Gymnázium v Kysuckom Novom Meste získalo grant z nadácie Pontis na zakúpenie sád Microbitov – malých počítačov vo veľkosti kreditnej karty, ktoré sa dajú programovať.
V projekte s názvom „Počasie v čase“ zostavili a naprogramovali 9 inteligentných meteostaníc, ktoré boli schopné merať teplotu, vlhkosť, tlak a množstvo prachových častíc v ovzduší.
Počas prác na projekte čelilo 41 študentov v 9 skupinách rôznym technickým a programátorským výzvam. Riešili napríklad záhadu extrémne vysokých marcových teplôt v Hornom Vadičove. Každý tím mal za úlohu umiestniť svoju meteostanicu v inej oblasti regiónu Kysuce a Považie, odkiaľ stanica odosielala dáta do cloudového úložiska tak, aby ich mali k dispozícii aj ostatné tímy.
Veľmi skoro však žiaci zistili, že vo Vadičove nezažívali tropickú jar, ale práve tento tím sa rozhodol meteostanicu ochrániť pred dažďom čiernou plastovou fóliou. Veľkým prínosom takýchto „živých“ projektov je, že ak študent urobí chybu, nestratí body a nedostane zlú známku, ale môže sa na chybe pobaviť a poučiť.
Viac o projekte sa môže verejnosť dozvedieť na stránke školy gymknm.sk.
Od začiatku sme verili, že celý projekt je životaschopný a zmysluplný, a tak sme ho prihlásili do súťaže Enter – programiáda. Na slávnostnom finále sme spomedzi 76 prihlásených projektov získali 2. miesto v kategórii stredné školy. Každý člen tímu si tak okrem pocitu uznania odniesol aj výkonný notebook. Kysucké gymnázium zase ukázalo, aký široký záber majú jeho študenti, z ktorých nebudú len budúci medici, architekti, ale aj programátori.
Gymnázium Kysucké Nové Mesto