kniznica cadca divadlo 003Ak je niekto iný, alebo sa niečím odlišuje a nezapadá do okruhu väčšiny, má to ťažké. V Kysuckej knižnici v Čadci, organizácii v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, sa dňa 4. apríla 2019 uskutočnilo zaujímavé divadelné predstavenie Divadla Teatro Neline z Trnavy.

Tri triedy štvrtákov zo základných škôl Rázusova a M. R. Štefánika v Čadci zaujalo netradičné predstavenie pod názvom „Ja som Inna“. Príbeh dievčatka z detského domova, ktoré sa odlišovalo od iných detí, vzniklo na motívy knihy Fridy Nilsson „Gorila a ja“. Predstavenie podporené Fondom na podporu umenia si žiaci mohli pozrieť bezplatne.

Teátro Neline - teda Neline Divadlo je divadlom jednej herečky - (Petro)Nely Dušovej. Putuje po cestách a ne-cestách, doma aj v zahraničí a snaží sa pobaviť najmä duše detí. Do Čadce pricestovala principálka Nela s manželom Miroslavom Dušom, výtvarníkom, ktorý vytvoril kulisy pre zaujímavé predstavenie a dopĺňal ho hudobným aranžmá. Divadelnú scénu a kulisy tvoril špeciálne upravený bicykel, ktorý ukrýval množstvo rekvizít. Deti so zatajeným dychom sledovali rozvíjajúci sa príbeh smutnej Inny, ktorú riaditeľka domova ponúkne na adopciu Gorile. Napriek prvotnému strachu sa Inna s Gorilou zblíži a stanú sa z nich dobré priateľky. Inna v nej objaví spriaznenú dušu, ktorá jej dokáže poskytnúť lásku a pocit bezpečia. Do príbehu však zasiahnu dospelí a všetko sa začne komplikovať. Po skončení predstavenia nasledovala beseda herečky s detským obecenstvom, ktoré živo reagovalo na jednotlivé scény a rozoberalo pocity dievčatka bez rodičov, ktoré sa svojimi postojmi, myslením i fyzickým vzhľadom odlišuje od väčšiny a hľadá si miesto v živote. Niektoré deti sa dokonca snažili upraviť príbeh podľa vlastných predstáv, aby Inne dopriali šťastnú rodinu.

Dojímavý príbeh o samote, prekonávaní strachu z ľudí a hľadaní dôvery v súčasnom svete zaujal deti svojou hĺbkou a prinútil ich zamyslieť sa. Herečka Nela Dušová sa margo divadelnej hry vyjadrila: “Nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá! Nezabudnite...“ Ďakujeme protagonistom Teátro Neline za veľmi podnetné a zaujímavé predstavenie a tešíme sa na ďalšie príjemné stretnutia v knižnici.

Mgr. Helena Pagáčová
Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: