citatelsky maratoni 001Kysucká knižnica v Čadci (ďalej len „knižnica“) v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja opäť nadšene otvorila svoju náruč krásnym podujatiam na podporu čítania.

Prelom mesiacov máj a jún sa tradične teší veľkým čitateľským aktivitám po celom Slovensku. Počas 12. ročníka detského čitateľského maratónu s názvom Čítajme si...2019 organizovaného Linkou detskej istoty, n.o., usporiadala knižnica čítanie na ZŠ M. R. Štefánika v Čadci a v priestoroch Kysuckej knižnice v Čadci. Počasie vonku bolo síce pod psa, ale práve milá knižka o psíkovi Konorovi dvihla všetkým náladu. Úvodného otvorenia sa ujal primátor Mesta Čadca Milan Gura spolu s pani riaditeľkou Kysuckej knižnice v Čadci Jankou Bírovou. Čadčianske deti prispeli do nepretržitého šesťhodinového čítania počtom 375 prečítaných strán. Oficiálny počet detí, ktoré 30. mája 2019 na Slovensku čítali, je 32 425.

V dňoch 3. až 9. júna 2019 sa uskutočnili čítania dospelých deťom pod názvom Celé Slovensko číta deťom. Piaty týždeň čítania deťom v Slovenskej republike. Aktivita akcentuje myšlienku „Čítajme deťom 20 minút denne“. Patronát nad podujatím prevzal prezident SR Andrej Kiska.

Čítania sú v jednotlivých mestách pospájané so známymi regionálnymi osobnosťami, ktoré sa deťom snažia nielen priblížiť posolstvo knihy a čitateľského zážitku, ale neraz na seba prezradia i veselé zaujímavosti, či tajomstvá. Vo štvrtok medzi deti zavítala pedagogická pracovníčka a vychovávateľka Martinka Piteľová, ktorá pri čítaní vtipného príbehu o zamilovanom Slimákovi Fezojovi a jeho láske Jozefínke, vybuchla niekoľkokrát v smiech, čo deti pobavilo dvojnásobne. Martinka na seba prezradila, že okrem kníh ostalo jej veľkou vášňou i kreatívne šitie, a svoju prvú sukňu si ušila už ako 12-ročná. Pre poslucháčov bola pripravená aj odmena v podobe záložky. V tvorivej dielni, ktorá bola súčasťou programu, vytvorili šikovníci vlastné farebné záložky s úmyslom venovať ich niekomu ako darček, či len tak pre radosť.

Cyklus stretnutí uzavrelo tak ako po minulé roky piatkové netradičné čítanie. Báseň z knižky Ďuro truľo a figliari predniesol večerným návštevníkom knižnice moderátor a vedúci záujmových krúžkov CVČ Čadca Radko Nekoranec. Deti sa však nevedeli dočkať nasledujúceho programu v rámci obľúbeného podujatia „Najlepšia knižná párty 4“. Detektívne pátranie, hádankové súťaženie, spev a bláznivé tančeky, ktoré ku konci školského roka neodmysliteľne patria, otriasli celou knižnicou. „Knihy spájajú. Čítanie nikdy nie je len o samotnom čítaní. Mnohokrát je o malých zážitkoch, ktoré sú s ním spojené. A aj malý zážitok sa môže stať nezabudnuteľným a nadobudne tak veľkú hodnotu,“ dodáva pracovníčka detského úseku, Petronela Gavenčiaková.

Za milé stretnutia pri čítaniach patrí našim hosťom, pani učiteľkám a zúčastneným deťom veľké ďakujem. Tešíme sa na osobné stretnutia na ďalších podujatiach v Kysuckej knižnici v Čadci.


Mgr. Miroslava Rosinová
Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: