A s týmto chlapčekom som sa v pondelok 30. mája vydala k deťom do ZŠ s MŠ v Starej Bystrici spoločne s remenárom Marekom Stráňavským a jeho dcérkou Terezkou a tiež s umeleckým rezbárom Mariánom Zborovančíkom a jeho manželkou Kristínkou.
„Ivetka, mohla by si mi nakresliť maskota, logo pre jeden nápad, projekt?“ písala som našej milej kolegynke Ivetke Bukovej Štětinovej z Oščadnice, ktorá je na materskej dovolenke a zároveň je členkou Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov regiónu Kysúc.
A v správe som pokračovala: „Aby si vedela aká je hlavná myšlienka - pôjdem k deťom do MŠ, zoberiem nejakých remeselníkov/folkloristov, povieme im niečo o tom, čo je kultúra, nehmotné kultúrne dedičstvo jednoduchou formou, reálne im remeselníci ukážu čo a ako robia a aj si to budú môcť vyskúšať... Pilotne začínam v Starej Bystrici.“
„Budem nad tým uvažovať a hádam ma kopne múza.“ odpísala mi Ivetka. A o dve hodiny sa mi v správe objavil prvý nákres chlapčeka Kultúrnička.
A s týmto chlapčekom som sa v pondelok 30. mája vydala k deťom do ZŠ s MŠ v Starej Bystrici spoločne s remenárom Marekom Stráňavským a jeho dcérkou Terezkou a tiež s umeleckým rezbárom Mariánom Zborovančíkom a jeho manželkou Kristínkou. Dve triedy predškolákov zistili viac o tom, čo všetko v tej našej kultúre (v Kysuckom kultúrnom stredisku) robíme, kde všade sa môžeme spoločne stretnúť a ako môžu byť jej súčasťou... remeselník Marián prišiel s fujarou a tak si deti mohli vypočuť zvuk, alebo ako on hovorí „rozprávanie“, tohto výnimočného hudobného nástroja, ktorý patrí medzi naše nehmotné kultúrne dedičstvo.
Potom ich už priúčal svojmu remeslu veľmi hravou formou – predstavil im vzácne – niekedy aj storočné – rezbárske nástroje a výrobky, deti si spoločne s dlátkom vytvorili srdiečko do svojej triedy. Hoci má Terezka Stráňavská len 5 rokov, dokázala deťom ukázať, že aj ona – a teda aj všetci ostatní – dokážu vytvoriť na koži zaujímavé veci, stačí vedieť ako na to a dobre buchnúť po kladivku. Vyskúšali si raznice na hovädzej koži, vytvorili rôzne ornamenty a tiež svoje mená.
Aby vedel Kultúrniček či sa im tento deň páčil a dozvedeli sa to aj všetci ostatní, pripravili sme spoločne s deťmi podcast, ktorý si čoskoro budete môcť vypočuť.
Ďakujeme, milé panie učiteľky, milé deti, že sme s Kultúrničkom mohli byť vo vašich triedach, že sme mohli stráviť taký netradičný deň aj s tradičnými remeselníkmi.
A ak by niektorá zo škôlok v regióne chcela Kultúrnička privítať, stačí kľudne napísať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., ja to s ním vybavím 😉.
Ing. Mgr. Katarína Borisová
manažér pre občianske vzdelávanie, voľnočasové aktivity a projektovú činnosť