kulturnicek 3A s týmto chlapčekom som sa v pondelok 30. mája vydala k deťom do ZŠ s MŠ v Starej Bystrici spoločne s remenárom Marekom Stráňavským a jeho dcérkou Terezkou a tiež s umeleckým rezbárom Mariánom Zborovančíkom a jeho manželkou Kristínkou.

„Ivetka, mohla by si mi nakresliť maskota, logo pre jeden nápad, projekt?“ písala som našej milej kolegynke Ivetke Bukovej Štětinovej z Oščadnice, ktorá je na materskej dovolenke a zároveň je členkou Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov regiónu Kysúc.

A v správe som pokračovala: „Aby si vedela aká je hlavná myšlienka - pôjdem k deťom do MŠ, zoberiem nejakých remeselníkov/folkloristov, povieme im niečo o tom, čo je kultúra, nehmotné kultúrne dedičstvo jednoduchou formou, reálne im remeselníci ukážu čo a ako robia a aj si to budú môcť vyskúšať... Pilotne začínam v Starej Bystrici.“

„Budem nad tým uvažovať a hádam ma kopne múza.“ odpísala mi Ivetka. A o dve hodiny sa mi v správe objavil prvý nákres chlapčeka Kultúrnička.

kulturnicek 2 

kulturnicek 4 

A s týmto chlapčekom som sa v pondelok 30. mája vydala k deťom do ZŠ s MŠ v Starej Bystrici spoločne s remenárom Marekom Stráňavským a jeho dcérkou Terezkou a tiež s umeleckým rezbárom Mariánom Zborovančíkom a jeho manželkou Kristínkou. Dve triedy predškolákov zistili viac o tom, čo všetko v tej našej kultúre (v Kysuckom kultúrnom stredisku) robíme, kde všade sa môžeme spoločne stretnúť a ako môžu byť jej súčasťou... remeselník Marián prišiel s fujarou a tak si deti mohli vypočuť zvuk, alebo ako on hovorí „rozprávanie“, tohto výnimočného hudobného nástroja, ktorý patrí medzi naše nehmotné kultúrne dedičstvo.

kulturnicek 1

Potom ich už priúčal svojmu remeslu veľmi hravou formou – predstavil im vzácne – niekedy aj storočné – rezbárske nástroje a výrobky, deti si spoločne s dlátkom vytvorili srdiečko do svojej triedy. Hoci má Terezka Stráňavská len 5 rokov, dokázala deťom ukázať, že aj ona – a teda aj všetci ostatní – dokážu vytvoriť na koži zaujímavé veci, stačí vedieť ako na to a dobre buchnúť po kladivku. Vyskúšali si raznice na hovädzej koži, vytvorili rôzne ornamenty a tiež svoje mená.

kulturnicek 3

Aby vedel Kultúrniček či sa im tento deň páčil a dozvedeli sa to aj všetci ostatní, pripravili sme spoločne s deťmi podcast, ktorý si čoskoro budete môcť vypočuť.

Ďakujeme, milé panie učiteľky, milé deti, že sme s Kultúrničkom mohli byť vo vašich triedach, že sme mohli stráviť taký netradičný deň aj s tradičnými remeselníkmi.

A ak by niektorá zo škôlok v regióne chcela Kultúrnička privítať, stačí kľudne napísať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., ja to s ním vybavím 😉.

Ing. Mgr. Katarína Borisová
manažér pre občianske vzdelávanie, voľnočasové aktivity a projektovú činnosť

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: