kysucka kniznicaDo katalógu kníh v Kysuckej knižnici v Čadci pribudlo viacero noviniek.

Dedo Amerika a pokazené prázdniny

Mišo má stráviť prázdniny u deda Bonifáca, na ktorého si vôbec nespomína. Navyše na konci sveta v akomsi Dubodieli, kde nie je ani wifina. Ako to má prežiť, aby sa nezbláznil a aby tie prázdniny predsa len za niečo stáli. Stokrát radšej by bol hoci v dievčenskom tábore alebo vydaný napospas svojej pubertálnej sestre Kaji. Ibaže potom zistí, že dedo má kone a dokonca malé žriebätko a v skutočnosti je to pravý americký kovboj, akého dovtedy videl iba vo filmoch. Viac sa dočítate v knihe od autorky Ivany Ondriovej.


Tekvica na našom stole

Tekvica je nádherný dekoračný prvok, ale má aj svoju výživovú hodnotu a kulinárske uplatnenie. Autorky Otília Jurgová a Katarína Sedláková sa v knihe zamerali na spracovanie tekvice. Ponúkajú škálu receptov od polievok, slaných jedál až po sladké jedlá či múčniky a zmrzlinu. Pri niektorých z nich nájdete dobré rady na vylepšenie alebo doplnenie jedál, ako aj návrh na prípravu jedla pri bezlepkovej diéte. Kniha prináša aj námety na skladovanie a konzervovanie tekvíc a ponúka bližší pohľad na tento vzácny dar prírody.


Traja pátrači: Záhada horiacich stôp. 13

Traja pátrači riešia v tomto príbehu tri záhady: zmiznutie čudného umelca prezývaného Hrnčiar, prítomnosť dvoch cudzincov, ktorí tajne sledujú Hrnčiarov dom a strašidelné stopy horiace zeleným plameňom. Jupiter sa však pred nimi nemieni vzdať a prinúti svojich priateľov, aby sa pustili do nebezpečného dobrodružstva. Ako to dopadne sa dočítate v knihe od autora M. V. Carey.


Zátoka dinosaurov: Monštrum Triceratops

Tom a Jamie nemôžu uveriť, že v jaskyni našli tajný vchod do prehistorického sveta dinosaurov. Chlapcov tak láka nezvyčajné dobrodružstvo, že sa vrátia do jaskyne a tajným vchodom znovu preniknú do dávneho sveta dinosaurov. Tentoraz natrafia na obludného triceratopsa a potom na celé stádo obrovských dinosaurov. Nezostáva im nič iné, len nasadnúť na trojrohú obludu a uháňať na jej chrbte ako v neuveriteľnom rodeu. Ako sa dostanú von z nebezpečného sveta sa dočítate v knihe od autora Rex Stone.


Tajomstvo slečny Hancockovej

Slečna Harriet Hancocková si užíva rolu excentrickej dedičky. Nepozorovane mení životy ľudí k lepšiemu, využívajúc pri tom svoje bohatstvo i spoločenský vplyv. Keď ju priateľka požiada o osobnú pomoc, neodolá. Paholok Jonas by pre svoju sestru urobil čokoľvek. Dokonca i vyhľadať ženu, ktorá sa ustavične pletie iným do života. Jej manipulatívne spôsoby ho nútia mať sa pri nej neustále na pozore. Zaskočí ho, keď od neho slečna Harriet chce, aby jej pomohol napísať knihu. Jonas napokon súhlasí a počas spoločnej práce sa medzi nimi začne rodiť priateľstvo. Keď sa Harriet začne všetko vymykať z rúk a naruší to jej plány, uvedomí si, že iba dobrý úmysel nemusí stačiť. Či dokáže napraviť svoje životné omyly sa dočítate v knihe od autorky Kristi Ann Hunter.


Tajný život štyroch manželiek

Oceňovaná autorka Lola Shoneyin vo svojom románe prináša neodolateľný a zábavný príbeh o manželstve, rodine a moci zasadený do súčasnej Nigérie. Keď sa Baba Segi už šiesty deň po sebe zobudil s bolesťami brucha, vedel, že je čas urobiť niečo drastické s bezdetnosťou svojej štvrtej manželky. Pre Babu Segiho je jeho zbierka manželiek a kopa detí symbolom prosperity, úspechu a potvrdením mužnosti. V jeho patriarchálnom svete je všetko v poriadku, až kým si domov nedovedie štvrtú manželku, tichú, vysokoškolsky vzdelanú Bolanle. Tri ďalšie žiarlia na votrelkyňu, ktorá ich ukracuje o manželovu pozornosť. Ako sa opovažuje nevedieť, kde je jej miesto a ponúknuť im, že ich naučí čítať? Bolanlina matka sa usilovala dcéru vzdelávať a zachrániť ju pred životom v polygamii a nechápe prečo si napriek tomu vybrala takýto osud. Ona však skrýva tajomstvo, ktoré odhalí klamstvá a lži usadené v domácnosti Babu Segiho. Strhujúci príbeh o mužoch a ženách, matkách a deťoch, otroctve a nezávislosti.


Červené kríže

Vdovec Alexander sa prisťahuje do nového bytu s dcérou, kde sa mu pripletie do života suseda, deväťdesiatročná pani, u ktorej sa rozbieha Alzheimerova choroba. Alexander o jej životný príbeh nemá záujem, no Tatiana je neodbytná. Nechce, aby sa zabudlo na hrôzy, ktoré ľudia zažili počas Stalinovej diktatúry, na neľudské zaobchádzanie, na vojakov, ktorých vlastná krajina považovala za zradcov len preto, lebo sa dostali do zajatia. Tak ako Ľoša, manžel, ktorého meno našla v zoznamoch Červeného kríža, ktoré mala prepisovať. Zachráni tak svojho muža, alebo tým ohrozí celú rodinu? Autor knihy Saša Filipenko strávil v archívoch Červeného kríža dlhé dni, aby vystaval príbeh o gumovaní dejín i ľudských životov.


Klinika

Aké komplikácie a zúfalstvo doženú človeka k posadnutosti dostať sa silou-mocou na vyšetrenie k profesorovi na Klinike? Napínavá nová kniha majstra otvorených koncov Pavla Rankova, ktorá sa nedá prestať čítať odzadu aj spredu.


Návod pre dámy: ako získať majetok

Kitty potrebuje získať majetok alebo manžela, ktorý ho má. Po smrti rodičov nesie povinnosť zabezpečiť mladšie sestry. Existuje jediné východisko. Musí sa dobre vydať, a to čo najrýchlejšie. Kitty sa nezľakla žiadnej výzvy, a tak zamieri do plesových sál vychytenej londýnskej smotánky. Nepatrí medzi najkrajšie klenoty sezóny, ale vyvažuje to svojím šarmom, cieľavedomosťou a ženskou vynaliezavosťou. Cestu jej skríži svetácky lord Radcliffe, na ktorého sú Kittine medové motúzy prikrátke. Namiesto toho, aby pred všetkými odhalil jej úmysly, rozhodne sa jej pomôcť. Kam ich táto diabolská dohoda privedie sa dočítate v knihe od autorky Sophie Irwin.


Alžbetka v permakultúrnej záhrade: Alžbetka s Klárkou si vysnívajú čarovnú záhradku. 1. časť

Kniha od autorky Zuzany Matúšovej Girgoškovej je plná krásnych, ale zároveň faktických ilustrácií s fotografiami z reálnej permakultúrnej záhrady od tvorcov LifeReset, ktoré obohatia detskú fantáziu i myseľ rodiča. Tieto knihy učia deti aj dospelých vytvárať prírodné záhrady, ktoré prinášajú radosť a pokoj do detskej aj dospeláckej duše. Prežijeme príbeh dvoch kamarátok, ktoré premenia jednoduchú záhradu na prírodný raj. Zmena sa silno dotkne aj celej rodiny. Nech sa páči, nájdite si chvíľku pre seba a vaše dieťa a zahĺbte sa do sveta vôní, farieb, chutí a pestrého života prírody i detského smiechu.


Rozprávky z perečníka

Bohato ilustrovaná kniha autorky, pedagogičky Evy Halásovej s dlhoročnou praxou je určená začínajúcim čitateľom, ktorí už poznajú všetky písmená a chcú sa dozvedieť, čo robia ich školské potreby večer. Kniha im prostredníctvom pútavých príbehov predstaví všetkých obyvateľov, ktorí môžu žiť v perečníku každého usilovného žiaka.


Rýchlokurz geniality: 42 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu pochopiť dnešný svet

Kniha vás prevedie najdôležitejšími trendmi súčasnosti aj budúcnosti. Aj kvantová mechanika, HDP, príjmové rozdiely, starnutie populácie, fungovanie počítačov či nekonečno sa dajú zrozumiteľne vysvetliť, pokiaľ máte vzdelanie, skúsenosti a humor ako autor knihy Ľudovít Ódor. Je rozdelená do kapitol a okruhov, ktoré pomáhajú porozumieť aj zložitejším témam. Všetky kapitoly spája presvedčenie, že poctivý vedecký prístup je stále najlepšou cestou k porozumeniu sveta okolo nás, že musíme zostať zvedaví, ak chceme napredovať a že poznať treba niekoľko kľúčových myšlienok a kriticky uvažovať.


Rozprávky pani gramatiky

Autorka Michaela Veselská vo svojej knihe mimoriadne živo a pútavo vysvetľuje širokú škálu jazykových javov. Hlavná postava láskavá pani Gramatika Slovenská, prichádza medzi deti a postupne ich zoznamuje so svojou široko rozvetvenou rodinou. Pred mladými čitateľmi ožívajú písmená Abecedy, deti prenikajú do vzťahov medzi Ypsilonom a Jotou, ale spoznávajú aj nepriateľa slovenčiny Chaosa Hrozného. V zázračnej krajine Znamienkovo stretávajú pokojnú Bodku, ale ich pozornosti neunikne ani zvedavec Otáznik a krikľúň Výkričník. Majú možnosť sledovať škriepky medzi vetami, z ktorých si každá myslí, že je najdôležitejšia. So zatajeným dychom počúvajú dobrodružstvá rodiny Slovenskej, ktoré zažila počas svojej cesty po svete, a množstvo zaujímavých príbehov z jej bohatého života.
Kniha svojou zábavnou formou zaujme a poučí nielen žiakov, ale aj dospelých, ktorí si radi oprášia vedomosti zapadnuté prachom.


Vraniak Albín

Chcete vedieť, ako sa stať odvážnou bielou vrankou? Podarí sa Vám to vďaka Albínovej výzve a jeho Denníčku odvahy pre malých hrdinov a hrdinky, ktoré chcú odvahu preniesť z príbehu v knižke aj do skutočného života. Albín bol obyčajné vranie mláďa. Nemal žiadne superschopnosti, šantil a vystrájal s kamarátmi a niekedy sa aj dosť bál. Najviac ho však trápilo, keď niekomu ubližovali. Jedného dňa, keď sa chudákovi Škrupovi prihodil v triede trapas, Albín sa ho pred celým kŕdľom odvážne zastal. Vtedy sa mu na chvoste objavilo prvé biele pierko. Ale kým sa ukáže dobro, musí všeličo preskákať, napríklad aj uletieť z kŕdľa, aby našiel to, čo vlastne celý čas mal – odvahu. Viac sa dočítate v knihe od autorky Zuzany Wienk.


Lekárnikova dcéra

Lilly pomáha v otcovej lekárni, suší bylinky, zručne pripravuje rôzne mastičky a lieky, no stále ju prenasledujú spomienky na matku, ktorá pred pár rokmi bez slova zmizla. Celá dedina si o tom šepká, ale jej otec o tom odmieta hovoriť. A ona celé dni sníva o ďalekých svetoch, o cestovaní, dobrodružstvách a láske. Keď jej príbuzní ponúknu možnosť bývať s nimi v Londýne, Lilly objaví nielen radosti či nástrahy vyššej spoločnosti a ctiteľov, ale aj stopy vedúce k matke. Či nájde to, čo hľadá sa dočítate v knihe od autorky Julie Klassen.


Knihovník

Je práca v knižnici nudná? Ani náhodou. Pred tridsiatimi rokmi som pracoval v knižnici a prežil som tu prekrásne obdobie svojho života. Môžete sa začítať do príbehu jedného mladého knihovníka a jeho kolegýň, krásnych a zaujímavých knihovníčok. Väčšina poviedok sa zakladá na pravde, ale je to tak dávno, že už si ani nepamätám, ako to vtedy vlastne všetko bolo. V každom prípade máte pred sebou knižku plnú pitoreskných postav, úsmevných poviedok i poviedok na zamyslenie. Viac sa dočítate v knihe od autora Jiřího Pešauta.


Prírodovedné vzdelávanie mimo školy

Vedecká monografia autora Mareka Skoršepa sa zaoberá problematikou prírodovedného vzdelávania mimo školy. Jej obsahom je prezentácia návrhov aktivít pre výučbu prírodovedných disciplín so zameraním na výučbu chémie v mimoškolskom prostredí a tiež výsledkov výskumu realizovaného na podklade ich prípravy a overovania. Cieľom výskumných aktivít, ktoré sú v publikácii prezentované bolo najmä kvantitatívne sledovanie úrovne rozličných dimenzií motivačnej orientácie žiakov vo vzťahu k vzdelávaniu v mimoškolskom prostredí, overenie psychometrických vlastností merných prostriedkov použitých na sledovanie motivácie a odhalenie názorov a postojov učiteľov prírodovedných predmetov na prírodovedné vzdelávanie mimo školy a jeho špecifické aspekty.


Adelka

Na rozkvitnutej lúke posiatej kvetmi sa stretli nerozluční priatelia. Včielka Adelka, húsenica Klementínka, mucha Agneša a chrobák Teodor. To bolo radosti, keď si tí štyria postavili spoločný domček a keď sa húseničke Klementínke podarilo všetkých rozosmiať. Ale prihodilo sa aj čosi, čo vystrašilo chrobáka Teodora. Viac sa dočítate v knižke od autorky Dany Hlavatej.


Dom príbehov

Marvin je tridsiatnik, žije v Berlíne a stále sa v živote ešte len hľadá. Neúspešne strieda jedno zamestnanie za druhým, až kým sa nezamestná v antikvariáte starého pána Rasmusa. Dom príbehov je však viac ako len obyčajný antikvariát. V suteréne ukrýva tajomstvo, ktoré otrasie Marvinovým čestným agnosticizmom a jeho životu dá nečakané smerovanie. Medzi knihami prežije prekvapivé dobrodružstvo príbehov, lásky a Boha. Viac sa dočítate v netradične napísanom románe od autora Thomasa Franke, ktorý určite zaujme.


Leto pri jazere

Mladá hostinská z mesta pri jazere sa zamiluje do samotárskeho autora románov. Molly a jej súrodenci sa po smrti rodičov zomknú, aby naplnili ich sen o premene rodného historického domu v meste na hostinec. Jej pobyt má byť len dočasný, najviac tri roky. Plánom je hostinec predať, aby sa mohla vrátiť k vlastným snom. Adam je samotársky spisovateľ, ktorý prežíva vážnu spisovateľskú krízu. S blížiacim sa termínom odovzdania knihy sa zo zúfalej snahy nájsť inšpiráciu vydáva na cestu do dejiska svojho nového románu – mesta pri jazere. Tam stretáva svoju múzu - mladú hostinskú, ktorá je platonicky zamilovaná do jeho alter ega. Molly a Adam sa okamžite spriatelia. Minulosť ich ale doženie, pravda vyjde najavo a oni sa budú musieť rozhodnúť, či je ich láska hodná dôvery. Viac sa dočítate v knihe od autorky Denise Hunter.


Rebeka

Keď Rebeke zomrie otec, začne sa o ňu starať jej brat Laban. Hoci mala byť už dávno vydatá, brat čaká na to, ktorý muž ponúkne čo najvyššiu cenu, aby si naplnil vlastné vrecká. Ale potom Rebeka využije svoju šancu. Odíde z domova, aby sa vydala za svojho bratranca Izáka, ktorého nikdy predtým nevidela a dostáva nádej na sľubnú budúcnosť. Keď sa rozhodne odísť z domu, netuší, akú úžasnú, ale zároveň náročnú cestu má pred sebou. Jej rozhodnutie je ťažko skúšané, prežíva radosť z novej lásky, ale aj horkosť z nedorozumenia a zrady. Medzi ňou a Izákom sa vytvorí príliš široká priepasť na to, aby sa dala prekročiť. Dokáže dôverovať Bohu Abraháma a Izáka, že urobí most cez túto priepasť? Ako to dopadne sa dočítate v knihe od autorky Jill Eileen Smith,


Všetci na palubu!

Krásne farebné ilustrácie autora knihy Bruna Dolifa prevedú malých čitateľov príbehmi známych svätcov dávnej minulosti - František z Assisi, Mikuláš, Ján Bosco, Terézia z Lisieux či Bernadeta Soubirousová, ale aj „novších“ svätých, medzi ktorými nechýbajú Matka Tereza z Kalkaty, Jozefína Bakhita, Chiara "Luce" Badanová a Carlo Acutis.
Autor cez obrázky približuje svet štedrosti, obety, ale aj radosti a odovzdanosti Bohu, ktorý svojou pútavou formou osloví srdcia detí a inšpiruje v nich túžbu zažiť dobrodružstvo viery na vlastnej koži. Komiksové príbehy svätých sú určené pre deti vo veku od 6 rokov.


Programovanie pre deti Scratch

Kniha od autora Matthewa Highland ponúka ľahko pochopiteľný úvod do programovania a vývoja videohier pomocou obľúbeného online programovacieho prostredia pre deti. Prvá časť obsahuje úvod do programovania a prostredia jazyka Scratch a druhá časť prináša návody na vytvorenie úžasných hier. Táto kniha naučí deti, aké zábavné a užitočné môže byť počítačové programovanie. Pre mladšie deti (vo veku 6 – 8 rokov) autor odporúča, aby s nimi pracovali učitelia a rodičia. Deti od 8 rokov už dokážu s učebnicou pracovať samostatne. Je vhodnou pomôckou na vyučovanie informatiky na 1. stupni ZŠ, je kompatibilná s prostredím programovacieho jazyka Scratch, na ktorý nadväzuje programovanie v jazyku Python na vyšších stupňoch vzdelávania.


Láska bez úzkosti

Nazval vás váš partner závislou, neistou, zúfalou alebo žiarlivou? Nikto si nechce priznať, že tieto vlastnosti má, ale ak ste neustále v strehu, pociťujete vo vzťahu úzkosť alebo si robíte prehnané obavy, môžete trpieť úzkostnou pripútanosťou a strachom z opustenia, ktoré sú často zakorenené v zážitkoch z raného detstva. V knihe od autorky Leslie Becker-Phelps sa naučíte, ako prekonať svoju úzkosť pomocou sebauvedomenia, čo je technika, ktorá vám umožní rozpoznať svoje negatívne myšlienky. Postupne v štyroch častiach zistíte, ako a prečo vznikajú vaše konflikty vo vzťahu. Zmenu budete iniciovať tým, že sa začnete zaoberať prekážkami, ktoré vám bránia v pestovaní šťastných vzťahov. Naučíte sa vytvoriť si intímne spojenia s pocitom bezpečia. Raz a navždy sa zbavíte neistoty a naučíte sa, ako si vybudovať láskyplný vzťah, po akom ste vždy túžili.


Nečakané priznanie

Keď sa na príjazdovej ceste do domu v Dentone nájde telo mladého študenta s fotografiou pripnutou na golieri, prvá na mieste činu je detektívka Josie. Dom patrí Gretchen, oddanej členke Josiinho tímu, ktorá je posledných dvadsaťštyri hodín nezvestná. Hoci sa Gretchen prizná k činu, Josie vie, že nemôže byť vrahyňou. Tak prečo sa priznáva k vražde, ktorú nespáchala? Josie sa ponorí hlboko do Gretcheninho tajného života a odhalí spojenie medzi chlapcom, fotografiou a zničujúcim prípadom z jej minulosti. Lenže práve vo chvíli, keď si Josie myslí, že už všetko pochopila, na druhej strane mesta sa objavia telá mladého páru. Dokáže detektívka odhaliť pravdu včas, aby zachránila svoju priateľku pred životom vo väzení alebo istou smrťou? Ciac sa dočítate v knihe od autorky Lisy Regan.


Podnájom pre vraha

Vynikajúci psychologický román autorky Marie Belloc-Lowndes je považovaný za najlepšie literárne spracovanie príbehu Jacka Rozparovača. V hmlou zahalených nočných uliciach Londýna už niekoľko týždňov dochádza s beštiálnym vraždám, ku ktorým sa hlási tajomný páchateľ známy pod prezývkou Pomstiteľ. Starnúci manželský pár však v tom čase trápi niečo iné. Po dlhých rokoch strávených v službách majetných rodín sa im na staré kolená prestalo dariť a zúfalo preto potrebujú aspoň aký-taký finančný príjem. Jedného večera sa na ich prahu objaví záhadný muž a hľadá izbu na prenájom. Pán Sleuth platí viac než slušne a pôsobí dojmom síce svojrázneho, no neškodného džentlmena, ale keď sa miesta činu sériového vraha začnú objavovať čoraz bližšie k ich domovu, pani Buntingová sa rozhodne venovať väčšiu pozornosť zvláštnym experimentom svojho hosťa a jeho neobvyklým nočným vychádzkam.


Lebopreto

Keď sa narodí malá Alma, Martinov svet sa prevráti naruby. Spolu so sestrou Editou si zvykajú na život s novými radosťami aj povinnosťami. Spoločne sa učia, čo je dobré a čo zlé, čo je spravodlivé a čo nie, ako sa rozhodovať, ako prekonávať strach a prečo nie je hanbou pomýliť sa. Otázky na konci každej kapitoly pomáhajú deťom premýšľať o postojoch k rôznym situáciám a porozprávať sa o nich s rodičmi, kamarátmi či učiteľmi. Kniha autora Michala Hvoreckého je navyše výborným motivačným čítaním na hodiny etickej výchovy na prvom stupni základných škôl.


Čobolievkovci

Talentovaná spisovateľka Anna Konrádová sa nám prostredníctvom rozprávkovej publikácie rozhodla predstaviť imaginárny svet päťčlennej rodiny Čobolievkovcov a zároveň nás voviesť do humorného sveta jej úsmevných príhod. Hoci je knižka primárne určená pre menšie deti v školopovinnom veku, siahnuť po nej sa oplatí aj ich starším rovesníkom. Štrnásť rozprávkových príbehov čitateľa zaujmú neodškriepiteľným čarom všedného života. Rodinné peripetie Čobolievkovcov sa nesú v znamení obyčajných udalostí, ktoré sú životne dôležitými medzníkmi v živote každého dieťaťa. Rovnako intenzívne to prežíva aj súrodenecké trio v podobe Biba, Hajky a Mara Čobolievkových. Práve ono sa totiž musí deň čo deň intenzívne boriť so svojimi detskými radosťami i starosťami.


Lenin a 21. storočie

Máloktorá odborná kniha na Slovensku spustila takú búrku ako táto. Niekoľko mesiacov po jej vydaní neoliberálne médiá odštartovali nenávistnú kampaň proti knihe aj autorovi Ľubošovi Blahovi, ľavicovom filozofovi a politikovi, ktorý knihu vydal pod pseudonymom svojho otca Peter Vidovan. Nasledovala hysterická reakcia SAV, kde sa rozhodlo, že kniha sa nesmie viac predávať. V knižke sa autor sústreďuje na Leninovu filozofiu a zdôrazňuje tie myšlienky, ktoré môžu byť inšpiráciou aj pre ľavicovú politickú teóriu v 21.storočí. najmä kritika imperializmu, radikálna demokracia, družstevná ekonomika, národno-oslobodzovací zápas a odpor voči neoliberálnej globalizácii. Autor pozitívne vníma aj Leninov realizmus v domácej aj medzinárodnej politike, ktorý aktuálne západnej ľavici tak fatálne chýba. Píše o Leninovi vyvážene a kriticky, no snaží sa jeho dielo pochopiť v kontexte doby a neutápať sa v moralizujúcej antikomunistickej propagande. Kniha provokuje a snaží sa rúcať neoliberálne dogmy a zaklínadlá, kde establišment okamžite rozpoznal, že kniha je hrozbou, ktorej sa musí báť.


Červený delfín

Hlavná hrdinka, pevne zakotvená v rodnom meste, kde je potrebná a šťastná, sa sťahuje zo Slovenska k sestre do Bavorska. Keď cíti, že by v novej zemi mohla byť rovnako šťastná ako doma, jej niečo zašepká, že rodnú krajinu nikto nedokáže nahradiť. Zároveň cíti, že jej maličkí krstní synovia, zvané Orlíčatá, by po rozvode rodičov potrebovali jej oporu. Chcela by im byť nápomocná, no také ľahké to nie je, nakoľko tam má prácu, ktorá ju baví, priateľov, druha Libiho a sestru. Rozhodne sa spojiť oba svety tak, aby ich diaľka nerozdeľovala, ale spájala. Na pomoc si volá svojich predkov, múdreho otca a krstného otca Janka, ktorý ju po tragickej smrti neustále sprevádza. Posielajú jej na pomoc detskú loďku s menom Červený delfín, aby ňou mohla doplávať po Dunaji domov a tak spojiť oba milované svety, v myšlienkach aj v skutočnosti. Viac sa dočítate v knihe od autorky Tamary Čarnogurskej.


Tajomstvo opery

To, čo začalo ako študentská stávka, prerastie v nečakanú zápletku priamo v srdci jednej z najkrajších stavieb Paríža Opere Garnier. Mladá študentka architektúry Emma sa staví so svojimi spolužiakmi, kto strávi noc v nejakej známej budove. Ona si vyberie práve Operu. Nechajte sa vtiahnuť do tajných chodieb a spoznajte príbeh ženy, ktorá na tom najnepravdepodobnejšom mieste stretáva záhadného muža. Vyvolá v nej strach, ale aj zvedavosť. Hrozí jej nebezpečenstvo alebo v ňom nájde nečakanú spriaznenosť? Ako to dopadne sa dočítate v knihe od autorky Alexandry Vrábelovej.


Smetiarske rozprávky

Dvadsať rozprávkových príbehov, v ktorých vystupujú nielen smetiari, smetiaky a kontajnery, ale aj rozprávkové postavy. Prečítajte si o boji zvieratiek s lesnou skládkou, o lekárovi, ktorý liečil kontajnery, alebo o nahnevanom papierovom hasičovi, ktorý chcel zachrániť princeznú. Či vedia smetiari lepšie čarovať ako čarodejníci sa dozviete v tejto rozprávkovej knižke od autorky Zuzany Pospíšilovej.


Pretože si výnimočná

Zaskočenú a smutnú Máriu zázračne povzbudí dôverný rozhovor s mamičkou, keď začala chodiť do školy. Noví spolužiaci, na ktorých sa tak veľmi tešila, ju ignorujú a vylúčia zo svojho stredu. Mária je iná, nemá značkové oblečenie a telefón, no učitelia si ju nevedia vynachváliť. Mamička Márii vysvetlí, v čom je výnimočná, aká je na ňu veľmi hrdá a vleje jej sebadôveru, ktorú začala strácať. Celý príbeh od autorky Almy Gross je inšpirujúca kniha o tvorivosti, odvahe a sile, ktorá nás v útlom veku nasmeruje k tomu, aby sme si neskôr splnili svoje detské sny.

 

Viac sa o knižných novinkách dozviete na webovej stránke Kysuckej knižnice v Čadci v rubrike Nové knihy a On-line katalóg.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: