palmový dokáže svojimi obrími končatinami hravo obopnúť aj basketbalovú loptu. Sup jarabý dokáže lietať o 600 metrov vyššie než dopravné lietadlo. Koaly a šimpanzy majú takmer rovnaké odtlačky prstov ako človek.


Smradi. Intergalaktický plyn

Máme zlú správu! Nadišiel koniec sveta. Dobrou správou však je, že Smradi sú späť a idú ho zachrániť! Budú si síce musieť „požičať“ raketu, v jednom skafandri nájdu čosi fakt nechutné a pán Piraňa možno zje priveľa fazuľových burrít. Bude to príšerné. Je to malý krok pre trochu medzinárodnú hrdinskú ligu, ale veľký skok pre Smradov. Viac sa dočítate v knihe od autora Aarona Blabeyho.


Môj tajný jednorožec. Sny sa plnia

Autorka knihy Linda Chapman ponúka príbeh Laury, ktorá zašepká slová čarovného zaklínadla a jej poník sa premení na jednorožca. Toto tajomstvo však musí strážiť, inak by Súmrakovi hrozilo nebezpečenstvo. Keď sa Laura a Súmrak dozvedia, že poník jej kamarátky má strach skákať, rozhodnú sa mu pomôcť. Použijú Súmrakovo kúzlo, aby Sivko svoj strach prekonal. Jedného dňa ich zastihne silná búrka a Mel so Sivkom sa ocitnú v nebezpečenstve. Nájde v sebe Sivko dostatok odvahy na to, aby ich zachránil?


Malý prírodovedec. Zvieratá

S touto úžasnou knihou pre malých prírodovedcov od autorky Anity van Saan sa deti vydajú na nezabudnuteľnú výpravu za zvieratami. Dokážeš od seba rozoznať zajaca a králika? Kniha je rozdelená podľa tematických okruhov a miest, ktoré sú pre jednotlivé zvieratá prirodzeným domovom, a zodpovie aj na tie najprefíkanejšie detské otázky. Nájdeš tu aj veľa užitočných rád, napríklad čo ropuchám prechádzať cez cestu v období ropušej migrácie, a mnoho ďalších tipov. A taktiež aj priestor na zapisovanie vlastného pozorovania a ďalšie praktické nápady.


Mám na to: Cesta k bohatstvu a jeho rastu

Nejedného z nás trápi finančná neistota a to bez ohľadu na sumu, aká sa nám mesačne pripisuje na účet. Vnímame život cez prizmu nedostatku, vidíme len to, čo nevlastníme. Trápia nás otázky: Môžem si to dovoliť? Nie je to plytvanie? Každý deň si odopierame pôžitky v dobrej viere, že sa vďaka tomu budeme mať zajtra lepšie. V šetrení vidíme jediný spôsob, ako nahonobiť majetok. Ale dá sa vôbec zbohatnúť?
Odpoveď ponúka autorka Suh Yoon Lee, ktorá radila vo financiách najbohatším.


Zlaté nebo

Sedemnásťročná Lou je očarená krásou opusteného panského sídla Cardew House. To miesto ju lákalo natoľko, že sa začala vkrádať do sadu a nakoniec aj do domu. Jej návštevy však ukončil návrat majiteľov. Predtým tiché miesto ožilo a premenilo sa na dejisko nikdy sa nekončiacich večierkov a plesov. Lou sa s majiteľmi spriatelila a začala si užívať život spoločenskej smotánky. Čoskoro však zistila, že rodina Cardewovcov má svoje tajomstvá a pod trblietavou pozlátkou sa ukrýva prázdno a temnota. Podrobnejšie sa dočítate v knihe od autorky Laury Wood.


Miluj a nechaj odísť

Rachel odštartovala úspešnú kariéru, keď sa ako mladá odsťahovala zo Švédska do Kostariky, založila si účet na instagrame a začala prostredníctvom neho zverejňovať inšpiratívne jogové ásany doplnené postrehmi zo svojho súkromia. Keď nastupuje do lietadla na ďalší exotický jogový kurz, na kolená ju zrazí prenikavá bolesť brucha. Od toho okamihu je všetko inak. Príde o najlepšiu priateľku a smútok v nej prebudí dávnych démonov z detstva. Jednu tragédiu vystriedajú ďalšie a začína strácať pevnú pôdu pod nohami. Viac sa dozviete v knihe od autorky Rachel Brathen.


Kde sa skrýva šťastie

Šťastie nepadá z neba… Kamarátsky kakadu, štedrý hoko či citlivý plameniačik objavili, že radosť a šťastie netreba úmorne dolovať, ale že sa skrývajú v každodenných drobnostiach. Detské príbehy od autora Lea Bormansa o vtáčikoch sú hravým pátraním po úprimnom šťastí a teplom hniezdočku. Čítajte spolu s deťmi alebo vnúčatami príbehy o nevšedných vtákoch, potešte sa pestrofarebnými ilustráciami a nechajte sa viesť úlohami a zaujímavými faktami na konci každého z príbehov.


Princezná Kleofínka

Prastarý - machom a kríkmi obrastený strom ukrýva kráľovstvo víl. Princezná Kleofínka chce pomôcť staručkému kráľovi, a tak potajomky ukradne Zvitok kráľovských povinností, ale už pri plnení prvej úlohy zlyhá. Našťastie sa zoznámi so škriatkom Teom a s jeho zelenou húsenicou Chlpáčikom, ktorým nechýba odvaha a majú skvelé nápady, ako možno úlohy splniť. Spolu sa vydajú na cestu plnú dobrodružstva. Ako to nakoniec všetko dopadne sa dozviete v knihe od autorky Moniky Novákovej.


Fáma

Keď Joanna začuje pred školou svojho syna šokujúcu fámu, nemieni ju šíriť ďalej. Jedna bezstarostná poznámka však vedie k druhej a už sa to nedá vrátiť. Rozšíri sa fáma, že notoricky známa vrahyňa, ktorá v detstve spáchala surový zločin, žije nový život so zmenenou identitou v Joanninom mestečku. Kto je tá kriminálnička, čo sa skrýva medzi nimi? Všetky ženy v mestečku sú zrazu podozrivé. Viac sa dočítate v knihe od autorky Lesley Kara.


Yakari a veľký orol

Autor knihy Derib Job ponúka príbeh Yakariho, malého indiána z kmeňa Siouxov. Má veľký dar - rozumie reči zvierat a vie sa s nimi rozprávať. Sníva o tom, ako vyrastie a stane sa mocným a odvážnym mužom. Nevie, ako na to, no keď sa jeho ochrancom stane Veľký orol, zažijú spolu množstvo nezabudnuteľných dobrodružstiev. Na svojich cestách po prérii stretne Yakari divé zvieratá od výmyslu sveta. V prvej časti to bude Mustang rýchly ako vietor, ktorý sa stane jeho priateľom a verným spoločníkom.


Katerina

Mladý Američan Jay prichádza do Paríža napísať knihu, ktorá má zmeniť svet. Čoskoro zapadne do divokého životného štýlu plného alkoholu, sexu a drog. Zoznámi sa s modelkou Katerinou, zamilujú sa do seba a spoločne pokračujú v divokej jazde, ktorá sa nemôže skončiť dobre. Po dlhých rokoch je Jay síce slávny a bohatý, ale jeho životu chýba zmysel. Z letargie ho vytiahne séria záhadných správ a vtiahnu ho do sveta, z ktorého kedysi utiekol. Podrobnejšie si prečítate v knihe od autora Jamesa Freya.


Ako žiť vo vesmíre: Všetko, čo potrebuješ vedieť o blízkej budúcnosti

Fyzik, astronóm a autor knihy Colin Stuart zodpovie mnohé otázky, preskúma praktické stránky každodenného života vo vesmíre, prevedie ťa od výcviku po štart a nazrie do budúcnosti na vesmírny turizmus, základne na Mesiaci a medzihviezdne cestovanie. Knihu dopĺňajú názorné grafy, schémy a fotografie, ktoré odhaľujú krásu aj výzvy života ďaleko od pevnej pôdy pod nohami. Je to jedinečná publikácia, ktorá pripraví na prichádzajúcu veľkolepú etapu dejín ľudstva.


Oteckovia

Vydanie televízneho fenoménu Oteckovia prichádza s fantastickou knihou Hany Lasicovej a Kataríny Mikulíkovej, bez ktorej sa nemôže zaobísť žiaden fanúšik tohto najobľúbenejšieho slovenského seriálu. Čakajú vás podrobné opisy všetkých vašich obľúbených postáv, strany plné rozhovorov s vašimi milovanými hercami, všetky informácie, ktoré ste vždy chceli vedieť a ktoré sme doteraz držali v tajnosti, a najmä množstvo fotiek zo zákulisia seriálu, ktoré nemáte šancu nikde inde uvidieť!


Čekáni na kocoura

Poviedky o mačkách a ich majiteľoch: Alica zložito hľadá cestu k svojej dospievajúcej dcére, Delfína už nechce byť singl, Théo nesie ťažko sťahovanie z dediny do mesta a malý Dávid sa musí zmieriť s rozvodom rodičov, ... Jedno však majú všetci hrdinovia spoločné: lásku k mačkám. Autorka knihy Michaela Klevisová ponúka krehké príbehy o vzťahoch ľudí, ktorých nazýva „mačkari“, ktoré vám vykúzlia úsmev na perách a zároveň vás aj dojmú.


Tajomstvo Zoborského kláštora

Zachované fakty z počiat­kov našej národnej, kresťanskej i kultúrnej histórie oživil autor František Rábek svojou fantáziou, a tak pred našimi oča­mi defilujú konkrétne osobnosti z čias Veľkomoravskej ríše, ich činy, vnútorné prežívanie a vzájom­né vzťahy – to všetko na pozadí dejín. Predstavuje čitateľovi Svätopluka, Gorazda, Cyrila, Metoda, Koceľa aj Rastislava ako ľudí so silnými i slabými stránkami, a píše o tom, čím sa ich mená nezmazateľne zapísali do histórie. Kniha mapuje určitú etapu dejín, ale podľa autora v sebe nesie aj silný odkaz pre súčasnosť.


Zázraky prírody

Príroda je skutočne úchvatná! Je plná tajomstiev a javov, ktoré si často nevieme poriadne vysvetliť. V tejto knižke autora Alejandra Algarra nájdete odpovede na mnohé otázky, aj na také, ktoré ste si doteraz možno nepoložili. Čo je to hrom? Čím sa živia rastliny? Čo je to skamenelina? Prečo niektoré zvieratá celú zimu prespia?... Krásne ilustrovaná knižka vám poskytne mnoho užitočných informácií o podnebí, Zemi, moriach a oceánoch, rastlinách i zvieratách. Fascinujúce prírodné javy a procesy vysvetlí veľmi zrozumiteľne a ľahko aj mladším čitateľom.

 

Viac sa o knižných novinkách dozviete na webovej stránke Kysuckej knižnice v Čadci v rubrike Nové knihy a On-line katalóg.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: