stretnutie autistov"Ďakujeme, že nás neodstrkujete." Aj tieto slová zazneli od zástupcov SPOSA Kysuce na stretnutí pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme.

2.apríla sme si pripomenuli Svetový deň povedomia o autizme. 

Už od roku 2008 je 2. apríl zapísaný do kalendára ako Svetový deň povedomia o autizme. Tento deň slúži predovšetkým na zdôraznenie faktu, že je potrebné neustále skvalitňovať život ľudí s autizmom, aby mohli viesť zmysluplný a dôstojný život.

Občianske združenie SPOSA KYSUCE si včera 4.4.2022 v Dome kultúry v Kysuckom Novom Meste pripravilo pre verejnosť stretnutie rodičov a ich detí trpiace autizmom. Aj takto sa snaží Občianske združenie upriamiť pozornosť na túto problematiku a zvyšovať povedomie o tejto diagnóze.

Sme rodina - zdieľajte s nami radosť

Na stretnutí si hostia mohli pozrieť aj tanečno-hudobné vystúpenie, ktoré si deti pripravili. Mohli sme tam obdivovať aj krásne výtvarné diela, tvorbu z plastelíny či výrobky týchto detí, a súčasne ručnú tvorbu ich rodičov.

Celým podujatím sa niesla skvelá atmosféra. Na akcii sa zúčastnili rodičia detí s autizmom, ich priatelia a podporovatelia, ale aj samotné deti, ktoré mali o program a zábavu postarané.

Etela Štrbová, predsedkyňa združenia na úvod predniesla poďakovanie za všetkých zo združenia SPOSA KYSUCE. Stretnutie pokračovalo krátkym príhovorom primátora Kysuckého Nového Mesta Mariána Mihaldu, ktorý vyzdvihol prácu rodičov a učiteľov týchto detí. Poprial im všetko dobré a veľa síl v ďalšom pôsobení.

primator

Program pokračoval hudobným vystúpením Sašky a Vladka a nasledoval hudobno-tanečným vystúpením ďalších detí s autizmom. Deti si to naozaj užívali. Z pódia viackrát zaznievalo: "Ešte raz!" 😀


Autizmus je okolo nás. Mnohé rodiny s dieťaťom či mladým dospelým s touto diagnózou žijú každodenne snahou naplniť program týchto detí plnohodnotnými a zaujímavými činnosťami, ktoré ich život obohacujú a pomáhajú im v rôznych smeroch. Niektorí z nás poznáme tieto rodiny aj osobne, ďalší o autizme vedia len z počutia.

"Autizmus nie je možné liečiť. Ľuďom s autizmom však môžu výrazne pomôcť v praxi overené rôzne terapeutické postupy, čím môžu ľudia s autizmom ďalej rozvíjať svoj potenciál. Terapie prinášajú rozvoj sociálnych komunikačných, emočných kompetencií, rozvoj pohybových aj kognitívnych zručností. Zmierňujú príznaky depresie a stereotípie. Zmierňuje sa pocit osamelosti, uľahčuje sa vznik sociálnych vzťahov a nastáva stimulácia recipročného správania sa v skupine. Je to užitočné naplnenie voľného času klienta s PAS. Je to však všetko finančne náročné," uvádza pani Etela zo Zborova nad Bystricou.

"Podľa posledných štatistík ľudí diagnostikovaných na toto ochorenie pribúda. Preto je dôležité byť vnímavejší na ľudí v našom okolí, ale premýšľať aj nad tým, ako pomôcť týmto rodinám. Je to náročná téma a zaslúži si viac pozornosti," dodáva pani Tatiana Jánošková.

plagat
Preto sme sa rozhodli, že v spolupráci so združením a pani Jánoškovou vám v blízkej dobe prinesieme podrobnejšie informácie týkajúce sa tejto náročnej problematiky. Veríme, že tak pomôžeme zorientovať sa ľuďom, ktorí hľadajú cestu ako integrovať blízkeho člena rodiny alebo dieťa do školy alebo iného zariadenia.

autor, foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.