milan mravec malbaKultúrne inštitúcie v kraji sú síce zatvorené, no navštíviť ich môžete aj online. Pripravili si mnoho kreatívnych, zábavných a vzdelávacích možností.

Virtuálne galérie, sprístupnenie archívnych divadelných inscenácii alebo on-line čítania. O rozhodnutí otvoriť kultúrne inštitúcie v Žilinskom kraji vo virtuálnom svete hovorí riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada: ,,Priamo v pohodlí domova si tak návštevník vyskúša rozličné umelecké techniky, vylúšti tajničku, dozvie sa zaujímavosti, či aspoň na diaľku pozrie výstavy. Je to možnosť pre naše galérie, múzeá, divadlá, knižnice, strediská i hvezdáreň ako ostať s návštevníkmi v kontakte aj v tejto mimoriadnej situácií."

Navštíviť môžete napríklad virtuálne galérie. Pracovníci galérií prehľadávajú archívy, aby sa s návštevníkmi mohli prostredníctvom sociálnych sietí podeliť o milé spomienky na výstavy, ktoré už návštevníci mohli vidieť. Virtuálnu prechádzku krajskými galériami cez internet umožňuje aj projekt Google Art. Niektoré z prezentovaných zbierkových predmetov boli nasnímané technológiou super vysokého rozlíšenia, vďaka čomu je možné preskúmať dielo až do najmenších detailov.

Virtuálne sú aj krajské múzeá. Môžete sa tešiť na pravidelné pridávanie príspevkov, videoprezentácií či dokumentov z múzejných fondov. Keďže okrem kultúrnych inštitúcií sú zatvorené aj školy, nezabudli ani na žiakov, pedagógov a rodičov. Kysucké múzeum v Čadci vždy v pondelok zverejňuje edukatívnu prezentáciu múzejníkov z bohatých dejín Kysúc, stredy patria historickým dokumentom a víkend ochutnávke krátkych pohľadov na svoje expozície. Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne si pripravilo sériu krátkych náučných videí o expozíciách, ktoré má v správe. Na sociálnych sieťach pravidelne publikuje zaujímavosti zo života rodiny Thurzovov, o hrade, o živote v stredoveku, či dobovej justícii. Rovnako tak Považské múzeum v Žiline pravidelne komunikuje rôzne zaujímavosti z oblasti z histórie, drotárstva, etnológie, archeológie, botaniky a zoológie.

Aj župné divadlá myslia na svojich návštevníkov. Slovenské komorné divadlo v Martine sa snaží aj v týchto dňoch nestratiť kontakt s divákmi a svojim priaznivcom sprístupňuje archívne inscenácie divadla v pravidelných termínoch vždy v stredu a sobotu. Rovnako Bábkové divadlo Žilina, ktoré rozbehlo určite najfarebnejší projekt spomedzi slovenských divadiel – BábkarAnténu

Pre verejnosť ostali zatvorené i knižnice. Kým opäť privítajú čitateľov vo svojich priestoroch, pripravili si pre nich niekoľko tipov, ako využiť neplánované voľno, či zabaviť deti a mládež. Pripravené sú výtvarné súťaže, zábavné kvízy pre čitateľov, online čítania kníh pre deti. Nezabudlo sa ani na maturantov, ktorých čaká netradičný koniec štúdia. Pre nich sú k dispozícií zaujímavé videoprednášky. 

Ani Krajská hvezdáreň v Žiline neostala bokom. Pre návštevníkov svojej stránky si pripravila 360-stupňovú panorámu, ktorou postupne predstaví svoje pracoviská - Kysuckú hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste a Pozorovateľňu na Malom diele v Žiline. V závere sú nachystané súťažné otázky a najrýchlejší riešiteľ získa atraktívne ceny v podobe propagačných materiálov hvezdárne.

Žilinská župa uzatvorila brány svojich kultúrnych inštitúcií 12. marca v rámci preventívnych opatrení s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Rozhodnutím Ústredného krízového štábu ostávajú uzatvorené až do odvolania.

Pre všetky informácie sledujte webové stránky a sociálne siete (Facebook, Instragram) vybraných kultúrnych inštitúcií Žilinského kraja.

Žilinský samosprávny kraj
foto: archív Kysuckej galérie v Oščadnici

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: