monika romanikova rozhovorTaburetky, deky, koberčeky či obliečky na vankúše. Monika Romaníková a Erika Brisudová pre vás uštrikujú originálne kúsky.

Ako sa zrodil nápad štrihovať poťahy?

Prvý podnet prišiel od mojej veľmi dobrej kamarátky Katky. Spýtala sa: ,,Čo budeme robiť cez zimu? Poďme štrikovať pufy.“ A keďže mne netreba niečo takéto hovoriť dvakrát, začala som sa učiť štrikovať, samozrejme veľa párať, až vznikol prvý puf. Druhý podnet prišiel od mojej švagrinej Martiny. Poslala mi fotku háčkovanej taburetky a spýtala sa či by som to dokázala, že by takú veľmi chcela. Hovorím jej, že háčkovať neviem, ale skúsim to uštrikovať. Hneď som sa do toho pustila a výsledok bol skvelý. Nadchol ma snáď viac ako prvotný nápad s pufom, pretože je to krásny a moderný kus nábytku, ktorý sa nedá len tak jednoducho kúpiť.

Aký bol prvý poťah? Máš ho ešte?

Prvá taburetka hneď putovala do švagrininej obývačky, má krásny poťah v horčicovej farbe.

Čo všetko sa dá takto obštrikovať?

Štrikovaním sa dá vytvoriť množstvo krásnych doplnkov, taburetky, obliečky na vankúše, deky, prehozy na posteľ, koberčeky, dokonca obaly na knihy. Stačí trochu fantázie a vznikne originálny kúsok.

taburetky strihovane potahy

Koľko trvá tvorba jedného takéhoto krásneho dielka? Neviem ako by sa to presne dalo nazvať.

Ani ja neviem ako sa to volá, asi štrikovaná taburetka 😊. Poťah na taburetku sa dá uštrikovať za jeden večer, podľa nálady a chuti, niekedy je to dlhšia práca. Následne sa zošíva a putuje na taburetku. Nemusí to byť však koniec. Poťah sa dá zložiť, takže keď niekoho omrzí farba, či zmení doplnky v byte a pôvodná farba sa tam už nehodí, jednoducho uštrikujeme nový a vymeníme.

Pomáha ti niekto štrikovať a pripravovať iné dekorácie?

Odjakživa mám potrebu niečo vytvárať, kreatívne tvoriť, robí mi to radosť, je to môj koníček. Raz som sa o tom rozprávala s mojou sestrou Erikou a povedali sme si, spojme sa a vytvorme niečo spoločné, čo tu ešte nie je, alebo čoho je málo. Takže štrikujeme spoločne.

A čo samotný drevený stolček? Odkiaľ ich získavate? Kto vám ich pripravuje?

Taburetky si objednávame. Existujú také, ktoré sú určené na dotvorenie práve štrikovaním alebo háčkovaním. Dostala som však nápad mať doma taburetku, ktorá by plnila funkciu konferenčného stolíka. Avšak zohnať niečo také nie je možné, tak som do toho zapojila môjho manžela, ktorý mi takú vyrobil. Putovala do čalúnnictva a dostala krásny štrikovaný poťah.

strihovana taburetkastrihovana taburetka2

Viete spraviť poťah napríklad aj na moju taburetku čo už mám doma?

Samozrejme, aj toto je možné, už sme takto ,,reštaurovali“ taburetky, ktoré mali už staršie a nie pekne vyzerajúce poťahy. Pokiaľ nie je pekná, alebo moderná, nemusíte ju vyhodiť, stačí si vybrať farbu a uštrikujeme nový poťah, ten je praktický, pretože sa dá jednoducho zložiť a keď je potrebné aj vyprať.

Vaša značka sa volá E&M Decor. Ako vznikol jej názov?

Za názvom našej značky netreba hľadať nič špeciálne. Je to len spojenie začiatočných písmen našich krstných mien Erika a Monika.

Pamätáte si na prvú objednávku?

Za prvú objednávku považujeme už spomínanú taburetku, ktorá putovala k mojej švagrinej.

Kde môžeme vidieť vašu tvorbu? Kde vás zákazníci môžu nájsť?

Naša tvorba je dostupná na našej FB stránke E&M decor.

Čo vás ešte okrem štrikovania a ručných prác baví?

Máme rodiny, takže to je naša priorita, handmade tvorba je niečo, pri čom sa môžeme odreagovať, vypnúť od bežných povinností, ale vidíme v tom aj možnosť pracovať na sebe a posúvať našu tvorbu ďalej. Okrem toho vytvárame rôzne sezónne dekorácie, napríklad ozdoby na vianočný stromček, vence, ikebany, taktiež darčekové boxy na mieru k rôznym udalostiam.

Čím nás prekvapíte najbližšie? Už sa na niečom novom pracuje?

Hoci sme ešte len na začiatku, od okolia prichádzajú nové podnety čo všetko by sa dalo uštrikovať, takže sa v najbližšom čase určite pustíme do tvorby niečoho nového. Takou najväčšou výzvou sú určite taburetky rôznych rozmerov, ktoré by boli skvelým doplnkom každej domácnosti. Detaily si však ešte necháme pre seba. Každá novinka bude určite na našej stránke.

Facebook Eriky a Moniky

Už sa teším, keď uvidím ďalšie vaše novinky.
Ďakujem ti za čas a rozhovor.
Janka Kolembusová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: