stavanie maja kornaPočas uplynulého víkendu postavili na Kysuciach tradičné máje. Na slávnostiach sa zúčastnilo mnoho ľudí, boli spojené aj s vystúpeniami folklórnych súborov.

V Krásne nad Kysucou stavali máj v nedeľu 30.4.2023 pred budovou Mestského úradu. Postavili ho tak ako každý rok členovia DHZ Krásno nad Kysucou spolu s tanečníkmi z FS Drevár a primátorom mesta Ing. Jozefom Grapom. Sicé sme moderné mesto, ale udržiavanie tradícií je stále našou prioritou. Staviame ho tak ako kedysi, ručne, bez žiadnych moderných technológií.

maj krasno 001 

maj krasno 002 

Tento 25 metrový máj bude symbolom lásky pre všetky ženy a dievčatá v našom meste. Táto pekná tradícia sa v našom meste udržuje už dlhé roky a pevne dúfam, že aj naďalej bude," uviedol primátor J. Grapa.

Máj stavali v nedeľu aj v Kysuckom Lieskovci, kde na námestie prišlo množstvo tých, ktorí chceli na vlastné oči vidieť tento ľudový zvyk.

Stavanie mája je starodávnym zvykom

Stavanie mája je starodávnym zvykom, ktorým slávime príchod jari a lásky. Mládenci ho obyčajne stavali pred domom dievčaťa, ktoré sa im páči.

maj zborov 001

Slávnosť stavania mája spája celú dedinu a oslavuje život a prírodu. Takto stavali máj v Zborove nad Bystricou v nedeľu v Staviskách.

Máje aj v Zákopčí a v Korni

Tradičný máj postavili v nedeľu podvečer v Zákopčí U Tarabov, postavili ho hasiči z Dobrovoľného hasičského zboru Zákopčie - Tarabov za hudobnej asistencie Detského folklórneho súboru Studnička.

Máje postavili aj v Korni. "Ďakujeme deťom z FS Lipovienka a deťom z MŠ Korňa, že sa aj tento rok postarali o zdobenie a kultúrny program pri stavaní MÁJA pri Múre histórie, v areáli MŠ a pred Obecným úradom," informuje obec.

autor: redakcia
foto: Krásno nad Kysucou, Kysucký Lieskovec, Zborove nad Bystricou, DHZ Zákopčie-Tarabov, Tatiana Halušková, Korňa

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: