popolcova streda kysucke muzeum3Popolcová streda - začiatok pôstu. Po zvyčajne veselom fašiangovom období (tento rok kvôli pandemickej situácii sme si fašiangy neužili) nastáva čas útlmu, čiže pôstu. Ten začína na Popolcovú stredu, ktorá pripadá tento rok na 17. február 2021.

Fašiangy sa skončili a začína 40 dňový pôst. Poďme sa spolu pozrieť na to, kedy pôst začína, aký bol jeho priebeh a aké boli zvyky našich predkov v tomto období. Celé nám to priblíži Kysucké Múzeum.

  • Fašiangové obdobie plné zábavy a hodovania sa končí siedmou stredou pred Veľkou nocou, nazývanou Popolcová, Krivá alebo Škaredá streda. Nebola zasväteným dňom, kto však nebol hatený nejakou súrnou prácou, pokladal si za svoju povinnosť zájsť v ten deň do kostola na popolec.
  • Názov dňa "Popolcová streda" pochádza zo zvyku páliť palmy, u nás bahniatka z Kvetnej nedele minulého roka. Takto získaný popol sa potom používa pri bohoslužbe Popolcovej stredy, kedy sú veriaci poznačení popolom na čelo.
  • Tento symbol sa vzťahuje na blízkovýchodnú tradíciu našich predkov, čiže sypania si popola na hlavu na znamenie pokánia pred Bohom.
  • Škaredá streda sa viaže aj na biblický príbeh o Ježišovi, na ktorého sa vraj Judáš, ktorý ho neskôr zradil, v túto stredu mračil. Hovorí sa tiež , že počas tejto februárovej stredy by sme sa nemali mračiť ani my na seba navzájom, inak nám to zostane a počas roka sa budeme na zvyšok sveta mračiť každú stredu.
  • Podľa starého zvyku sa v tento deň má čistiť celý dom i komíny, aby sa vyhnali zlí duchovia z príbytku.
  • Na Popolcovú stredu sa dodržiaval prísny pôst lebo kto by zjedol v tento deň mäso, nemal by zdravý dobytok. Tiež sa hovorilo sa, že pôst zabezpečí v budúcnosti lepší život a viac peňazí. Aj kvôli tomu sa v čase pôstu a hlavne na Popolcovú stredu jedli šúľance alebo rezance, ako znak dlhých klasov na poli a tiež šošovica ako znak hojnosti.
  • Medzi tradičné jedlá pôstneho času patrili napríklad pôstna kaša, šťavelová omáčka s vajíčkom, fazuľová kaša, polievky a zemiaky s mliekom.
  • V období po Popolcovej strede sa už neorganizujú žiadne zábavy a podľa kresťanských tradícií sa má vtedy človek pripraviť fyzicky aj duševne na jeden z najdôležitejších sviatkov - Veľkú noc.

Zdroj a foto: Kysucké Múzeum

 

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: