nina holestiakova sach4.10.2022 sa konali šachové Majstrovstvá okresu v Žiline za účasti žiakov ZŠ a osemročných gymnázií.

Darilo sa hráčke ŠK Caissa Čadca Nine Holeštiakovej, ktorá skončila zo 60-tich chlapcov a dievčat na treťom mieste s 5,5 bodmi zo 7-ich kôl. Okrem toho s prehľadom vyhrala svoju kategóriu dievčat.

Šach začala hrať od štyroch rokov aj so svojou sestrou, dvojičkou Ľubanou

Nina začala hrávať šach od štyroch rokov aj so svojou sestrou, dvojičkou Ľubanou. K tejto hre ju priviedol jej otec, sám aktívny šachista, taktiež hráč ŠK Caissa Čadca.

Nina získala doposiaľ šesť medailí z Majstrovstiev Slovenska i ďalšie viaceré pódiové umiestnenia na mládežníckych domácich i zahraničných turnajov v kráľovskej hre. Ako slovenská reprezentantka hrala na Majstrovstvách sveta v gruzínskom Batumi a na Majstrovstvách Európy v Praha a neskôr v Bratislave.

nina holestiakova sach 2Nina Holeštiaková počas partie. Vpravo diplom za 1. miesto

Ako sama hovorí: "Šach je komplikovaný šport, ale ak pochopíte jeho čaro, zistíte, že je nádherné odhaľovať milióny možností na 64 políčkach. Na šachu ma vždy udivovalo, že potrebujem iba vlastný mozog a šachovnicu. Nič iné tu netreba. Keď si sadnem k partii, rozmýšľam, či som niečo nezabudla. Potom si spomeniem, že potrebujem iba myslenie a šachovnicu pred sebou. V súčasnosti sa viac venujem divadlu, prednesu poézie a prózy, ako aj tvorivému písaniu. Pri šachu sa cítim ako doma, viem ako by som nemala robiť chyby, ale vyhnúť sa im nedokážem."

autor, foto: MK

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: