kysucka kniznicaDo katalógu kníh v Kysuckej knižnici v Čadci pribudlo viacero noviniek.

Kráľovstvo zvierat – Skutoční lovci

Navštívte s nami kráľovstvo zvierat a spoznajte jedinečné živočíšne druhy, ktoré žijú vo voľnej prírode. Celá detská publikácia je krásne ilustrovaná a úžasné opisy a množstvo informácií vám pomôže odhaliť tajomstvá prírody, ktoré sa skrývajú za nevšedným zjavom, výnimočným zvieracím talentom, spoločenským životom a predovšetkým za úspešnou taktikou lovu tých najlepších.


Windsorský uzol – Jej veličenstvo vyšetruje

Počas jari v roku 2013 sa kráľovná Alžbeta II. na Windsorskom hrade pripravuje na oslavu svojich deväťdesiatych narodenín. No prípravy sa prerušia, keď v jednej zo spální objavia mŕtve telo mladého ruského klavíristu. Vyšetrovania sa chopí bezpečnostná služba MI5. Kráľovná necháva vyšetrovanie na profesionálov, až kým nezistí, že ich podozrenia vedú nesprávnym smerom a potajomky začne vyšetrovať prípad na vlastnú päsť...


Atlas šťastia

Publikácia nie je bežným atlasom, aj keď vás prevedie celým svetom a ukáže vám, ako byť šťastný podľa jednotlivých krajín a jej obyvateľov. Kniha neponúka návod na šťastie, ale pohľad na vybraté koncepty, ktoré ľuďom v rôznych krajinách sveta prinášajú radosť: bojíte sa pracovného pohovoru, blúdite životom bez radosti alebo máte práce vyše hlavy? Poradia vám Číňania s ich „sing – fu“ alebo Taliani so známym „dolce far niente“ a mnoho ďalších zaujímavých návodov.


Výlety po Slovensku – S deťmi i bez nich

V tejto knihe nájdete 13 tématických kapitol a v nich tie najlepšie slovenské lokality, ktoré by ste určite mali navštíviť. Či už cestujete s deťmi alebo bez nich, spoznáte múzeá, hrady, aquaparky, zoologické aj botanické záhrady – len si vybrať. Autori vás zavedú do rozprávok, ale aj do histórie, na malebné miesta aj do tajomného podzemia. Publikáciu dopĺňajú stovky fotografií a ilustrácií, informácie o otváracích dobách, cenách vstupného, prehľadná mapa i kontakty a veľa ďalších informácií. Už sa len zbaliť a vyraziť za krásami Slovenska...


První šifra

Píše sa rok 1940 a zatiaľ čo celú Európu pohlcuje nacistické Nemecko, v Štokholme sa pretnú osudy troch rozdielnych žien. Spája ich však zvláštne nadanie a práve preto si ich vyberie vláda, aby rozlúštili šifru nepriateľa. A tu sa začína prvý diel série „Šifrantky“ o priateľstve a dôvere medzi troma ženami, ktoré pohli dejinami modernej Európy.


Nájdem odvahu

Mladá slovenská herečka, moderátorka a vytrvalostná bežkyňa Lenka Vacvalová sa spolu s čitateľmi vydáva na náročnú a 770 kilometrov dlhú trasu – Cesta hrdinov Slovenského národného povstania. Je to zároveň najdlhšia turistická trasa na Slovensku, ktorá vedie od Duklianskeho priesmyku až po hrad Devín na opačnom konci Slovenska. Autorka nám približuje svoj osobný príbeh o zvládaní strachu, ale súčasne mapuje aj osudy mužov a žien, ktorí boli spojení s povstaním.


Ruské denníky

V súbornom vydaní troch kníh Aľa Rachmanovová zaznamenala prerod ruskej spoločnosti v rokoch boľševickej revolúcie, občianskej vojny a konsolidácie mladého komunistického štátu, ale aj prerod samej seba. Z mladého naivného dievčaťa sa stáva žena, ktorá sa musí obávať o svoj život a životy svojich blízkych. Miešajú sa tu revolučné roky s dospievaním, krvavý boj o moc s prvými láskami a manželstvá mladých ľudí s novými pravidlami spoločnosti, ktorá všetky staré konvencie poslala na smetisko dejín.


Príbehy spoza katedry

Autorka Alžbeta Mohyláková v knihe približuje vtipné i menej vtipné zážitky z dvoch rokov, ktoré strávila ako triedna učiteľka na prvom stupni základnej školy. Dozvieme sa, aké je to učiť deti, ktorých rodným jazykom nie je slovenčina, čo musia učitelia riešiť cez prestávky, alebo to, v ktorých prípadoch je škola bezmocná. Otvoria sa nám dvere zborovne, chatrče, múzea, ateliéru aj paneláku a zistíme, že hoci deti v triede môžu vyzerať na prvý pohľad rovnako, každé z nich má svoj vlastný príbeh.


Neortodoxná

Autorka knihy Deborah Feldmanová vo svojich memoároch odhaľuje, ako sa žije v osídlach náboženských tradícií, vo svete, ktorý si mlčanie a utrpenie cení viac než slobodu jednotlivca.
Deborah vyrastala vo svete, kde sa všetko riadi podľa neúprosných pravidiel a zvykov, ktoré rozhodujú o všetkom. Aj napriek týmto obmedzeniam z nej vyrástla nezávislá mladá žena, potajomky hltajúca príbehy silných svetových literárnych hrdiniek, ktoré jej pomohli vytvárať si predstavu iného spôsobu života. Už ako tínedžerka sa ocitla v nefunkčnom manželstve s mužom, ktorého takmer nepoznala a ako devätnásťročná sa stala matkou. Vtedy si naplno uvedomila, že musí uniknúť...


Zamlčaná pravda

Alice žije spolu s rodinou na Floride, stará sa o domácnosť a život jej akosi uniká pomedzi prsty. Bojí sa o svoju starú babku Hannu. Jej život sa kráti, a keď skončí v nemocnici, prosí svoju milovanú vnučku, aby sa vybrala do jej rodného mesta v Poľsku. Alice nechápe, o čo babke ide, ale rozhodne sa jej vyhovieť. Podarí sa jej nájsť Hannin rodný dom aj poslednú členku rodiny Emiliu. No desaťročia zamlčovaná pravda ňou hlboko otrasie a zmení jej život... Autorkou tohto dojemného príbehu je austrálska spisovateľka Kelly Rimmerová.


Vlaky – Potulky po Slovensku

Náučná knižka pre deti, v ktorej nájdeme najkrajšie mosty a železnice Slovenska i najmodernejšie rušne, ktoré jazdia po našej krajine. Knižka je doplnená aj dobovými pohľadnicami vlakov starých sto rokov, ako aj príbehmi a básničkami z ciest, či vystrihovačkami rušňov.


Niekedy klamem

Amber sa preberie v nemocnici. Nedokáže rozprávať, pohnúť sa, ani otvoriť oči a počuje ľudí, ktorí sa okolo nej pohybujú. Striedavo sledujeme dianie pred osudnou nehodou, jej paralyzovaný stav na lôžku a čítame detské denníky spred dvadsiatich rokov. Amber sa nepamätá, čo sa s ňou stalo, tuší však, že s tým má niečo spoločné jej manžel... Brilantný psychologický triler je z pera anglickej autorky Alice Feeneyovej.


Ako som sa naučil rozumieť svetu

Celoživotná púť lekára, vedca a humanistu, ktorý aj v pokročilom veku neváhal skúmať príčiny rôznych epidémií priamo v centrách ich výskytu. Vo svojej knihe Hans Rosling približuje hlboko ľudské a objavné postrehy na našej planéte a svoju celoživotnú cestu z pohotovostnej kliniky v Mozambiku na Svetové ekonomické fórum v Davose. Rozpráva o stretnutiach s ľuďmi, ktorí mu otvorili oči a spomína na udalosti, ktoré mu pomohli formovať myslenie a pohľad na okolitý svet.


Podlé úmysly

Emory Charbonneauová, mladá pediatrička a bežkyňa sa rozhodne stráviť víkend v horách. Potrebuje si po hádke s manželom vyčistiť hlavu a pripraviť sa na maratón. Bežecká trasa cez vysokohorský terén je zložitá, no Emory je skúsená športovkyňa. Odrazu sa však preberie s príšernou bolesťou hlavy v zrube neznámeho muža... Strhujúci príbeh od Sandry Brownovej je nabitý prekvapivými zvratmi a šokujúcim rozuzlením a je zárukou skvelého čitateľského zážitku.


Rozprávky na kamenistých chodníčkoch

Slovenská autorka Jana Belková napísala a zároveň i ilustrovala krásne nevšedné rozprávkové príbehy pre deti, ktoré sú neúnavným hľadaním lásky, šťastia, pravdy a spravodlivosti. Stretneme sa tu so širokým spektrom rozprávkových hrdinov, ako sú lúpežní zbojníci, poctiví čerti, krásne víly, alebo nemilosrdní vodníci. Knižka ponúka i zamyslenie sa nad hodnotami a ľudskými zlozvykmi správania, ktoré čakajú na primeranú formu odmeny alebo trestu.


Zoznam hostí

Na opustenom ostrove neďaleko Írska sa koná svadba dvoch mladých ľudí. Ženích je očarujúca, vychádzajúca televízna hviezda a nevesta bystrá a ambiciózna vydavateľka módneho časopisu. Nálada stúpa, hostia sa bavia a v pozadí toho všetkého sa mieša hnev, staré krivdy, závisť a žiarlivosť so spomienkami na minulosť. A potom sa stane, že niekto z nich zomrie...Tento napínavý a dômyselný román v duchu klasiky od Agathy Christie napísala anglická spisovateľka Lucy Foleyová.


Ema a jej zázračná lupa

Jedinečná knižka od anglickej autorky Catherine Jacob o drobných tvoroch a dievčatku, ktoré sa s nimi dohovorí. Ema má rada všetky drobné tvory. So zázračnou lupou v ruke skúma hmyziu ríšu ako sú mušky, včielky a húsenice. Jedného dňa ju o pomoc požiadajú zúfalé včielky. Podarí sa jej zachrániť jej domov? Knižka okrem príbehu obsahuje aj zaujímavé fakty o hmyze.


Buď so mnou

Teresa Hamiltonová prežíva ťažký rok. Ukončila vyčerpávajúci vzťah a zamilovala sa do bratovho najlepšieho kamaráta Jasa. Jej sľubnú kariéru tanečnice ohrozuje zranenie, preto musí prejsť na plán B - štúdium na univerzite. Aspoň sa jej naskytne šanca presvedčiť Jasa, že ich vzťah má budúcnosť. Jase však pred kamarátovou krásnou sestrou niečo tají. Vo vzduchu visí nebezpečenstvo a to vyvrcholí v tragédiu...Autorkou tohto emotívneho príbehu je americká spisovateľka Jennifer L. Armentrout.


Bežný život starých Rimanov

Dejiny Ríma nepredstavujú len chronologický sled vojenských konfliktov a turbulentných politických zmien. Kolektív slovenských autorov z Univerzity Komenského v Bratislave a Katolíckej univerzity v Ružomberku sa zamerali na vybrané oblasti bežného života Rimanov. V predkladanej vysokoškolskej učebnici sa venujú napríklad: rodinnému životu a manželstvu, bývaniu, rímskej kuchyni a stolovaniu, pracovnému životu, náboženstvu, vzdelávaniu, zdravotnej starostlivosti, či kúpeľnej liečbe a akvaduktom.


Nech prší, keď plačem

Kam až je schopný človek zájsť, keď mu ukradnú sny a budúcnosť? Tamare sa zrúti svet, keď sa dozvie o nevere svojho snúbenca s najlepšou kamarátkou. Toto zlyhanie jej roztriešti srdce na márne kúsky a naplní ich chuťou po pomste. Zvrátené konanie privedie Tamaru do psychiatrickej liečebne. Tu sa ale príbeh nekončí a prostredníctvom tajomných listov sa na povrch tlačí všetko nevypovedané... Autorkou tohto románu o láske, priateľstve a dôsledkoch nerozvážneho konania je slovenská spisovateľka Andrea Rimová.


Môj veľký obrázkový slovník - Môj svet

Obrázkový slovník pre deti je plný objavov, zaujímavosti a zábavy. Spoznáme remeselníkov, ktorí stavajú domy, dozvieme sa ako to vyzerá v nemocnici, v prístave, či na letisku, akú prácu majú hasiči, smetiari a policajti alebo čo potrebuje výpravca vlakov. Táto bohato ilustrovaná knižka je od nemeckej autorky Daniely Prusse.


Svet pod ich nohami

Na pozadí stupňujúceho sa predvojnového napätia skupiny horolezcov z Nemecka, Veľkej Británie a Spojených štátov rozpútali neľútostné preteky v dobýjaní himalájskych vrcholov. Skvelé literárne dielo od amerického spisovateľa Scotta Ellswortha nie je iba rozprávaním o horolezcoch a horolezectve, ale je i plné dramatických príbehov o odvahe, nadľudskom úsilí a dych vyrážajúcich výkonoch.


Žena z Marsu – Výnimočný príbeh úspešnej Slovenky, ktorá odhaľuje záhady vesmíru

Príbeh slovenskej vedkyne, marsonautky a astrobiologičky Michaely Musilovej je od publicistky a moderátorky Lucie Lackovičovej a prináša pohľad na zložitú cestu mladej ženy za svojimi snami. Opisuje náročné štúdium na prestížnych zahraničných univerzitách, prácu pre NASA, expedície a výskum. Spoznáme zákulisie a extrémne podmienky vedeckých expedícií a simulovaných misií na Mars. Michaela odhaľuje aj detaily zo súkromia, či prekážky, ktoré musela v živote prekonať a ktoré ju formovali. Kniha je zároveň aj povzbudením dievčat a žien, ktoré sa rozhodujú pre kariéru vo vedeckom svete.


Po čom piští školáčikova dušička

Každé dieťa má veľa túžob a nesplnených želaní, no nie všetky sú splniteľné. Slovenská autorka Sibyla Mislovičová napísala zábavné príbehy obyčajného chlapca Petríka, ktoré sú vhodné na nácvik čítania s porozumením v škole aj doma. Kniha je doplnená krásnymi ilustráciami od Michaely Šefrankovej.


Toto mali čítať naši rodičia

Táto kniha je skvelým pomocníkom na ceste k lepšej komunikácii a porozumeniu vlastných detí a hovorí o tom, ako si vytvoriť plnohodnotný vzťah so svojím dieťaťom. Autorka a skúsená psychoterapeutka Philippa Perryová nám objasní dôležitú spojitosť medzi našou vlastnou výchovou a našimi rodičovskými schopnosťami. Vysvetľuje na čom skutočne záleží vo vzťahu rodičov a detí, donúti nás zamyslieť sa nad sebou a poskytne hodnotné podnety.


Vyměnit vodu květinám

Violette Dušičková je správkyňou cintorína v malom burgundskom mestečku. Návštevníci cintorína i miestni obyvatelia k nej často prichádzajú sa zohriať do služobného domčeka. A tak Violette počúva úsmevné i smutné spomienky, s ktorými sa jej návštevníci zverujú. Všetci niekoho stratili a dúfajú, že ešte niekoho stretnú, alebo nájdu niečo, čo im vyčarí na perách úsmev. Violette ale svoj príbeh nosí ukrytý hlboko v sebe, ako aj červené šaty, ktoré skrýva pod čiernym plášťom. Tento podmanivý príbeh silnej ženy, ktorá napriek všetkým ranám verí v šťastie, napísala francúzska spisovateľka Valérie Perrinová.


Dobrodružstvo na Ostrove korytnačiek

Uprostred šíreho oceánu sa nachádza Ostrov korytnačiek. Morské korytnačky, ktoré tu žijú, patria k najlepším podmorským výskumníkom a ich úlohou je ochraňovať všetko, čo sa nachádza pod morskou hladinou. Jedného dňa poštár Čajka prinesie pani Karete Obrovskej správu o tajomnom plávajúcom ostrove, z ktorého sa ozýva volanie o pomoc. Dozvedia sa o tom aj Pablo a Mária, ktorí nasadnú na chrbty vráskavcov a vydajú sa na ďalekú plavbu k ostrovu, aby zabránili hroziacej katastrofe... Autorom tejto milej a bohato ilustrovanej knižky pre deti je Pavel Chodúr.


Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď

Detektívny ekologický thriller od poľskej autorky Olgy Tokarczukovej rozpráva o právach zvierat. Hlavná hrdinka Janina Duszejková nadovšetko miluje zvieratá a snaží sa im všemožne pomáhať a chrániť ich. Bojuje proti ľuďom, ktorí im ubližujú a varuje pred nerozvážnym ničením prírody. Jedného dňa pytliaci a významní členovia spoločnosti záhadne po jednom umierajú...


Zvieracie mláďatá a ich dobrodružný život

Všetky mláďatká sú roztomilé a rodičia to s nimi nemajú vždy jednoduché. Niektoré sa o seba vedia postarať hneď po narodení, iné zase dlho potrebujú rodičovskú starostlivosť. V knihe nahliadneme do prvých dní či týždňov mnohých druhov zvierat a dozvieme sa, aký je svet živočíchov rôznorodý a zaujímavý. Ďalej sa dozvieme, čím rodičia kŕmia svoje mladé, ako sa s nimi dohovárajú, ako ich učia a trestajú za neposlušnosť, alebo ako ich prenášajú a chránia pred nebezpečenstvom. Túto pútavú a náučnú knižku pre deti napísal český spisovateľ Miloš Anděra.


Ošetřovatelství v intenzivní péči

Publikácia od Gabriely Kapounovej je určená všetkým sestrám, ktoré pracujú v prostredí intenzívnej starostlivosti a tým, ktorí sa starajú o akútne chorých pacientov na ostatných ošetrovateľských jednotkách. Autorka popisuje základy a špecifiká intenzívnej ošetrovateľskej starostlivosti o pacientov, zaoberá sa špecializovanými postupmi pri monitoringu, intravenóznom podávaní liekov, zaistením dýchacích ciest a ďalších činnostiach.


Ako prežiť rodičovstvo

Kniha slovenskej autorky Martiny Vagačovej vysvetľuje, ako zvládať náročné situácie vo výchove a povzbudzuje rodičov, aby sa nebáli byť sami sebou a nezabúdali na každodenné radosti. Ponúka odlišný prístup k dieťaťu, než väčšina z nás zažila v detstve. Zdôrazňuje rešpektujúce a dôstojné zaobchádzanie a dieťa vníma ako rovnocenného partnera vo výchove. Kniha je doplnená o príklady dobrej praxe, praktické tipy, na čo si dať pozor pri riešení každodenných rodičovských výziev.


Policajné právo a policajná správa

Janka Hašanová a kolektív prinášajú publikáciu, ktorá obsahuje ucelený zdroj informácií o policajných činnostiach a ich právnej úprave, s dôrazom na právne možnosti fyzických a právnických osôb domáhať sa ochrany pred nezákonnou činnosťou orgánov Policajného zboru. Sprehľadňuje základné pojmy policajného práva a policajnej správy, analyzuje služobnú činnosť a služobné zákroky, rozoberá povinnosti, oprávnenia a donucovacie prostriedky príslušníka Policajného zboru a mnoho ďalších činností...


Vyrástla som v gete

Eliška sa narodila trinásťročnej Rómke, pochádzajúcej z rodiny prostitútok z východoslovenského rómskeho geta. Túžba po vzdelaní a lepšom živote ju zavedie až do Británie, no namiesto vysnívaného života a vzdelania ju čaká tvrdá práca. Na vlastnej koži zisťuje, že aj v liberálnej Európe sa jej pôvod a farba pleti môžu stať príčinou ponižovania a násilia. Svojho sna sa však nevzdala a túžba po lepšom živote ju hnala v ústrety k vysokoškolskému štúdiu.


Čas a hodiny

Interaktívna encyklopédia s otváracími okienkami a hodinami umožní deťom odhaliť tajomstvá fungovania hodín. Deti sa naučia čítať hodiny, nastaviť správny čas, ako sa striedajú ročné obdobia, koľko dní majú mesiace v roku, alebo prečo sa strieda deň a noc. Pomocou otváracích okienok odhalia zaujímavé informácie o Slnku, o Mesiaci a čo všetko v našom živote ovplyvňuje čas. Autorkou a zároveň ilustrátorkou je Angela Weinhold.


Na úteku

Keby záležalo na nich, ani jeden by netúžil toho druhého stretnúť. Adam je motorkár telom i dušou, verný svojmu klubu a svojim zásadám. Júlia po smrti otca nevie nájsť samu seba, ale vie rozoznať, čo je správne a čo nie. Románový debut mladej slovenskej spisovateľky Michaely Ries je príbehom o láske, vyrovnaní sa so stratou a o tom, že najťažšie zápasy sú tie, ktoré sa odohrávajú v našom vnútri.


Zuby

Zoznámte sa s dievčatkom Pavlou a jej dvoma kamarátmi Zrkadlom a Sondou, ktorí nám porozprávajú a vysvetlia aká je dôležitá starostlivosť o zuby. Porozprávajú nám čo sú mliečne a čo trvalé zúbky, ako ich čistiť, prečo im ubližujú sladkosti a baktérie, prečo je potrebné absolvovať preventívne prehliadky, kedy je potrebný zubný strojček a mnoho iných zaujímavostí. Autorom tejto bohato ilustrovanej náučnej knižky pre deti je poľský spisovateľ Wojciech Grajkowski.


Nová šľachta - Papalášstvo od Mečiara po Matoviča

Autor Miroslav Beblavý v knihe odľahčeným spôsobom prináša pohľad do zákulisia slovenskej politiky. Na vlastnej koži zažil, aký je ťažký boj proti nezmyselným výsadám prominentov a ako bez hanby využívajú svoje postavenie. Čitateľ sa dozvie napríklad úsmevnú príhodu ako poslanec kvôli papagájom takmer šiel do basy, alebo ako dôchodkyňu s maturitou dosadil jej zať do dozornej rady banky.


Rozprávky spod černičia

Príbehy dobrosrdečných a starostlivých myšiek, bývajúcich v černicovej húštine, obleteli celý svet. Vyberte sa na prechádzku k černičiu a keď sa lepšie prizriete, uvidíte v húštine malé domčeky a v nich čarovný svet myších obyvateľov. Túto krásnu knihu, doplnenú nádhernými ilustráciami napísala a zároveň ilustrovala anglická autorka Jill Barklemová.


Sovička Eli chce mať kamaráta

Krásny a hrejivý príbeh z pera nemeckého autora Vollmera Georga o sovičke, ktorá by si veľmi chcela nájsť kamaráta. Eli má veľmi rada noc, keď sa na nebi prebúdzajú hviezdy. Len veľká škoda, že ostatné zvieratká v noci spia. Keď sa vyberie pohľadať si kamarátov cez deň, vynorí sa ďalší problém, príde na ňu spánok...


Unesená

Napínavý detektívny príbeh od slovenskej autorky Sone Bulbeck sa odohráva v reálnom čase koronakrízy na Blízkom Východe a v Londýne. Tajná americká agentka Lessley McKenzie prichádza do Saudskej Arábie, aby úspešne odhalila záhadné vraždy saudských korunných princov. V roku 2020 sa tam vracia opäť, aby tentoraz našla unesenú kuvajtskú princeznú. Celé vyšetrovanie komplikuje fakt, že princezná zmizla v Londýne a pre nebezpečenstvo koronavírusu, ktoré ochromilo celý svet, je pátranie po nej mimoriadne zložité...


Čínsky horoskop - Kompletní přehled lunárních znamení

Príručka čínskej astrológie z pera Theodory Lau a jej dcéry Laury predstavuje najobšírnejšiu knihu o lunárnych horoskopoch, aká bola kedy napísaná. Znalosť zvieracieho znamenia, ktoré nosíme v sebe, predstavuje silný nástroj k poznaniu charakterov našich blízkych i nás samotných. Poznajte preto svoje pravé ja prostredníctvom čínskych horoskopov.


Môj rok pokoja a odpočinku

Je mladá, pekná a nedávno skončila univerzitu. Býva vo vlastnom byte na Manhattane, no napriek tomu v jej srdci zostáva temné prázdno. A nebude to len smrťou rodičov, či nefungujúcim vzťahom s priateľom. Americká spisovateľka Ottessa Moshfegh v románe vysvetľuje, aké dôležité je hľadať zmysel života v rýchlom a náročnom svete, kde záleží predovšetkým na tých nepodstatných veciach.


Denník chaotickej matky

Humorne ladený príbeh slovenskej spisovateľky Dany Hlavatej opisuje starosti i radosti mamičky na materskej dovolenke ako i celej jej rodiny. Hlavná hrdinka si všetko zapisuje do denníka, aby raz deťom mohla dokázať, že pri ich výchove nepotila iba krv, ale zalievali ju i slzy šťastia a nádherného materstva plného prešľapov a lásky.


(Ne)bezpečný internet: sprievodca pre používateľov internetu

Sociálne siete zaplavujú falošné správy, varovania, podvody a útoky, ktorých cieľom je získať naše osobné údaje, prihlásenia, údaje o platobných kartách alebo fotografie. Publikácia od Tomáša Šalmona je ideálnym štartom pre pochopenie odvrátenej stránky internetu a pre poučenie pred nebezpečenstvami, ktoré číhajú na slovenských používateľov internetu. Prináša praktické postupy a riešenia jednotlivých prípadov zneužití, aj útokov a je určená všetkým generáciám.


Tigrí tím: Fantóm futbalového ihriska

Rakúsky spisovateľ Thomas C. Brezina nám opäť prináša nový dobrodružný príbeh. Zapojme sa do pátrania a zažime ďalšie nové dobrodružstvo s kamarátmi z Tigrieho tímu.
Na futbalovom ihrisku sa z reproduktorov ozýva výhražný hlas a odrazu sa zjaví fantóm, ktorý zoberie loptu a zmizne. Bea, Luk a Patrik sa púšťajú do jeho prenasledovania, no stopa smeruje do podzemného systému mestskej kanalizácie...


Pandemie

Začalo sa to nálezom uhynutých labutí a pokračovalo desivým zistením v laboratóriu. Nový kmeň chrípky sa v plnej sile prenáša zo zvierat na ľudí. Kriminalisti Frank Sharko a Lucia Hennebelleová zisťujú, že sa chystá niečo oveľa desivejšie, čo fatálne zasiahne celý svet. A za všetkým stojí jediný človek, diabol v ľudskej podobe...
Autorom tohto napínavého detektívneho románu je francúzsky spisovateľ Franck Thilliez.


Rozhovory s Albertom Einsteinom: fiktívny rozhovor vytvorený na základe Einsteinovho životopisu a diela

Autor obľúbených kníh o fyzike Carlos Calle nás prevedie živou formou biografického fiktívneho rozhovoru založeného na ústnych a písomných vyjadreniach a metódach vedeckých objavov najslávnejšieho fyzika. Dozvieme sa všetko o jeho práci, o slastiach a strastiach osobného i rodinného života, ako aj o obavách z vývoja atómovej vojny.


Osud neoklameš

Marta nemala ľahký život, ale vždy dokázala prekonať prekážky, ktoré jej do cesty postavil osud. Jedného dňa stretla na potulkách prírodou neznámu ženu, ktorá sa jej prihovorila so slovami, že vidí v jej duši ukryté tajomstvo. Marta tak zobrala odvahu a rozhodla sa vyrozprávať svoju osobnú spoveď... Autorkou tohto skutočného príbehu je slovenská spisovateľka Marta Péková.


Nemusíš prosiť

Ak si myslíte, že sa váš život dostal na neúnosnú hranicu, čítajte o živote Rebeky. Ženy, ktorá počas mnohých rán vstávala z popola, aby mohla žiť. Čo tomu predchádzalo a kam sa uberal jej život odo dňa, ako opustila zariadenie detského domova, sa dočítate v príbehu mladej rómskej ženy, od slovenskej autorky Zdenky Wenzlovej Švábekovej.


Mačička Pusheen pečie

Pusheen je veselá, roztomilá a trochu nezbedná mačička, ktorá robí radosť ľuďom na celom svete. Výtvarníčka Claire Belton a šéfkuchárka Susanne Ng vytvorili štyridsať milých a chutných receptov. Upečte si s našou rozkošnou mačičkou slzičkový dezert morskej víly, hrkálkové sušienky a mnoho ďalších receptov, pri ktorých zažijete množstvo zábavy a ohúrite všetkých svojich kamarátov.


Deti žltej hviezdy

Inšpirujúci príbeh z pera Mária Escobara je o sile rodiny a nezlomnosti ľudského ducha, odohrávajúci sa v najtemnejších chvíľach modernej histórie. Jacob a Moses Steinovci sú mladí židovskí bratia, ktorí žijú v Paríži so svojou tetou uprostred nacistickej okupácie. Ich rodičia, známi nemeckí dramatici, zatiaľ hľadajú bezpečné miesto pre svoju rodinu. Francúzski žandári však chlapcov zatknú a odvedú na cyklistický štadión, ktorý slúži ako koncentračný tábor. Chlapci vedia, že ak si chcú zachrániť život, musia ujsť...


Tatranské osady

Publikácia je vhodným sprievodcom pre tých, ktorí pri návšteve Tatier chcú poznať viac, ako len doliny a štíty. Autor knihy Anton Marec zachytáva osudy desiatich osád, tvoriacich mesto Vysoké Tatry od ich založenia, až po nastolenie nového politického režimu v roku 1948. Dozvieme sa ďalej o vzniku prvých najdôležitejších stavieb a osudoch ľudí, ktorí ich obetavo budovali a potom nadobro stratili. Publikácia je doplnená i povesťami, ktoré sa viažu k daným lokalitám, kde osady vznikli.


Kým vychladne káva

Čo by ste povedali na to, keby ste sa mohli na chvíľku vrátiť do minulosti? Autor knihy Tošikazu Kawaguči vo svojom románe takúto možnosť ponúka. Má to však háčik. Môžete sa stretnúť len s ľuďmi, ktorí kaviareň už niekedy navštívili. Váš čas do minulosti začína zaliatím kávy a končí v okamihu, keď káva vychladne. Kniha ponúka štyri dojímavé príbehy tých, ktorí cestu v čase podstúpili.


Jóga po celý rok

Joga nám pomáha na ceste hlbšieho poznania a ájurvéda prináša harmóniu do našich životov. Publikácia od Zuzany Klingrovej je určená pre všetkých, ktorí chcú žiť zdravo a v súlade s prírodou. Pomôže nám zvládnuť jarnú únavu, letné horúčavy, jesenné depresie i zimnú melanchóliu. Je vhodná i pre tých, ktorí s jogou a ájurvédou iba začínajú.


Súkromné problémy: Denis

Tento román od Hany Repovej je tretím pokračovaním zaujímavých príbehov o štyroch súrodencoch Denisa, Sebastiana, Lilly a Tiny. Denisových súrodencov veľmi prekvapilo, že sa ide ženiť. Nikto z nich netušil, že niekoho má a plán, ktorý im predostrie, ich doslova šokuje. Napriek tomu, že sú všetci proti, je presvedčený, že jeho zámer musí vyjsť. No onedlho zistí, že niektoré životné rozhodnutia sú ťažšie ako predpokladal a musí sa s dôsledkami svojho konania vysporiadať sám.


Spišský hrad a okolie: história, povesti a legendy

Táto publikácia, ktorú napísal dobrý znalec histórie tohto kraja Anton Marec, rozpráva o najkrajšom kúte Spiša, teda o centrálnom hrade a okolitých lokalitách, ktoré ako celok boli zapísané do kultúrneho dedičstva medzinárodnej organizácie Unesco. Nezabúda ani na slávne šľachtické rody, ktoré tu stáročia pôsobili, či na miestne minerálne pramene. Spojenie reálnych historických udalostí s miestnymi povesťami a legendami, podáva netradičný a objavný pohľad na už desaťročia rovnako podávané dejiny tohto vzácneho kúta Slovenska.


Bruno, šteniatko, ktoré nevedelo zaspať

Keď Lujza natrafí v bočnej uličke na opustené šteniatko, rozhodne sa mu pomôcť. Prinesie Bruna domov a zdá sa, že sa psíkovi jeho nový domov páči. Nastáva však problém. Bruno sa bojí tmy a po zotmení sa stáva svet pre neho strašidelným miestom. Zavýjaním budí celú rodinu a preto sa Lujza rozhodne pomôcť šteniatku zaspať. Autorkou tejto milej knižky pre deti je anglická spisovateľka Holly Webb.


Začiatok a koniec

Ľúbostný príbeh zo súčasnosti od autorky Dany Stankovičovej poukazuje na to, že často sa stávajú veci, ktoré život človeka prevrátia naruby. O tom sa presvedčí aj hlavná hrdinka románu Amanda, ktorá v snahe o lepší život odchádza spolu s rodinou do cudziny. Namiesto očakávaného šťastia prichádza o všetko, čo kedy milovala. Osud však Amande postaví do cesty to, o čom si myslela, že už nenájde – lásku. Vďaka nej pochopí, že vždy možno začať odznova, aj keď sa zdá, že sme došli na samý koniec.


Hrady pre deti: 1. časť

Publikácia od Viery Polákovej a Daniela Kollára obsahuje 25 najkrajších výletov s deťmi po hradoch na Západnom Slovensku. Obsahuje informácie, texty, ilustrácie a fotografie, ktoré sú ideálnym námetom pre plánovanie rodinných výletov a zmysluplného trávenia voľného času s deťmi. Súčasťou knihy je aj maľovaná mapa Západného Slovenska s označenými výletmi na hrady a nálepkami jednotlivých hradov, ktoré si deti môžu nalepiť do mapy.


Paliativní medicína: pro všeobecné praktické lékaře

Záver života a smrť nie sú veci, na ktoré by sme sa mali tešiť. Autor publikácie Pavel Svoboda prehľadnou formou upozorňuje na základné aspekty, ktoré dokážu zásadne ovplyvniť posledné mesiace, týždne, či dni zostávajúceho života.


Rozprávky pre moje kvety

Máte radi kvety? Učte svoje deti, že sú najkrajším darom pre tých, ktorí sú vám blízki a že sú zároveň najmilším spoločníkom. Nikdy neprezradia vaše tajomstvá, mlčky stoja vo vázach či v črepníkoch, alebo v záhonoch na záhrade a počúvajú vás, občas aj čosi zašumia listami, okvetím. ... Chcú vás utešiť a poláskať svojou krásou. Autorka knihy Zuzana Kuglerová vás o tom presvedčí knižke, v ktorej sa rozpráva so svojimi kvetmi. Kniha je rozdelená na dve časti - Príbehy pre moje kvety a Rozprávky o záhrade, ktoré sú pretkané filozofickým posolstvom a nesú v sebe autorkin nevšedný pohľad na svet i medziľudské vzťahy.


Záhada lyžiarskeho diabla

Traja pátrači sa ocitnú v lyžiarskom stredisku, kde majú vyriešiť záhadu výhražných listov, ktoré dostáva známa lyžiarka. Pri tom si vyskúšajú aj svoje lyžiarske schopnosti, keď musia na strmom svahu naháňať skutočného „diabla na lyžiach“. A čaká ich naozaj prekvapujúce odhalenie. Viac si prečítate v knihe od autora Bena Nevisa.


Lotka a Vianoce so sobom

Lotka sa na Vianoce chystá navštíviť svoju prastarú mamu v Nórsku. Čoskoro sa ocitne uprostred magického dobrodružstva – cestuje na saniach a pomáha zaháňať sobov zo zasnežených hôr na letné pastviny. Zrazu však zmizne mama jedného sobieho mláďatka... Ako to celé dopadlo sa dočítate v knihe od autorky Holly Webb.

 

Viac sa o knižných novinkách dozviete na webovej stránke Kysuckej knižnice v Čadci v rubrike Nové knihy a On-line katalóg.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: