kysucka kniznicaDo katalógu kníh v Kysuckej knižnici v Čadci pribudlo viacero noviniek.

Ako sa to povie po anglicky? 1000 slov v angličtine

Tento slovník pomáha deťom spoznať a naučiť sa najpoužívanejšie slová v angličtine. Roztomilé a farebné ilustrácie spolu s výslovnosťou pomáhajú dieťaťu rýchlejšie a jednoduchšie si osvojiť učené slovo a z angličtiny sa tak stáva zábavná hra! Pre jednoduchšie učenie je výslovnosť anglických slovíčok zapísaná prostredníctvom bežných znakov slovenskej abecedy.


Čert v sukni

Čert? Bŕŕŕ! Kde je? Predsa tam, kde čerti bývajú. V pekle. No tento čert je akýsi čudný. Stále by chcel len upratovať a vyberať vši z vlasov čertíc. V čertovskej škole správne odpovedá na všetky otázky, neklame, nepodvádza a nerobí nikomu zle. Nečudo, že sa šéf pekla, sám Lucifer Zlomyseľ, na neho nahneval a dal mu prísny trest. Obliekol ho do dievčenskej sukne, na ruky mu pričaroval fúrik, medzi rohy dve antény a tak ho vyhnal do sveta.
Zle by bolo s úbohým čertom, keby nemal priateľov. Tí mu išli pomôcť aj keď nepoznali jeho tajomstvo. To poznal len Lucifer, zlá čarodejnica a jej škaredá dcéra Hofa.
V úsmevnom príbehu prináša autorka Zuzana Kuglerová neobvyklé spracovanie tradičnej témy o čertoch a princeznách.


Knižnica pána Losa

Pán Los je vynikajúci rozprávač. Každý večer pri kozube rozpráva svojej rodine pútavé príbehy. Jedného dňa si však nevie spomenúť ani na jeden príbeh, ktorý by ešte nerozprával. Potrebuje knihy a knižnicu! Vynaliezavý los zrecykluje opustený autobus zo smetiska na knižný autobus – bibliobus pre celé lesné osadenstvo. Nádherné detailné ilustrácie zapĺňajú stránky zelenou krajinou, starodávnymi vozidlami a malebnými vidieckymi domčekmi. Knihovníkov, vychovávateľov, rodičov a deti poteší posolstvo knihy: čas strávený čítaním je skutočná zábava. V tomto láskyplnom a hrejivom príbehu nám uznávaná autorka a ilustrátorka Inga Moore podáva príbeh, ktorý oslavuje radosť zo spoločného čítania a rozprávania príbehov a význam, ktorý majú knižnice pri spájaní komunít.


Chirurgova dcéra

Nora ako jediná študentka na prestížnej lekárskej fakulte je raritou. V 19. storočí sa od žien očakávalo, že zostanú doma a budú vychovávať deti. Norine ambície stať sa právoplatnou chirurgičkou preto urážajú mužov v jej okolí. Ustavične je pod ich drobnohľadom a kým úspechy považujú za samozrejmosť, každú chybu použijú ako dôkaz jej neschopnosti.
Až vďaka spojenectvu s Magdalenou, jedinou lekárkou v profesorskom zbore, má Nora šancu dokázať, že aj ženám patrí miesto v medicíne. S Magdalenou vypracujú nové postupy na zlepšenie prelomového, no zároveň rizikového zákroku – cisárskeho rezu. Väčšina mužov neverí ich zisteniam a mnohí sa rozhodnú odoprieť svojim manželkám lekársku starostlivosť.
Keď Nora natrafí na pacientku, ktorá bez tejto operácie zomrie, čelí odporu zo všetkých strán a bezmocnosti. Ak sa zákrok podarí, mohla by zmeniť svet. Za neúspech však zaplatí všetkým. Ako to dopadne sa dočítate v knihe od autorky Audrey Blake.


Nečas

Na severe Švédska neznáme mladé dievča naskočí na vlak a ocitne sa v Štokholme. Zapletie sa do bitky a skončí na policajnej stanici, kde sa spustí vyšetrovanie ohľadne jeho identity. Prípadu sa ujmú kriminálna komisárka Jeanette a jej kolegovia Jimmy a Nils. Vzápätí sa všetko skomplikuje. Zdá sa, že prítomnosť dievčiny súvisí s dvoma vraždami na predmestí a každá nová stopa zamotáva už beztak zložitý vzorec súvislostí. Súbežne s policajným vyšetrovaním prebieha krst najnovšieho románu spisovateľa Pera Qvidinga. Píše v ňom o mladej žene Stine zo severu Švédska, ktorá bola koncom 19. storočia nútená pre hladomor emigrovať do Spojených štátov. Jeho román sa čoraz viac prepája s vraždami a vyšetrovateľom dochádza čas. Viac sa dočítate v knihe od autora Erika Axl Sund.


Recepty pre celiatikov

Niet nad vôňu čerstvo upečeného chlebíka alebo rožkov - s tým bude súhlasiť asi každý. Čo budem vlastne jesť? Veď lepok je skoro všade! Určite bežalo v hlave nejednému z vás vo chvíli, keď vám stanovili diagnózu celiakia, intolerancia lepku alebo alergia na lepok. Možno sa vám zdalo, že to nezvládnete, pretože lepok sa nachádzal takmer v každej potravine, ktorú ste chytili do rúk. Postupne však objavíte nový, bezlepkový svet s našou kuchárskou knihou od autorky Kataríny Olejárovej. Pripravila pre Vás skvelé osvedčené recepty, z ktorých si napečiete vynikajúce pečivo, koláče, uvaríte výborné jedlá. Budú chutiť nielen vám, ale aj ostatným členom rodiny, ktorí nemusia držať bezlepkovú diétu.


O Šoškovi, čo bral všetko doslova

Kniha je vtipným a zaujímavým spracovaním nevšedného stretnutia spisovateľa a jeho vymysleného Šoška. Šoško je bystrou rozprávkovou postavičkou, ktorá je typická svojou empatiou, pomáha spisovateľovi s vymýšľaním príbehov a zároveň je vtipnou postavičkou, ktorá nedokáže správne vnímať nuansy jazyka a jeho obraznosť. Spisovateľ pomáha Šoškovi objaviť krásu slova a zároveň sa nechá unášať jeho fantáziou. Spolu povymýšľajú príbehy plné fantázie: ako možno vidieť pieseň, čaro lietajúceho listu, muší príbeh, príbeh lásky ku kvetine... V knihe od autorky Marty Hlušíkovej žije v krásnej zhode svet fikcie a reality bez toho, aby jeden druhému bránili dýchať.


Hra s ilúziami

Kým Michal potrebuje Júliine profesionálne služby, aby zachránil vzťah poznačený neverou, Júlia sa snaží nájsť v živote stratenú rovnováhu. Presvedčená o tom, že priateľstvo medzi mužom a ženou neexistuje, tiež posmelená skutočnosťou, že sa Michal druhýkrát stane otcom, sa rozhodne vycúvať aj z tohto vzťahu a ustáť nový život sama s dcérou. Keď nájde pod dverami odkaz s volaním o pomoc, je to práve Michal, kto sa ju snaží ochrániť. Kto je autorom odkazov, ktoré sa množia a ako môže Júlia pomôcť niekomu, koho identitu nepozná? Okolnosti jej opäť do cesty privedú Simonu a Júlia sa rozhodne napraviť svoj prvý neúspech pomôcť jej. Hra s ilúziami neskončila a keď sa do nej zamieša láska, môže spáliť všetko. Čo skrýva rúško ilúzií a kto je v skutočnosti stratená duša, ktorá volá o pomoc sa dočítate v knihe od autorky Evy Hraškovej.


Malénina záhrada

Hlavná hrdinka Maléna nie je hocakou štvrtáčkou. Je to bystré, citlivé, priateľské a veselé dievčatko, ktoré by na meniny mohlo dostať ružový mobil, no namiesto toho si v záhrade túži postaviť malý drevený domček. A najviac zo všetkého si Málka želá, aby sa jej rodičia neustále nenaháňali za prácou a trávili s ňou viac spoločných chvíľ. Jej záhrada je útočiskom aj bezpečným miestom, kde na dievčatko každý deň čaká jej priateľ staručký rozprávajúci cvrček Sibyl. Na množstvo otázok hľadá odpovede spolu s ďalšími hrdinami a hrdinkami tohto dobrodružného príbehu. Kniha autorky Rity Krisztiny Molnar originálne spája svet skutočnosti a fantázie: hovorí o sile rodiny a priateľstva, je plná nečakaných zvratov, prekvapení a pravého humoru.


Ostrov stratených stromov

Dvaja tínedžeri zo znepriatelených strán v rozdelenej krajine sa stretávajú v taverne v hlavnom meste Cypru. Je to jediné miesto, kde sa grécky kresťan Kostas a turecká moslimka Defne môžu potajomky stretávať. Ukrytí pod sčernetými trámami, ktoré zdobia girlandy z cesnaku, čili papričiek a divorastúcich byliniek, prežívajú svoje najradostnejšie chvíle. Ponúkajú tu najlepšie jedlo v meste, hudbu, víno a človek tu navyše zabudne na občianske nepokoje medzi gréckym a tureckým obyvateľstvom ostrova, na svet smrti a nesmierneho utrpenia. Uprostred taverny vyrastá cez strechu figovník, očitý svedok všetkého naokolo – lásky, nežnosti, dobrého jedla, hudby, ale aj nenávisti, bojov, vojny, smrti a miznutia ľudí. Vyše storočný múdry strom miestami preberá úlohu rozprávača a jeho lyrické postrehy o rodine, poverách či prírode priam pohladia dušu. Jedného dňa zmizne aj Kostas a obaja majitelia taverny. Taverna i figovník sú uprostred krutej vojny ponechané svojmu osudu a pomaly hynú. Vrúcny a magický príbeh, ktorého autorom je Elif Shafak, je pretkaný láskou a prepojený prítomnosťou s minulosťou.


Paul Newman. Neobyčajný život obyčajného muža

Autor knihy Paul Newman vo svojich memoároch úprimne opisuje celý svoj život: traumatické detstvo, kariéru, pitie, spomienky na Marlona Brandona, Jamesa Deana, Elizabeth Taylorovú, ale aj svoje najväčšie herecké roly, intímny život či svoje najvnútornejšie obavy, vášne a radosti. V roku 1986 sa Paul Newman a jeho najbližší priateľ, scenárista Stewart Stern, pustili do projektu zostaviť jeho pamäti. Predstava bola taká, že Newmanova rodina, priatelia a tí, ktorí s ním úzko spolupracovali, podajú svoju výpoveď o hercovom živote. A následne Paul podá svoju verziu príbehu. Jedinou podmienkou bolo, že každý, kto sa zúčastní na nahrávaní, musí byť maximálne úprimný. Rovnaká podmienka platila aj pre samotného Newmana. Paulovo rozprávanie je silné, niekedy vtipné, inokedy bolestné, vždy však hlboko úprimné.


Začalo sa to bozkom

Keď sa rozbehne spoločenská sezóna, všetky oči sa upierajú na krásnu lady Louisu. O jej pozornosť sa uchádzajú mnohí džentlmeni, no ona sa nemieni uspokojiť s hocijakým. Chcela by muža, ktorý má rád dobrodružstvo a je vášnivý. Mohol by tým mužom byť vojvoda Rothwell? Keď sa prvý raz stretnú, obaja pocítia silnú príťažlivosť. A tak spolu jazdia na koni a po večeroch tancujú na báloch. Napokon Gideon neodolá túžbe objať ju a Louisa si je istá, že ju požiada o ruku. On je však presvedčený, že sa nemôže oženiť, lebo otec prehajdákal majetok a on by neveste nemal čo ponúknuť. Musí sa teda rozhodnúť či dopustí, aby jeho hrdosť stála v ceste ich láske, alebo riskuje všetko a dovolí, aby rozhodla dáma. Viac sa dočítate v knihe od autorky Elly Quinn.


24 dní do Vianoc

Nina má dobre platené miesto, skvelé kolegyne a čoskoro ju povýšia. Práca ju však vôbec nenapĺňa. Má perspektívny vzťah s mužom, ktorý ju má úprimne rád. Ona ho však nemiluje. Čaká ju predĺžený víkend v Paríži, na ktorý sa ani trochu neteší. Nechtiac vypočutý rozhovor neznámej dvojice ju prinúti premýšľať nad vlastným životom. Do Vianoc zostáva dvadsaťštyri dní a Nina začne robiť všetko preto, aby bola na Štedrý deň opäť sama sebou, vyťahuje rodinných kostlivcov, plní si tajné túžby, priznáva boľavé pravdy, napráva staré chyby a uskutočňuje svoje sny. A keďže vianočný čas je plný zázrakov, do cesty sa jej pripletie príťažlivý cudzinec, ktorý jej rozbúcha srdce vždy keď sa naňho pozrie. Mohol by byť tým najkrajším vianočným darčekom, aký kedy dostala . Bude ale dosť odvážny, aby si ju skrotil? Celý príbeh vám odhalí kniha autorky Michaely Ries.


Totálne šik: Štýlová diva. 1

Móda, dráma a intrigy v novej sérii pre všetky štýlové baby!
Šestnásťročná Chloe miluje všetko, čo súvisí s módou. Oblečenie, doplnky a aj navrhovanie má v malíčku. Keď sa Chloe dozvie, že v meste sa koná konkurz do novej reality šou Štýlová tínedžerka, je nadšená, no zároveň vystrašená. V ceste jej stojí nenávidená rivalka, ktorá je tiež odhodlaná o miesto zabojovať. Ako to dopadne sa dočítate v knihe Margaret Gurevich.


Vytrvalá korytnačka Karla

Krásne ilustrovaný nadčasový príbeh o vytrvalosti, odhodlaní a dôvere od autora Michaela Ende. Chystá sa kráľovská svadba. Kráľ zvierat lev sa bude ženiť a na svadbu sú pozvané všetky zvieratá. Prečo by teda nešla aj korytnačka Karla? A tak sa rozhodne vydať na dlhú cestu, aj keď ju ostatné zvieratá presviedčajú, že to nemôže stihnúť. Karla je však pevne odhodlaná a odmieta sa vzdať.


Tajomstvá vtákov

Vstúpte do sveta operencov a prežite neuveriteľnú cestu do korún stromov, po oblohe aj do podzemia. Papagáje, kolibríky, orly a mnohé iné vtáky putujú po stránkach tejto farebnej knihy, aby mladým nadšencom prírody pomohli spoznať svoj fascinujúci svet. Objavia prekvapujúce obydlia a zvyky našich operených priateľov, ktorých nájdeme všade od zamrznutých polárnych oblastí až po púšte. Dozvedia sa, ako spolu vtáky komunikujú, čím sa živia, ako si nachádzajú partnerov a ako dokážu lietať. Nechýbajú ani rady ako môžeme pomôcť chrániť vtáky a ich prirodzené prostredie. Nádherne ilustrovaná kniha od autora Davida Lindo vezme deti na fascinujúcu cestu a ukáže im, aké sú vtáky úžasné, čo robia pre našu planétu a ako im môžeme pomôcť.


Vodná víla Lily

V čarovnom trblietavom jazierku má svoj domov vodná víla Lily. Stará sa oň s láskou, rovnako ako o vážky, žaby či ryby. Obzvlášť si obľúbi žubrienku Bublinku. Často spolu čistia vodu od vecí, ktoré do jazierka vôbec nepatria a mohli by niekoho ohroziť či zraniť. Niekedy má však strach, či dokáže všetky zvieratká ochrániť. Jedného dňa sa nad vodnou hladinou strhne búrka. Rozbúrené vlny polámu konáre, riasy a celé jazierko je zrazu hore nohami. Lily je zúfalá. Či sa jej podarí nakoniec nabrať odvahu a požiadať kamarátov o pomoc sa dočítate v knižke od autorky Lucy Fleming.


O druhej v malej telocvični

Tretiak Daniel najradšej zo všetkého hrá futbal, ale teraz nemôže. Je chrípka, snehová kalamita a aj doma je všetko inak. Jeho spolužiačka Baška chodí na tanečný odbor Školy umenia a myslí si, že Dano by mohol vyriešiť problém oddelenia moderného tanca. Všetci chlapci po jednom poodpadávali a učiteľka tanca Matilda chce na akadémiu naštudovať muzikál. Akúsi Pomádu. Potrebujú minimálne jedného chlapca a Baška je presvedčená, že Daniel to zvládne. Veď videla, ako na školskom dvore cifruje s loptou. Táto knižka od autorky Toni Revajovej je ako detstvo. Trocha športu, trocha tanca, kopec dobrých kamarátov a možno aj náznaky prvej lásky.


Žena, ktorá podľahla

Adela sa nechtiac dostala do situácie, z ktorej niet úniku. Celý jej život sa otriasa v základoch, keď podľahne nielen nesprávnemu mužovi, ale aj alkoholu a sama si už nedokáže poradiť. Príde o všetko, alebo zabojuje a bude opäť žiť naplno? Ako to dopadne sa dočítate v knihe od autorky Ivany Popluhárovej.


Ženy, ktoré zostali

Toto je kniha o migrácii. No možno je skôr o materstve, alebo o detstve bez otcov, o živote bez manželov či o starnutí bez detí. Všetci tí anonymní presúvajúci sa majú svoje ľudské tváre a príbehy. Sú to príbehy, ktoré sa odohrávajú za chrbtom veľkého sveta. Slovenská reportérka Magdaléna Rojo sa na túto globálnu tému pozerá z opačnej strany – z krajín, kde sa problém rodí a cez optiku žien, ktoré zostali. Spoločne s ňou sa pozrieme do Mexika, Senegalu, Etiópie, Indie, ale aj do Rumunska či na Slovensko. Všade tam žijú rodiny, ktoré svojich členov vyprevádzajú na dlhšie či kratšie cesty, aby im zabezpečili dôstojné živobytie, všade tam zostali ženy a deti, ktoré musia ďalej žiť svoje životy. Autorka bola zvedavá, ako ich žijú, a preto sa tieto osudy rozhodla zbierať. Výsledkom je jej intímna zbierka reportáží.


Poklady prírody

Autor knihy Ben Hoare ponúka neobyčajné príbehy o čare a pozoruhodných procesoch, ktoré sa skrývajú aj v tých najobyčajnejších veciach. Jemné vtáčie pierko, krehký jesenný list či ligotavý minerál - príroda je plná pokladov, hoci si to často ani neuvedomujeme. Každá pozoruhodná prírodnina zobrazená v tejto knihe má vlastný príbeh, no zároveň aj jeden spoločný, pretože spolu sú súčasťou histórie života na Zemi. Nájdete tu viac než stovku pútavých opisov, ktoré vrhajú viac svetla na zázraky, ktoré sú prirodzenou súčasťou sveta, v ktorom žijeme. Odhalíte skryté i známe vlastnosti rastlín a živočíchov, ich hniezd, hornín a minerálov.


Stratení v horách

Otvorenie tejto knihy od autorov Miloša Jesenského, Roberta K. Leśniakiewicza a nebezpečný výstup do hôr majú jedno spoločné: oboje podnikáte na vlastné riziko. Na jej stránkach vykonáte vzrušujúcu, často až desivú výpravu za temnými tajomstvami Tatier a Babej hory. Pred vašimi očami ožijú bizarné, dodnes nevyriešené zločiny a tragédie, zlovestné prízraky, nečakané nešťastia, strašidelné zjavenia a príbehy, ktoré je lepšie nerozprávať. Svedectvá očitých svedkov paranormálnych javov, ako aj hrozivé legendy zarámované do atraktívnej, ale nebezpečnej scenérie snehom pokrytých štítov, kde okrem riedkeho vzduchu, zradného terénu a nevyspytateľného počasia číhajú na návštevníkov hrozby, ktoré ani nepatria do nášho sveta. Pokiaľ sa začítate do týchto stránok, váš pohľad na hory už nikdy nebude taký ako predtým.


To, čo máš okolo krku

Dojemné i angažované poviedky obľúbenej autorky Chimamandy Ngozi Adichie prenikajú pod povrch vzťahov medzi mužmi a ženami, rodičmi a deťmi, ale aj Nigériou a západným svetom. Zbierka dvanástich poviedok, v ktorých sa stretávajú a prepletajú nielen ľudské osudy, ale aj dejiny či rôzne kultúry. Sú to texty presiaknuté krásou, smútkom i túžbou, ale aj osamelosťou a ľudskou beznádejou. Čo prežije nigérijská žena, ktorá žiada o americké víza? A prečo nigérijská mladomanželka v New Yorku rýchlo zistí, že nikdy nebude schopná vzdať sa svojej identity? Príbehy z poviedkovej zbierky sa zaoberajú témami feminizmu, rasizmu, pamäti, spoločenských rozdielov, sexuálneho obťažovania, náboženského porozumenia, hľadania a strácania identity i vlastného miesta na tejto obrovskej planéte.


Príbeh slona

Ishi ako mláďa prišiel o všetko. Rodinu mu vyvraždili pytliaci a nebyť chlapca menom Kamau a manželov Hathawayovcov, ktorí sa ho ujali, skončil by rovnako. Rozprávanie Ishiho o dospievaní u láskavých „dvojnožcov“, o putovaní so sloními stádami naprieč Afrikou, ale aj o živote v zajatí je jedinečne pretkané osudmi jeho záchrancov. Keď sa ich cesty na desiatky rokov rozdelia, nie je isté, či sa niekedy opäť stretnú. Od horúceho afrického kontinentu cez daždivú Britániu až po vzdialenú Ameriku, Ishiho slonia odysea má jediný cieľ. Dostať sa domov. Nádherný príbeh o putovaní slona späť do divočiny, ktorý napísal Alex Lasker.


Včielka Adelka

Na rozkvitnutej lúke posiatej kvetmi sa stretli nerozluční priatelia. Včielka Adelka, húsenica Klementínka, mucha Agneša a chrobák Teodor. To bolo radosti, keď si tí štyria postavili spoločný domček a keď sa húseničke Klementínke podarilo všetkých rozosmiať, ale prihodilo sa aj čosi, čo vystrašilo chrobáka Teodora. Čo to bolo? Dočítate v knižke od autorky Dany Hlavatej.


Ako to funguje? Knihy

Klára chce vedieť ako sa tvoria knihy. A v budúcnosti by sa rada stala knihovníčkou alebo spisovateľkou. Každú voľnú chvíľu venuje získavaniu poznatkov. Pomáha jej dedko, ktorý svojimi zábavnými kresbami trpezlivo odpovedá na vnučkine otázky. Dá sa napísať román pomocou uzlíkov na šnúrke? Čím sa líši papyrus od pergamenu? Ako vyzerala práca v stredovekom skriptóriu? Prečo sa kniha zalamuje a čo je layout? Z čoho sa voľakedy vyrábal papier a čo používame na jeho výrobu dnes? Čím sa zaoberá literárny agent? Čo je to pagína, serif alebo kurzíva? Viac sa dočítate v zábavnej knihe autorky Nikoly Kucharskej.


Ultra nechutné komando: komisár Mrodge zasahuje

Komisár Mrodge a jeho neobyčajný tím sú späť. Mrodgeho fitpobyt v Antarktíde preruší prípad miznúceho piesku na gréckom ostrove Kerkyra. Čo sa to tam deje? Prasa Armando a jeho Ultra nechutné komando musia za každú cenu utajiť svoje nekalé plány. Ale na Mrodgeho sú prikrátki, aj keď sa snažia používať všemožné zbrane, napríklad šamrolkové bomby. Viac sa dočítate v knihe od autora Branislava Jobusa.


Svet drakov

Prebádajte hlbiny oceánov aj najvyššie končiare hôr a vstúpte do fascinujúceho sveta drakov. Kniha autorky Tamary Macfarlane spája fikciu s fantáziou, oddeľuje fakty od mýtov a odhaľuje najzaujímavejšie tajomstvá, ktoré obklopujú tieto legendárne tvory. Na jej stránkach nájdete: pútavé informácie o drakoch, mapy miest odkiaľ pochádzali a kde sa vyskytovali, objasnenie historického a kultúrneho významu drakov z celého sveta, povery a tajomstvá, ktoré obklopujú tieto bájne tvory. Zaujímavé príbehy spolu s pôsobivými ilustráciami oživujú v dávnych legendách. Príbehy o drakoch z Ázie, Európy, Afriky a Severnej Ameriky stimulujú predstavivosť a udržiavajú čitateľa v napätí od prvej až po poslednú stranu. Na konci knihy nájdete návod, ako si vytvoriť vlastného draka.


Beh: analyzujte svoju techniku, predchádzajte úrazom, skvalitňujte tréning

Analyzujte svoj bežecký štýl a naučte sa pohybovať efektívne a bezpečne. Zlepšite svoj výkon prostredníctvom cvičení zameraných na silu, ohybnosť a regeneráciu. Pri každom cviku sa oboznámite so svalovou mechanikou, aby ste cvičili správne. Podrobne spoznajte fungovanie energetických systémov tela, aby počas tréningu dochádzalo k maximálnemu využitiu energetických zásob a premene energie. Vyskúšajte tréningové programy zamerané na rôzne schopnosti a vzdialenosti - od krátkych behov po maratón. Či ste v behaní začiatočník, alebo ste skúsený pretekár, s touto knihou od autora Chrisa Napiera dosiahnete ciele, ktoré si stanovíte a zároveň sa vyhnete zraneniam.


Malá vojnová knižnica

Londýn, 1944. Vo svete zúri vojna a hlboko pod zemou v nedostavanej stanici metra vzniká úkryt pre tisíce ľudí. V tuneloch sa hromadia trojposchodové postele, v útrobách zeme si obyvatelia budujú škôlku, divadlo aj kaviareň, ktoré im poskytujú útechu a ochranu pred zhadzovanými bombami. Práve tam v podzemí vznikne aj unikátna malá knižnica. Bývalá knihovníčka Clara s najlepšou priateľkou Ruby z nej postupne vytvoria srdce celej komunity. Učia sa v nej nevzdelané deti z robotníckej triedy a ženy si tam požičiavajú pokrokovú literatúru. Lenže vojna sa vlečie a odhodlanie žien vytrvať vo svojom úsilí osud trpko pokúša. Smrť je všadeprítomná a ľudí pred ňou neochráni ani podzemný úkryt. Viac sa dočítate v knihe od autorky Kate Thompson.


Kulti

Reiner Kulti, svetová ikona futbalu, nastúpi do tímu Sal Casillasovej ako tréner. Je však tichý, samotársky a nevrlý. Úplný opak výbušného a vášnivého futbalistu, akým býval a ktorý ju tak dávno očaril. Kam sa podel muž, za ktorého sa ako dievča chcela vydať a mať s ním kopu malých futbalistov? Sal sa musí pokúsiť prebudiť v ňom znova energiu, ktorou kedysi prekypoval, inak hrozí, že to bude jej najdlhšia sezóna v živote. Kráľovná romantiky Mariana Zapata ponúka svojím čitateľkám nový očarujúci román.


Malý Mikuláš a nový školský rok

Mikuláš je obyčajný malý chlapec, žije v obyčajnej rodine v obyčajnom meste, chodí do obyčajnej školy. A predsa sa z neho stal slávny a obľúbený hrdina, nielen v rodnom Francúzsku, ale na celom svete! Malý Mikuláš spolu s kamarátmi - tučným Aurelom, silným Hugom, namysleným Kazimírom, lenivým Lotarom, ale aj s rodičmi, učiteľmi či so susedmi prežívajú príhody, ktoré zabávajú a tešia už minimálne tri generácie čitateľov. Vtipné a láskavé rozprávanie autora Reného Goscinny - sprevádzané rovnako vtipnými ilustráciami - očarí nielen deti, ale aj rodičov.


Pásavec, zajac a veľký hlučný medveď

Známy autor detskej literatúry Jeremy Strong prichádza s ďalšou časťou príbehov zo života priateľov Pásavca a Zajaca z Veľkého lesa. Hundroša Pásavca, fičúra Zajaca a ostatné zvieratá jedného dňa zaskočí rachot rozliehajúci sa široko-ďaleko. Hurhaj má na svedomí ľadový medveď v kvietkovanej košeli. Prisťahoval sa do ich lesa, na čistinke si rozložil bicie a usilovne cvičí. Zvieratá z Veľkého lesa si dobrosrdečného Medveďa rýchlo obľúbia. Nie je to len bubeník ako sa patrí, ale má kurz prvej pomoci a je preňho hračka pomôcť dokonca aj pri úraze, napríklad keď si žirafa pred tanečnou zábavou poraní koleno - vynachádzavo jej naň namiesto obkladu priloží vrecúško Pásavcovho parmezánu z mrazničky.


Život v kocke

Vierka už mala študovať právo, riešiť skúšky a vyzdobovať internát vianočnými svetielkami. Namiesto toho žije v ubytovni pre bezdomovcov, v ktorej visia na oknách koberce a je s tým úplne stotožnená. Ale po tom, čo urobila si nič iné ani nezaslúži. V Kocke býva so šestnásťročným Lajterom, ktorý odišiel z domu, lebo mu rodičia nedovolili nosiť mejkap. Organizujú ples, ktorý má všetkým dokázať, že sa v nich oboch zmýlili. Vierka sa však bojí stretnúť duchov minulosti, aj keď ju psychologička presviedča, že ju už nemôžu súdiť. Tak prečo sa súdi sama? Ako to dopadne sa dočítate v knihe od autorky Barbary Zmuškovej.


Básnik smrti

Novinár Jack je špecialista na smrť a píše o zločinoch. Je presvedčený o tom, že pri práci sa už stretol s každým druhom násilia, ale jeho profesionálny prístup rozbije šokujúca samovražda brata, detektíva z oddelenia vrážd. Jack vie, že brat pracoval na prípade, ktorý sa mu nepodarilo vyriešiť. Usiluje sa upokojiť tým, že píše článok o samovraždách policajtov. Ale už prvé riadky ho ponoria do prípadu, v ktorom sa čochvíľa sám stane terčom šialeného vraha. Viac sa dočítate v knihe od autora Michaela Connellyho,


Body image a pohybové aktivity mládeže

Publikácia autorov Ľudmily Fialovej a Petra Schlegela popisuje teoretické východiska problematiky týkajúce sa vzťahu k telu, významu pohybových aktivít, zdravotného oslabenia súvisiaceho so životným štýlom i možností hodnotenia zdatnosti a funkčnosti tela. Všíma si toho zvlášť u mladej generácie, ktorá vníma body image s ohľadom na svoje zdravie ako podstatný prvok. Do pohybového režimu mládeže zasahuje aj školská telesná výchova. Čitateľ sa preto stretáva s pojmami, ako je telesná zdatnosť, klasifikácia, obsah výuky či držanie tela, na ktoré sa pozerá po novom. Kniha obsahuje praktické rady i námety k diskusii a svoje uplatnenie nájde zvlášť v rukách pedagogických pracovníkov.


Mongolsko a Sibír: bronco namiesto hotela

Odtrhnúť sa na pol roka, zdolať Mongolsko a uviaznuť na Sibíri. Takto si asi svadobnú cestu nepredstavujete... Ani autori Zuzana Remišová a Martin Remiš nie, ale aj o tom je cestovanie bez plánu. V teplotách od +30°C do -30°C naháňali mongolské jaky i orlosupy, spálili sa na púšti Gobi a otužovali v jazere Bajkal. A na záver BAM road - jedna z najnebezpečnejších ciest sveta - kde vám adrenalín znovu vyráža dych a musíte sa spoľahnúť len sami na seba, hoci niekedy ani to nestačí. Cestopis je nabitý zážitkami, farbami, chuťami aj vôňami ďalekých a exotických krajín. Spolu s autormi precestujete kus sveta, stretnete úžasných miestnych aj nemiestnych ľudí, objavíte skryté zákutia s nádhernou prírodou a spoznáte zopár prekvapujúcich faktov.


Ako sa chrániť pred toxickými ľuďmi: získajte späť moc a kontrolu nad svojím životom

Cítite sa preťažení, trápite sa s požiadavkami iných, zažívate extrémnu úzkosť alebo stres v časoch konfliktov a vplývajú na vás emócie iných ľudí? Vitajte vo svete empatov a vysoko citlivých ľudí, ktorým je prirodzené pomáhať druhým, a tak sa stávajú ľahkým terčom narcistov a sebavedomých jednotlivcov, ktorí sa snažia využívať ľudí pre svoj vlastný prospech. Ako sa chrániť pred takýmito nezdravými vzťahmi? Pomocou knihy od autorky Shahidy Arabi objavíte cielené tipy a rady ako si poradiť s toxickými ľuďmi.


Dosť bolo o láske

Anna a Louise sa nepoznajú. Sú vydaté a šťastné matky. Takmer v ten istý deň sa Anna stretne s Yvesom a Louise s Thomasom. V štyridsiatke ešte stále môže udrieť blesk a čiary osudu sa môžu prepísať, ale za akú cenu? Viac sa dočítate v knihe od autora Hervé Le Tellier.


Transport do Samarkandu

Najnovšia kniha autorky Guzel' Šamilevna Jachina sa odohráva počas hladomoru na Povolží po ruskej občianskej vojne (1917 - 1922), keď náčelník transportu Dejev a komisárka Biela evakuujú v sanitárnom vlaku päťsto bezprizorných detí do Samarkandu. Ich cesta sa začína v Kazani, tiahne sa cez povolžské lesy, kazašskú step až k púšti Kyzylkum a turkménskym horám počas jednej z najdramatickejších udalostí v dejinách.


Kdo zabil Snížka?

Keď si Martina priala psa, netušila, že so Snížkom budú samé potiaže. Z malého bieleho šteňaťa vyrástol pes, ktorého skoro nikto v dedine nemá rád. Dokonca aj jej mama sa ho bojí. A tak keď Martina jedného dňa nájde Snížka mŕtveho, hneď ju napadne, že nezomrel náhodou. Skutočne Snížka niekto zabil? Martina sa spolu s kamarátmi Frantom, Kájou a Viktorom pustí do vyšetrovania Snížkovej smrti a ich dobrodružné pátranie prinesie nečakané odhalenie. Ako to celé dopadne sa dočítate v knihe od autorky Petry Soukupovej.


Belladonna

Devätnásťročná Signa nie je obyčajné dievča. Ešte ako dieťa osirela, vidí duchov a rozpráva sa so smrťou. Vychovávali ju viacerí tútori, no všetci sa viac zaujímali o bohatstvo, ktoré má zdediť, než o jej dobro. A všetci zomreli záhadne a priskoro. Signinými poslednými žijúcimi príbuznými sú Hawthornovci, výstredná rodina. Hoci je jej nový domov veľkolepý, obklopuje ho pochmúrnosť. Otec rodiny zaháňa zármutok za zosnulou manželkou na divokých večierkoch, kým jeho dcéra trpí záhadnou chorobou a syn sa snaží napraviť pošramotenú rodinnú povesť. Vtedy sa Signe zjaví zo záhrobia ich matka a tvrdí, že ju otrávili. Uvedomí si, že rodine hrozí nebezpečenstvo a že vraha vypátra len vtedy, ak spojí sily so smrťou. Nesmie dovoliť, aby jej osobná kliatba opäť niekoho pripravila o život. Viac sa dočítate v knihe od autorky Adalyn Grace.


Cirkusový vlak

Lena, dcéra výnimočného iluzionistu Thea, nikdy nenašla uplatnenie v putovnom cirkuse. Je to nesmierne nadané a zvedavé dievča, lenže túži po zázrakoch skutočného sveta – vedy a medicíny, a to aj napriek otcovej prehnanej ochrane a obmedzeniam, ktoré jej kladie jej zdravotné postihnutie. V jej živote nastane vzrušujúci zvrat, keď zachráni Alexandreho, sirotu s tajomstvami a záhadnou minulosťou. Zatiaľ čo ich priateľstvo prekvitá a Alexandre sa učí umeniu ilúzie od slávneho kúzelníka, okolo zúri druhá svetová vojna. Keď Thea a Alexandreho najmú, aby pracovali v Terezíne, vo vzorovom meste pre Židov založenom nacistami, Lena ostane odrezaná od všetkého známeho. Zrazu sa musí vydať vlastnou cestou a odvážiť sa veriť v samu seba. Ako to dopadne sa dočítate v knihe od autorky Amíty Parikh.


Zabudnutý národovec Ján Gotčár

Ján Gotčár bol spoluzakladateľom Matice slovenskej. Stal sa členom prípravného výboru, bol poverený vypracovaním stanov. Spolu s Viliamom Paulínym-Tóthom, Jánom Palárikom a Jánom Franciscim predkladá roku 1861 Uhorskej miestodržiteľskej rade žiadosť o povolenie na vytvorenie Matice slovenskej a o potvrdenie jej stanov. Na slávnostnom zasadaní Matice slovenskej v Martine 4. augusta 1863 predniesol zhromaždeniu oduševnenú reč. Ako publicista prispieval do časopisu Cyril a Metod (1852), do slovenských politických novín Pešťbudínske vedomosti, pri zrode ktorých stál. Bibliografická publikácia od kolektívu autorov, Tomáša Adamčíka, Zuzany Kudzbelovej a Drahomíra Veličku, je venovaná životu, tvorbe a dielu tohto významného rodáka z kysuckej obce Makov, ktorý bol významnou súčasťou svojej slovenskej doby ako kňaz, pedagóg, sociálny a školský pracovník a politik.

Viac sa o knižných novinkách dozviete na webovej stránke Kysuckej knižnice v Čadci v rubrike Nové knihy a On-line katalóg.

 

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: