omsa jedlovnik 005Pri návšteve osady Jedľovník sa nedá nevšimnúť krásna kaplnka, ktorá je postavená doslova v jej srdci. Z monografie Vysoká nad Kysucou sa o kaplnke V Jedľovníku dozvedáme: „Ďalšia kaplnka zasvätená úcte Panny Márie Lurdskej bola postavená bohatým Vysočanom Jozefom Krutošíkom v roku 1888 v doline Štaina – Jedľovník.

Išlo o kaplnku z pevného materiálu s vežou, kde jej zakladateľ zaobstaral asi 100 kg zvon. Kaplnka bola dostatočne vybavená na slávenie svätých omší. Jozef Krutošík zároveň zložil fundáciu 200 zlatých na tri omše, ktoré sa mali slúžiť za neho na sviatok sv. Jozefa, za jeho manželku Veroniku na sviatok sv. Veroniky a tretiu omšu v deň posviacky kaplnky.“

omsa jedlovnik 001

Dnes, žiaľ, už v osade Šatina – Jedľovník nežije toľko obyvateľov, čo v konečnom dôsledku zapríčinilo aj jej nevyužívanie. Posledná svätá omša, ktorá sa konala v kaplnke, podľa miestnych obyvateľov a pamätníkov, bola pravdepodobne „svadobná“ asi pred 50 rokmi. Počas niekoľkých rokov sa do kaplnky chodili deti a mládež na „Zelený štvrtok“ modliť sv. ruženec. No, na poľutovanie, už aj to je len spomienka.

omsa jedlovnik 006

Z tohto dôvodu sa aj na podnet miestnych obyvateľov, rozhodol pán farár Mgr. František Mikuláš v kaplnke sláviť sv. omšu na sviatok Panny Márie Fatimskej v sobotu 13. mája 2023. Svätej omše sa zúčastnilo približne 100 veriacich, ktorí s nadšením prijali túto myšlienku a pridali sa spoznať bohatstvo viery našich predkov.

Text: Mgr. Katarína Jantošová
Foto: Mgr. Alžbeta Varechová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: