cvicenie hasici kornaDobrovoľný hasičský zbor Korňa prijal pozvanie sa aktívne zúčastniť III. ročníka medzinárodného cvičenia „SAVE A LIVE“, ktoré sa konalo v septembri, v okolí Poľského mesta Lubin.

Toto cvičenie zamerané pre hasičov, záchranárov a policajné zložky usporiadalo združenie Grupa Ratownictwa Specjalistycznego v spolupráci s ostatnými záchrannými zložkami. V priebehu prvého dňa bol samotný príchod účastníkov z Poľska, Ukrajiny a Slovenska, ďalej nasledovala prezentácia používaných záchranárskych prostriedkov, hasičskej techniky a spôsoby nasadenia v spoločných zásahoch.

cvicenie hasici korna 001

Večer po úvodnom preškolení o bezpečnosti práce, boli zasahujúci rozdelení do zmiešaných skupín v zložení: hasiči, zdravotník a policajt. Samotný začiatok cvičenia bol vyhlásený pred polnocou, kde už príjazd záchranárskych zložiek komplikoval silný dážď a popadané stromy.

Samotní zasahujúci, si už od začiatku precvičili svoje zručnosti s motorovou pílou. Po uvoľnení príjazdovej cesty, nás čakalo viacero úloh ako napr.: technický zásah pri veternej smršti a hlavná úloha: dopravná nehoda vlaku prevážajúci nebezpečnú kvapalnú látku s dvoma osobnými motorovými vozidlami a väčším počtom zranených. S porovnaním našich postupov na Slovensku a u susedov v Poľsku sme našli veľa spoločného, či už v samotnom zásahu, ale aj vo veľmi podobnej výzbroji, výstroji a hasičskej technike. Počas celého cvičenia boli prítomní aj inštruktori a rozhodcovia, po ukončení cvičenia boli spojní.

cvicenie hasici korna 002

Naši členovia si vyskúšali spoluprácu v spoločných zásahových skupinách, ďalej sme aj kolegom prezentovali našu dobrovoľnícku prácu na Slovensku. Pri tomto cvičení sme použili aj časť našej zásahovej techniky a výzbroje. Cvičenie skončilo, až nadránom a bolo na všetkých vidieť únavu, ale najmä dobrý pocit zo získania nových zručností a zážitkov. Chceme úprimne poďakovať usporiadateľom za zorganizovanie takéhoto veľkého cvičenia a aj našim členom za obetavosť a ochotu zažiť a učiť sa niečo nové a zvyšovať svoju odbornú spôsobilosť.

Fatura Rastislav, veliteľ

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: