klus jaroslavKysucká knižnica pripravila zaujímavé online podujatie, na ktorom autor ponúkol malú ochutnávku z románu formou autorského čítania.

Kysucká knižnica v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravila v marci viacero zaujímavých podujatí, ktoré sa z dôvodu pandemických opatrení presunuli do virtuálneho priestoru na internetovú stránku knižnice. V posledných dňoch marca - mesiaca knihy sme našim čitateľom predstavili úspešného kysuckého spisovateľa, básnika, prozaika a autora divadelných hier pána Jaroslava Klusa. Priaznivcom literatúry sme ponúkli malú ochutnávku z jeho nového románu formou online autorského čítania.

Tretí román s názvom Sólista

V minulom roku mu vo vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov vyšiel v poradí už tretí román pod názvom Sólista. Jaroslav Klus sa narodil v roku 1971 v Čadci. Ako básnik debutoval zbierkou Dejiny postele (2004). Je autorom divadelných hier  - Sólo pre husle a tvoje kolená (2000), Skutočná dáma (2001), Dejiny melanchólie (2002), Kamenná svadba (2004). Verše a poviedky publikoval v antológiách, zborníkoch, rozhlase, novinách i časopisoch.

Okrem románov píše aj divadelné hry, poviedky a básnické zbierky

Tvorba Jaroslava Klusa je rôznorodá. Okrem divadelných hier, básnických zbierok a poviedok sa prezentoval aj románmi Hodina vlka (2015) a Pseudologia phantastica (2017), za ktorý získal prémiu Literárneho fondu a cenu PEN klubu. Jeho ostatné dielo Sólista je predovšetkým románom o slobode a nezávislosti umelca, ktorý žije a tvorí v Čadci, v období socializmu a prechodu ku kapitalizmu. Hlavným hrdinom je básnik Samuel Trewinský, ktorý sa podujal prerozprávať svoj štyridsaťročný životný príbeh. Životné osudy Samuela sú spestrené rozprávačovými fiktívnymi dialógmi s osobami, ktoré priamo či nepriamo formovali jeho život (otec, Rudolf Sloboda, Dominik Tatarka), a ktoré sa podieľajú na budovaní pluralistického smerovania celej prózy. Láska k literatúre je naozaj silnejšia ako všetky ideológie, morálky a moralizmy. Cítiť ju z každej jednoduchej vety, z láskavého humoru i zo vzťahov k postavám a ich konaniu.

Román sa odohráva v Čadci a okolí

V úvode stretnutia odpovedal autor na otázky, ktoré priblížili obsah knihy, jej názov a príbehovú líniu, ktorá sa odvíja úprimnou výpoveďou hlavného hrdinu, mladého začínajúceho autora od jeho detstva až po dospelosť. Román sa odohráva v reálnom prostredí nášho mesta a okolia a mnohí Čadčania si môžu zaspomínať na miesta, ktoré v mladosti poznali, ale dnes už mnohé nenájdeme, alebo výrazne zmenili svoju tvár. Jaroslav Klus aj v týchto dňoch usilovne tvorí a pripravuje do vydania ďalšie zaujímavé knižné tituly.

Video rozhovor a ukážku z nového románu Sólista, ktorú čítal sám autor, nájdete na internetovej stránke www.kniznica-cadca.sk. Z podujatia si môžete pozrieť i nasledovné video.

Mgr. Helena Pagáčová
Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: