kysucka kniznicaDo katalógu kníh v Kysuckej knižnici v Čadci pribudlo viacero noviniek.

Pochovaní zaživa

Každý sa túži dožiť šťastnej a dôstojnej staroby, ale mnohí sa dožijú ignorácie od rodiny a často im ide o život. Práve o holé životy ide aj starým ľuďom pochovaným zaživa v dome hrôzy. Tu sa začína prípad ľudskej krutosti a hyenizmu, s ktorým sa detektívi musia popasovať na konci leta. Detektívovi Krauzovi nemá kto poradiť, musí si vystačiť s tým, čo sa stihol naučiť od najstaršieho z detektívov. Aby toho nebolo dosť, aj spoľahlivý parťák Chosé opúšťa partiu, aby sa na vlastnú päsť vydal po stopách zákerného strelca Gaba. Viac sa dočítate v detektívke od Dominika Dána.

 

Sedem cností tohto leta

Osud nie je náhoda, skúša, ponúka, berie. Čo vezmeme, čo odmietneme? Počas jedného leta sa zoznámime s Marínou, ktorá má fungujúcu rodinu, prácu, kde stretáva veľa zaujímavých ľudí a má ešte čosi. Zvláštnu schopnosť precítiť emócie ľudí pri dotyku s miestom, kde oddychujú. Neuvedomuje si, že osud jej syna, hudobného skladateľa, závisí aj od jej rozhodnutí. Podrobnejšie si prečítate v knihe od autorky Silvie Bystričanovej.

 

Maxi Einsteinová. Geniálny experiment

Autori James Petterson a Chris Grabenstein prichádzajú s knihou, kde hlavná hrdinka s príznačným menom Maxi Einsteinová je sirota, no nie obyčajná. Je geniálna. Chce študovať na Newyorskej univerzite, a tak sa nabúra do jej počítačového systému. Má naporúdzi vynálezy, s ktorými pomáha kamošom bezdomovcom a užíva si život. Jedného dňa si ju najme záhadná organizácia s ušľachtilým cieľom, pre ktorú pracujú malí géniovia. Organizácia, ktorá sa pomocou vedy snaží vyriešiť najpálčivejšie problémy sveta. Je to však naozaj jej pravý cieľ?

 

Časopédia

Unikátna kniha ponúka prehľad všetkých najdôležitejších udalostí svetových dejín: od vzniku a pádu veľkých ríš až po vynálezy, od vedeckých objavov až po najúžasnejšie umelecké diela. Tieto dôležité fakty a zaujímavosti spolu s názornými ilustráciami predstavuje prostredníctvom časových osí príbeh vesmíru, našej planéty, prírody a ľudstva.

 

Nežná revolúcia. Cesta k slobode

Zaspomínajte si s autorom Františkom Emmertom na atmosféru z cesty od totality k slobode. Nežná revolúcia v roku 1989 predstavuje jednu z najvýznamnejších udalostí v našich novodobých dejinách. Hoci bol jej priebeh v porovnaní s ostatnými medzníkmi našej modernej histórie oveľa menej dramatický, vytvára v dejinách ostrý predel nielen medzi dvomi historickými epochami, ale aj medzi odlišnými spoločnosťami a spôsobmi života. Niektorí obmedzujú význam revolúcie len na ekonomické a sociálne zmeny, iní vyzdvihujú jej široký celospoločenský, humanistický a európsky kontext. Ďalší v nej vidia predovšetkým "mocenský boj". V jednom sa ale zhodujú: revolúcia priniesla obrovské zmeny.

 

Snehová sestra

Štedrý večer sa blíži a pre Juliana je to najkrajší deň v roku. Vôňa perníkov a mandarínok, praskanie ohňa v kozube a blikotavé svetlo sviečok. Ale tento rok je všetko iné, lebo jeho rodina prežíva smútok za staršou dcérou Juni, ktorá ochorela a náhle odišla. Krátko pred Vianocami sa Julian zoznámi na plavárni s novou priateľkou Hedvigou, ktorá ho pozve do svojho vianočne vyzdobeného domu, kde každá izba dýcha nezabudnuteľnou atmosférou... Ale aj Hedviga skrýva ťaživé tajomstvo, ktoré musí Julian objaviť. Viac sa dočítate v adventnom príbehu od autorky Maji Lunde.

 

Malý prírodovedec

S touto úžasnou knihou od autorky Anity van Saan sa deti vydajú na nezabudnuteľnú dobrodružnú výpravu. Dozvedia sa, ktoré vtáčiky práve počujeme štebotať, aké obilie u nás rastie a ako vzniká jesenná hmla? Táto kniha obsahuje mnoho informácií ku každému ročnému obdobiu, a odpovie tak aj tie najúkladnejšie detské otázky. Vnútri nájdete množstvo tipov, výskumných tabuliek a mnoho ďalších praktických úloh, ktoré deťom umožnia odniesť si z prírody množstvo skvelých zážitkov.

 

Pripútajte sa prosím

Psychoterapeutka a autorka knihy Júlia Halamová hovorí o tom, ako budovať vzťahy, v ktorých ľudia môžu cítiť blízkosť, uznanie, bezpečie a príťažlivosť. Opiera sa o svoje dlhoročné skúsenosti z terapeutickej praxe, ako aj o najnovšie poznatky z vedeckých výskumov. Pozýva na cestu spoznávania a chápania vzťahov, prekvapuje témami, na ktoré ste radšej ani nepomysleli alebo ste sa neodvážili opýtať. V živom, ľahko ladenom rozhovore s novinárom Karolom Sudorom, autorka odkrýva svet emócií a nezabúda ani na konfliktné situácie.

 

Odsúdená

Autorka knihy Lucia Sasková ponúka svoju najnovšiu knihu, v ktorej hlavná hrdinka čelí krutej diagnóze, ktorá jej obráti naruby celý život. Má pocit, že ju nespravodlivo odsúdili na smrť, hoci sa ničím neprevinila. Koniec jej života sa blíži, a tak sa púšťa do boja s prácou, okolím, najbližšími a v neposlednom rade sama so sebou. Má dve možnosti: začať žiť naplno, alebo nečinne čakať na koniec. Vyberie si prvú možnosť a opúšťa stereotypný život, na aký bola zvyknutá.

 

Ľaliové deti

Vdovec Matthew žije v štvrti belochov, ktorým sa radšej vyhýba. Dávno stratil cestu k svojim dospelým deťom a v zatrpknutosti čoraz viac prichádza o radosť zo života. Do jeho susedstva sa nasťahuje biely mladík a šedé dni sa razom prevrátia naruby. Daniel uteká pred minulosťou drogového dílera a útočisko hľadá v opustenom dome po starej matke. Keď na neho padne tieň podozrenia z vraždy, zdá sa, že kolotoč komplikácií sa začína odznova. Tantoo je bývalá balerína, ktorú priateľ požiada, aby na Národnom zhromaždení Indiánov vystúpila so svojimi zážitkami z internátnej školy. Autorka Erika Jarkovská sa opiera o historické fakty a prostredníctvom výpovedí skutočných obetí približuje zločiny asimilačného procesu Indiánov v Kanade v 40-tych rokoch 20. storočia.

 

Gerda. Príbeh veľryby.

Malá Gerda je najšťastnejšia veľryba v oceáne, ale raz sa však prihodí niečo nečakané a Gerda zostane úplne sama. Vyberie sa teda na plavbu šírym oceánom. Cestou stretáva veľa nových kamarátov: kosatky, tučniaky, čajky a chobotnice. Prezradia jej zaujímavosti o svojom živote v oceáne, v ktorom všetci spolu žijú. Nájde nakoniec malá Gerda nový domov? Viac sa dozviete v knihe od autora Adriána Macha.

 

Mladý technik

Kniha Mladý technik od autora Radka Chajdu vám prináša pestrú mozaiku technických zaujímavostí a aktuálnych noviniek zo sveta techniky. Vývoj kráča rýchlo dopredu a stále sa snažíme jazdiť, lietať a plávať ešte rýchlejšie a pritom úspornejšie a viac ekologicky. Kniha vás prevedie svetom modernej techniky a spoznáte, prečo a ako veci okolo nás fungujú. Nechýba výroba jednoduchých funkčných modelov, na ktorých budete rozvíjať svoje konštruktérske schopnosti.

 

Ateliér v Paríži

V Paríži uprostred rozkvitnutej aleje sa skrýva ateliér – oáza pokoja uprostred ruchu veľkomesta. Prenajala si ho mladá londýnska policajtka Madeline, aby sa v ňom liečila z citového zranenia. V dôsledku chyby realitnej kancelárie sa v rovnakom čase do domu nasťahuje aj spisovateľ Gaspard, ktorý chce napísať svoju divadelnú hru. Dve ranené duše sú tak nútené stráviť niekoľko dní pod spoločnou strechou. Ateliér slávneho maliara Lorenza stále dýcha umelcovou vášňou pre farby a svetlo, ale jeho posledné obrazy záhadne zmizli. Madeline a Gaspard, fascinovaní jeho géniom a tragickým osudom, sa rozhodnú spoločne diela vypátrať. Viac sa dočítate v knihe autora Guillauma Mussa.

 

Pripútajte sa, prosím

Psychoterapeutka a autorka knihy Júlia Halamová v knihe hovorí o tom, ako budovať vzťahy, v ktorých ľudia môžu cítiť blízkosť, uznanie, bezpečie a príťažlivosť. Opiera sa o svoje dlhoročné skúsenosti z terapeutickej praxe, ako aj o najnovšie poznatky z vedeckých výskumov. Pozýva na cestu spoznávania a chápania vzťahov, prekvapuje témami, na ktoré ste ani nepomysleli alebo ste sa neodvážili opýtať. Odkrýva svet emócií, ktoré majú nezastupiteľnú úlohu v dobrom vzťahu.

 

Super ženy

V našich dejinách bolo mnoho výnimočných žien, ktoré urobili niečo naozaj významné, ale časom ich mená akoby zapadli prachom. Kniha autorky Andrei Kellö Žačokovej ponúka príbehy odvážnych a akčných žien, ktoré sa nebáli kráčať svojou vlastnou cestou. Približuje ženy z rozmanitých oblastí spoločenského, vedeckého a kultúrneho života, ktoré žili v rôznych obdobiach, pochádzali z rozličných spoločenských vrstiev a venovali sa rozmanitým činnostiam. Všetky urobili niečo veľké, čo ovplyvnilo život iných ľudí alebo celej spoločnosti.

 

Planina snov

Prózy od autorky Boženy Lenčovej sú fantastické príbehy, ktoré boli napísané v druhej polovici 70. rokov a nemajú v rámci slovenskej literatúry obdobu. Väčšina poviedok obsiahnutých v tejto knihe nebola nikde uverejnená. Pre dejiny slovenskej literárnej fantastiky má táto kniha zásadný význam, pretože zaujme a očarí, moderného fanúšika fantasy, aj každého, kto má záujem o nevšedný a kvalitný čitateľský zážitok.

 

Prachový mužíček

Autor Peter Gajdošík je známy ako autor rozprávok pre deti. Tentoraz sa však zameral na poviedky plné napätia, hrôzy a tajomna pre dospelých čitateľov. V dvanástich príbehoch sa do obrazu našej každodennej reality prelieva svet neobyčajných stvorení a bizarných osudov, v ktorom sa aj z milého suseda na dôchodku vykľuje šialenec. Príbehy sú pretkané čiernym humorom, kde sa na pozadí nenápadne odvíjajú ľudské drámy.

 

Malý atlas motýľov

Autori knihy Ewa a Pawel Pawlakovci prichádzajú s malým atlasom motýľov, s ktorým vstúpite do pestrej záhrady. Nájdete v ňom vyše dvadsať druhov motýľov zachytených originálnymi výtvarnými technikami – od textilnej koláže cez fotografie, akvarely a detské kresby až po modely z lístia a konárikov. V tejto prekrásnej knihe sa malý čitateľ dozvie, kto je to modráčik čiernoškvrnný, mlynárik žeruchový, piadivka egrešová či babôčka admirálska. Táto utešená a inšpiratívna príručka je ako stvorená pre všetky zvedavé deti.

 

Atlas mýtov

Vydajte sa na cestu za poznaním sveta s autorom knihy Thiagom de Moraesom. Kniha vám priblíži niekoľko úžasných kultúr našej planéty a ich predstavy o stvorení sveta i všetkých existujúcich bytostí, ktoré sú základom každej z dvanástich máp v knihe. Tieto mapy sú zvláštne: ukazujú, ako videlo svet dvanásť prastarých kultúr. Pre niektorú bol obrovským stromom, pre inú horou obrátenou hore nohami a príslušníci ďalšej kultúry verili, že zem spočíva na chrbte obrovskej korytnačky. Pri putovaní po týchto svetoch sa stretnete s najrôznejšími bohmi, hrdinami, príšerami a fantastickými zvermi.

 

Ernest Hemingway. Artefakty zo života.

Citlivo zostavená publikácia od autora Michaela Katakisa vás prevedie životom slávneho amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya prostredníctvom dokumentov, fotografií a artefaktov, ktoré po sebe zanechal a vďaka jeho synovi a vnukovi sa stali zbierkovými predmetmi.
Vie sa o ňom, že bol vojakom, športovcom, vášnivým milencom, emigrantom a samozrejme, vynikajúcim spisovateľom. Aký bol však jeho ozajstný život a ako vyzeral, keď bol usmiatym dieťaťom či mladým chlapcom v uniforme? Čo písal v najosobnejších listoch? Na tieto a mnohé ďalšie otázky dáva odpoveď kniha, ktorá rozpráva o živote velikána svetovej literatúry pomocou predmetov, momentov a myšlienok.

 

5 minútové Mickeyho rozprávky

Vydajte sa so slávnym myšiakom za dobrodružstvom Dozviete sa, čo sa udialo v lunaparku, ako s kamarátmi postavili domček na strome, aj ako sa plavili po divokej rieke. S Mickeym sa skvelo zabavíte a ani chvíľočku sa nebudete nudiť. Každý príbeh z tejto knižky prečítate za päť minút, ideálne pred spaním alebo kedykoľvek, keď je čas na rozprávku.

 

Baktérie

Bojovné baktérie, zákerné zárodky, hnusné huby a všelijaké vírusy... Viete, že prvé baktérie sa objavili už pred 3,6 miliardami rokov? Teda oveľa, oveľa skôr ako ľudia? Počuli ste, že existuje jeden neuveriteľný druh baktérií, ktoré sú trikrát lepkavejšie ako superlepidlo? Pozrite sa bližšie na baktérie, vírusy a ďalšie choroboplodné zárodky v tejto úžasnej knihe o mikrobiológii od autora Steva Moulda.

 

Moje skutočné meno je Hanna

Hanna má štrnásť rokov, keď Hitlerova armáda prekročí hranice Ukrajiny. Snahou nacistov je vyčistiť mesto, kde žije, od všetkých židov. Preto so svojou rodinou a ďalšími rodinami musí opustiť dom a skrývať sa v lese, ktorý tiež po čase nie je bezpečný. Ľudia, ktorí sa previnili len tým, že sa narodili ako židia, sú nútení utiecť a uchýliť sa do temných podzemných jaskýň, ktoré sú jediným bezpečným miestom. Tu bojujú s chorobami a hladom a snaha zachovať si vieru a ľudskú dôstojnosť sa pomaly mení na boj o holé prežite. Viac sa dočítate v knihe od Tary Lynn Masihovej.

 

Keď svrčky plačú

Autor knihy Charles Martin prichádza s príbehom kardiochirurga Jonathana, ktorý vie o srdci všetko. Zachránil životy stovkám pacientov, no svoju vlastnú manželku Emmu uzdraviť nedokázal. Po jej smrti sa utiahne k jazeru, kde sa v anonymite snaží vyrovnať s pocitom viny. So svojím nevidiacim švagrom Charliem sa začne živiť renováciou starých lodí. Jedného dňa stretne na ulici sedemročnú Annie, ktorá predáva limonádu, aby si zarobila na operáciu srdca. Dievčatko trpí rovnakou diagnózou ako Emma a zachrániť by ho mohli len ruky nadaného lekára.

 

Ako naučiť deti pravidlá

Kniha je určená rodičom, ktorí chcú byť svojim deťom priateľskou oporou, dopriať im dostatok slobody a voľnosti, ale nechcú, aby sa im ich prístup vymkol z rúk. Deti potrebujú mať stanovené hranice správania a konkrétne pravidlá, aby sa vo svojej rodine cítili isto a bezpečne. Ako tieto výchovné hranice stanoviť a ako ich naučiť dodržiavať sa dozviete v knihe skúsenej psychologičky Annette Kast-Zahn.

 

Zlatá kysucká kniha Pavla Hrtusa Jurinu

Autor knihy Pavol Holeštiak mapuje život a dielo významného kysuckého rodáka pochádzajúceho z Klokočova, exilového slovenského spisovateľa a publicistu žijúceho v Austrálii. Vedecky a objektívne hodnotí jeho básnickú, prozaickú, publicistickú a prekladateľskú činnosť či spoločensko-politické aktivity. Viac sa dočítate v tomto zmysluplnom a faktograficky nasýtenom diele doplnenom ilustráciami spolurodáka výtvarníka Ondreja Zimku.

 

Zvieratá v ohrození alebo ako môžeme pomôcť

Poobzeraj sa okolo seba – zdá sa ti, že je v prírode všetko v poriadku? Tiež si všímaš tie porozhadzované odpadky, chradnúce stromy a rastliny? Nezdá sa ti, že niektorých obyvateľov vidíš čoraz menej? Niet sa čomu čudovať, my ľudia sme to totiž prírode pekne zavarili. Ak chceš prírode pomôcť, neváhaj a čítaj! Dozvieš sa, aké miesta, zvieratá a rastliny sú v ohrození a ako im môžeš podať pomocnú ruku. Viac sa dozvieš z knihy autorky Pavly Hanáčkovej.

Viac sa o knižných novinkách dozviete na webovej stránke Kysuckej knižnice v Čadci v rubrike Nové knihy a On-line katalóg.

kalendar kysuce2020