otuzilci dunaj 004Kysučania sú zvyknutí na zimu. Ale niektorým nestačí ani tá prírodná a vyhľadávajú ešte väčšie „chladné“ dobrodružstvo. A tak sa kysuckí otužilci spolu s českými a poľskými kolegami vybrali na zimné kúpanie na juh Slovenska do obce Kravany nad Dunajom, aby tam spoločne s maďarskými „tuleňmi“ ustanovili nový slovenský rekord v počte otužilcov na jednom mieste.

Prvou veľkou aktivitou projektu Walruses V4, ktorý je podporený Medzinárodným Višegradskym fondom bolo stretnutie otužilcov v Kravanoch na Dunajom, 6.-8.12. 2019. Mnoho mrožov smerovalo do Kravian. Začalo sa v piatok 6.12.2019 a to naozaj skoro ráno. Prvý autobus vyrazil o 00:00 z poľského Mielna od Baltského mora. S jednou zastávkou v partnerskej obci Pinców im cesta trvala 18 hodín. Na palube bolo dvadsať mrožov z Mielna, Koszalina a desať mrožov z Pińcówa spoločne s primátorkou a predstaviteľmi Mielna.  Viezli svoje klubové zástavy a dobrú náladu. Druhý autobus vyrazil o 12:00 z Vendryne na Morave. Cez  Bystřicu nad Olží a Čadcu viezol  dvadsať mrožov z Českej a Slovenskej republiky. O 19:00 sa všetci stretli v Penzióne Karko v Búči pri Kravanoch nad Dunajom. Zvítanie bolo obrovské.

otuzilci dunaj 006Na druhý deň sa k mrožom z Poľska, Čiech, a severu Slovenka pridali otužilci z Kravian, Svodína a maďarského Labatlánu. Najskôr dôstojne položili veniec Višegradskej spolupráce k pomníku poľského kráľa Jána III Sobieskiego, ktorý v 17. storočí zvíťazil nad Turkami v bitke pri Viedni, a tak nie len oslobodil Viedeň, ale aj celú Európu od tureckých vpádov. Pomník a nachádza v Štúrove ako pripomenutie jeho triumfálnej cesty Európou. Táto akcia bola pre poľskú delegáciu prekvapením a vysoko ocenili iniciatívu partnerov zo Slovenska a Maďarska ako aj zachovávanie si pamiatky ich kráľa na slovenskom území.  

Zo Štúrova sa všetci premiestnili na maďarský breh Dunaja do Ostrihomu, kde sa spoločne zúčastnili komentovanej prehliadky Baziliky v Ostrihome, dôležitej kultúrnej pamiatky pre celú strednú Európu. A potom to už vypuklo. O 13:00 na pláži v Kravanoch. Pláž bola plná nie len otužilcov, ale tiež doprovodu, technického a záchranárskeho personálu, zvedavých obyvateľov a zástupcov médií. Všetko pre pár odvážnych, ktorý sa zvyknú nazvať ľadoví muži, aj keď musím zdôrazniť, že v Kravanoch sa do Dunaja chystala prevaha žien. 

Vzduch mal teplotu 3,4 ˚C a voda 4,2 ˚C. Do vody za neustáleho smiechu, hudby, tanca vošlo 92 neohrozených mrožov zo Slovenska, Poľska, Čiech a Maďarska. Ako dlho v nej vydržali bolo na každého rozhodnutí. Ale statočne sa okúpali všetci. Reportáž z akcie vysiela v hlavných správach aj STV, JOJ a maďarská televízia. Pre všetkých odvážnych Kravany a ich spolky nachystali pre zahriatie fantastický srňací a diviačí perkelt.Tak isto bola k dispozícii ochutnávka a predaj lokálnych produktov regionu Podunajsko.

Nasledovalo rátanie účastníkov zimného kúpania a vypisovanie diplomov. Zábava pokračovala v penzióne Karko, kde boli slávnostne vyhlásené dva nové slovenské rekordy. Rekord v počte zanorených rúk do dunajskej vody na jenom mieste, ale hlavne Slovenský rekord v počte otužilcov kúpajúcich sa v rieke v jednom čase na jenom mieste. Bolo nás 92. Každý zúčastnený mrož obdržal vlastný diplom. To bolo slávy. Na ďalší deň v nedeľu ráno sa mrože a ich sprievodcovia rozlúčili, čo zabralo 2 hodiny a vydali sa na dlhé cesty domov. Bol to krásny príklad Višegradksej spolupráce.

Ale nekončíme. Na začiatku februára sa všetci tešíme do Mielna, kde sa každoročne koná svetové stretnutie otužilcov. Ide o 3 dňovú nekončiacu zábavu a trojdňové kúpanie sa v Baltiku. Tohto roku očakávajú, že sa v naozaj chladnom Baltskom mori okúpe naraz cez 5000 otužilcov. Mrože z Walruses V4 (Čierne wydry z Trojmezí) tam budú určite. Môžete sa pridať.

autor: Marta Sláviková


 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: