bozi hrob1Od skončenia obradov utrpenia Pána až do západu slnka v sobotu, kedy začína veľkonočná vigília, veriaci bdejú pri Božom hrobe. 

V tichu chrámu rozjímajú nad tajomstvom vykúpenia ľudstva, ktoré sa uskutočnilo umučením Ježiša Krista.

Pri návšteve Božieho hrobu je potrebné svoju pozornosť zamerať na Pána Ježiša v Eucharistii a venovať mu svoj čas v modlitbe. Vo vedomí jeho prítomnosti si potom veriaci mohli všimnúť:

bozi hrob2

  • sochu ukrižovaného Krista v hrobe - rany po klincoch a kópii hovoria o tom, kam až bola schopná zájsť jeho láska k nám. Pripomeňme si jeho slová: „Nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov. Vy ste moji priatelia…“ (Jn 15,13n)
  • kríž - je vyrobený z pôvodného krovu strechy Kostola svätého Matúša, má teda viac ako 250 rokov. Kovaný stojan vyjadruje symboliku stromu života, ktorým je v kresťanskom ponímaní kríž.
  • titulus crucis - Nápis INRI na krížoch pozostáva zo začiatočných písmen latinských slov, ktoré označovali dôvod popravy Mesiáša, ako ho vyjadril rímsky prefekt provincie Judea Pontius Pilatus: “IESUS NAZARENUS, REX IUDÆORUM”. Sväté písmo výslovne spomína, že záznam bol napísaný v hebrejskom, latinskom a gréckom jazyku. Tabuľka na kríži stvárňuje trojjazyčný text, ako mohol byť napísaný v Jeruzalemskej pevnosti Antonia pre Pána Ježiša, keď bol nad ním vynesený rozsudok.
  • výzdoba - ratolesti stromov mediterálnych oblastí (olivovník, lentyšek) pripomínajú záhradu v blízkosti Golgoty, kde pochovali Ježiša, ako sa píše v Biblii: “V tých miestach, kde bol ukrižovaný, bola záhrada a v záhrade nový hrob, v ktorom ešte nik neležal. Tam teda uložili Ježiša…” (Jn 19,41n). Výrazný dekoračný prvok tvorí okrasná pšenica, ktorá je vyjadrením citátu z Jánovho evanjelia: “Ježiš povedal: “Veru, veru, hovorím vám: Ak pšeničné zrno nepadne do zeme a neodumrie, ostane samo. Ale ak odumrie, prinesie veľkú úrodu. A ja, až budem vyzdvihnutý od zeme, všetkých pritiahnem k sebe.” To povedal, aby naznačil, akou smrťou zomrie.” (Jn 12,24.32-33)
  • vôňa - posvätnú atmosféru modlitby pri Božom hrobe dotvára vôňa myrhového oleja, ktorý priniesol Nikodém, aby pomazal Pánovo telo predtým, ako ho pri pohrebe zavinuli do plátna (por. Jn 19,39n). Stojí za zmienku, že myrha bola jeden z darov, ktorý do Betlehema priniesli mudrci od východu pri Ježišovom narodení.

bozi hrob3

I tento rok Boží hrob vo farskom chráme sv. Matúša strážili členovia DHZ Vysoká nad Kysucou, DHZ Horný Kelčov a miništranti. Prítomnosť dobrovoľných hasičov predstavuje vojakov, ktorí strážili Kristov hrob. Miništranti zastupujú anjelov v bielom odeve, ktorých videli ženy na mieste, kde ležalo Pánovo telo.
Boží hrob bol otvorený pre tichú modlitbu v Piatok utrpenia Pána 29. marca 2024 od skončenia obradov do 18:00 hod. a na Bielu sobotu 30. marca 2024 od 8:00 do 18:00 hod.

 

Text a foto: Mgr. František Mikuláš

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.