trapezove plechy pouzitieHoci sa trapézové plechy pre svoju cenovú dostupnosť a jednoduchú inštaláciu využívajú najmä vo veľkých priemyselných budovách, ich vlastnosti sa dajú prakticky aplikovať aj v domácnosti. Pre aké ďalšie funkcie sú trapézové plechy tak často vyhľadávané? Čím sa odlišujú od ostatných strešných krytín?

Pomerne mladá história trapézových plechov

Strešná krytina má v architektúre kľúčový účel, pretože ochraňuje ľudí pred nepriaznivými prírodnými podmienkami. Hoci sa prvé princípy strešnej krytiny začali objavovať už dávno v praveku, kedy sa prví ľudia snažili ochrániť pred dažďom, plechové strechy boli vynájdené len pred niekoľkými storočiami (ochrana pozinkovaním bola dokonca objavená necelých dvesto rokov dozadu).

V dnešnej modernej dobe majú veľký význam práve trapézové plechy. Ich špecifická stavba je účelne navrhnutá tak, aby odolávala dažďu, vetru, krupobitiu a iným vplyvom. Dizajn plechu je vlnitý, no pri bližšom pohľade je možné zistiť, že vlnovky nemajú presný tvar sínusoidy. Ako už názov napovedá, trapézový tvar predstavuje lichobežníky s dvomi rovnomernými a dvomi nerovnomernými stranami.

Aké druhy trapézových plechov sú najpoužívanejšie?

V portfóliu produktov inovatívnej spoločnosti Balex Metal môžete nájsť rôzne typy účelných trapézových plechov. Krycie trapézové plechy sa hodia na každý typ strechy. Nemusí ísť len o veľké priemyselné komplexy, ale aj menšie konštrukcie, ako je krytina na garáž, sklad, strecha na terasu a iné. Skutočnosť, že cena za trapézové plechy je relatívne nízka ešte neznamená, že s ňou paralelne klesá aj kvalita. Materiál s hrúbkou v rozmedzí od 0,50 až 0,70 milimetrov v kombinácií s ochrannými povlakmi efektívne spĺňa funkciu odolnosti a pevnosti.

Konštrukčné trapézové plechy nachádzajú využitie ako prvok celého strešného systému. Povrchová úprava na vonkajšej strane plechu má hrúbku 15 mikrometrov a keďže sa vyrába zo solídneho druhu ocele, má vysokú nosnosť – vie sa vysporiadať aj s väčšou záťažou. Môžeme tiež spomenúť zaujímavý štýl strešnej krytiny a to trapézový systém. Jeho charakter a forma je pôsobivá a pritom jednoduchá. Hodí sa na pokrytie strechy veľkých objektov ale aj rodinných domov. Okrem prirodzenej ochrannej vlastnosti zasahuje aj do oblasti akustiky ako zvukovo izolačný materiál.

Trapézové plechy: Antikorózne ochranné vrstvy

Hoci v oblasti výroby trapézových plechov nachádza oceľ značné uplatnenie, v prírode ju sprevádza aj negatívna vlastnosť – náchylnosť na koróziu. Aj z tohto dôvodu je potrebné ochrániť materiál pred vznikom hrdze. Trapézové plechy od balex.eu/sk/ sú z dvoch strán pokryté aluzinkom, teda kombináciou zinku a hliníka. K spojeniu týchto prvkov dochádza pri galvanizácií.

Galvanizácia je moderná metóda nanášania vrstvy kovu, alebo jeho zliatiny (v tomto prípade aluzinok) na vodivý povrch (trapézový plech). Vo výsledku je oceľové jadro chránené aluzinkovým povlakom a celá strešná krytina je ešte viac odolná voči nepriaznivému vplyvu vetra. V „boji proti korózií“ účinne zaberá tiež polyesterová povrchová úprava. Aj vďaka tejto ochrannej vrstve s hrúbkou 15 až 40 mikrometrov trapézové plechy nepodliehajú korózií, ani zlým poveternostným podmienkam.

Partnerský článok
foto: pexels.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: