kysucka kniznicaKysucká knižnica v Čadci je tu pre vás online - prichystala množstvo aktivít, ktoré bude zverejňovať na svojom webe.

Sledovanie znepokojujúcich správ a komentárov vytvára negatívne myšlienky, obavy a strach. Dlhodobým stresom sa však oslabuje aj naša imunita. V tejto dobe je preto veľmi dôležité neupadať na duchu. Knižnice a všetky verejné inštitúcie sa v týchto dňoch ocitli v situácií, ktorá ich stavia pred novú výzvu - ako sa priblížiť k svojim čitateľom a používateľom bez osobného kontaktu. Veľkú pomoc nám poskytuje internet a sociálne siete. Kysucká knižnica v Čadci preto ponúka množstvo online aktivít, ktoré bude postupne zverejňovať na svojej internetovej stránke www.kniznica-cadca.sk.

Mesiac marec bol v našej knižnici vždy obdobím najintenzívnejšieho záujmu verejnosti a preto sme vzhľadom na novú situáciu v druhej polovici mesiaca predĺžili termín hlasovania súťaže „Kniha Kysúc 2019“ do 30. apríla 2020 a vyhodnotenie výtvarnej súťaže „Môj rozprávkový svet“ do konca karantény. Predĺžili sme i online sledovanie dokumentárnych filmov regionálneho festivalu „Ozveny festivalu JEDEN SVET na Kysuciach“ a zabezpečili prístup k čítaniu rozprávok celoslovenského projektu „Čítame z domu – Celé Slovensko číta deťom“.

Pre našich čitateľov všetkých vekových skupín sa od začiatku apríla 2020 pripravujú powerpointové prezentácie, zábavné súťaže, vedomostné kvízy, ankety a hry. Zverejnili sme možnosť bezplatnej dostupnosti k e-knihám na internete a sociálnych sieťach. Pre vášnivých čitateľov je otvorená elektronická knižnica, ku ktorej sa ľahko dostanú kliknutím na zverejnené linky na našej webovej stránke. Pestrá ponuka online aktivít je určená všetkým, ale najmladších čitateľov, mladších školákov a ich rodičov určite potešia „Zvieratkoviny - zábavné fakty z ríše zvierat“, „Hráme sa so zaujímavými otázkami a doplňovačkami - zábavný kvíz „Moje obľúbené rozprávky“ a kreslenie doma na tému „Môj rozprávkový svet“. Pre žiakov základných škôl sme pripravili aj vedomostné súťaže a kvízy, prezentácie na rôzne témy – „Čo ukrýva les,“ „Regionálna literatúra v tvorbe pre deti a mládež“, „ Z každého rožka, troška“, „Poznáte históriu?“, „Naučme sa spolu“, a iné.

Pre študentov a dospelých je určená online anketa, aké knihy by uvítali v našom fonde, ale aj „Pôstne zamyslenie“, „Modlitba písaná na dreve – pravoslávna ikona“, či prezentácia o živote a tvorbe výtvarníčky Zuzany Vaňousovej – Kronerovej „ Maľba na sklo“. Skôr narodených poteší prezentácia o zvykosloví a živote na dedine v tvorbe kysuckých autorov „Ľudové zvyky a život na dedine“, „Ľudový odev na Kysuciach“, ale môžu si precvičiť aj svoj mozog a získať nové informácie v prezentácií „Záhady mozgu“.

Kysucká knižnica v Čadci je hlavným organizátorom dvoch celoslovenských literárnych súťaží „Jurinova jeseň – celoslovenská literárna súťaž v duchovnej tvorbe“ a „Jašíkove Kysuce – celoslovenská literárna súťaž mladých prozaikov do 35. rokov“. Domáca karanténa praje práve literárne nadaným ľuďom a dáva možnosť, aby usilovne písali a tvorili. Vyhlásili a zverejnili sme propozície oboch súťaží a očakávame, že v tomto roku zaznamenáme rekordný počet súťažných príspevkov. Ponuku uvedených aktivít budeme dopĺňať a rozširovať, aby sme vám spríjemnili domácu karanténu do obdobia, kým vás opäť privítame v našich priestoroch. Už teraz sa na vás veľmi tešíme a prajeme pevné zdravie a príjemné chvíle s našimi online aktivitami na stránke www.kniznica-cadca.sk a facebooku.

Mgr. Helena Pagáčová
Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: