kasarenska stopa 0043. ročník Kasárensko-Javorníckej stopy úspešne prebehol v nedeľu 8.3.2020. Na pretekoch štartovalo 40 bežkárov zo Slovenska a Českej republiky.

Všetci vieme, ako tohtoročná zima bola na sneh skúpa, ale v nadmorských výškach nad 900 m sneh bol a možno je to prekvapujúce, tak stále je. Nie je to síce ako v minulosti, ale bežkovať sa stále dá. Tak sa organizátori zo Združenia pre rozvoj cestovného ruchu Makov-Kasárne predsa len rozhodli zorganizovať tretí ročník Kasárensko-Javorníckej stopa na bežkách klasickým spôsobom v nedeľu 8. marca 2020. Na hlavnom hrebeni Javorníkov v Makove, pri Kasárňach na Butorkách.

Snehu je tu stále dostatočné množstvo a tak v sobotu deň pred pretekmi bola strojom Žilinského samosprávneho kraja, upravená nielen pre turistov lyžiarska stopa Beskydsko-Javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály medzi Melocíkom a Stratencom, ale taktiež aj pripravená výborná stopa na nedeľňajšie preteky. V noci dokonca pripadlo do 10 cm a tak došlo ešte k potrebnej úprave aj v ranných hodinách v nedeľu.

kasarenska stopaPred štartom

Počasie podujatiu prialo nielen teplotou okolo nuly, ale najmä tým, že napriek predpovedi počasia nepršalo, aj keď ráno bolo zamračené, ku koncu sa ukázalo aj slnko. Pred štartom o 11-tej hodine už boli trate odskúšané, bežky namazané a mohlo sa začať. Ako prví sa na trať vydali najmladší účastníci a podujatie končili kategórie dospelých.

Trate boli pripravené formou okruhov v dĺžke od 300 m do 3000 m, ktoré absolvovali niektoré kategórie viac krát. Okruhy patria k tým náročnejším a vyžadujú si dobrú techniku lyžovania. Po dobehnutí čakalo pretekárov občerstvenie pri cieli a dobrý guláš v Penzióne Javorník. Organizátori vyhlasovali výsledky priebežne po skončení jednotlivých kategórií, kategórie dospelých po dojazde všetkých pretekárov.

kasarenska stopa 2Najmladší účastník Jozef Mikula z Velkých Karlovíc

Podujatia sa zúčastnilo celkovo 40 pretekárov a z toho bolo 24 detí a 16 dospelých zo Slovenska a Českej republiky. Najmladším účastníkom bol 5-ročný Jozef Mikula z Velkých Karlovíc, najstarším 66-ročný Ferdinand Neslušan z Klubiny a najvzdialenejším účastníkom bol Jaroslav Palát zo Slavičína (ČR).

Výsledky Kasárensko-Javorníckej stopy na bežkách klasickým spôsobom pre rok 2020:

Muži 19-39 rokov - 9000 m
Adam Jarábek, TOM Tulák Čadca, SVK - 47:39 min.

Muži 40-49 rokov - 9000 m
Jiří Mičkal - TJ Gumárny Zubří, CZE - 35:31 min.

Muži 50-59 rokov - 9000 m
Dušan Žemlík - Vivatsport Team, CZE - 32:48 min.

Muži 60 a viac rokov - 9000 m
Ferdinand Neslušan, Klubina, SVK - 59:20 min.

Ženy 19-49 rokov- 6000 m
Katarína Slivoňová, Štiavnik, SVK - 41:39 min.

Podujatie sa vydarilo a účastníci si pochvaľovali dobrú, aj keď technicky náročnú trať a vyjadrili sa, že budúci rok radi opäť prídu.