prednaska jozefa marca kniznicaV Kysuckej knižnici v Čadci, ktorá pracuje v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, sa dňa 22. januára 2019 uskutočnila autorská beseda s lekárom a spisovateľom MUDr. Jozefom Marcom.

Lekár, spisovateľ, publicista, amatérsky fotograf, aktívny ochranár prírody, vášnivý turista, vrchársky nadšenec a v poslednej dobe i rezbár MUDr. Jozef Marec svoju literárnu dráhu začal štyrmi zbierkami vrchárskych próz, do ktorých pretavil svoj vzťah k rodným Kysuciam. Námetov na tieto prózy bolo mnoho, veď na kysuckých vrchoch žili po stáročia ľudia v  relatívnej izolácii od okolitého sveta a  navyše v nesmiernej chudobe. Preto aj príbehy vychádzajúce zo skutočných udalostí, sa mnohým čitateľom zdali ťažko uveriteľné.

prednaska jozefa marca kniznica 1Jozef Marec a jeho svoryV čase, keď písal svoje prózy, využívajúc bohato aj miestne nárečie, žilo ešte množstvo pamätníkov a  rozprávačov príbehov či povestí, ktoré by inak odišli s nimi na večnosť. Našťastie však časť z tohto čarovného duchovna vo svojich zbierkach Bimaček (2002), Bimak (2003), Urvisko (2004) a Vrstevnice (2005) zachytil. Všetky štyri zbierky sú obohatené ilustráciami akademického maliara Ondreja Zimku. Pre veľký záujem vydal v roku 2012 výber z týchto próz, obohatený o nové poviedky pod názvom Vrchárske povesti a balady.

Od jeho prvotiny Bimaček vyšlo do roku 2017 ďalších 10 pozoruhodných publikácií. Bolo to z oblasti medicíny i tvorby pre deti. Svoj niekoľkoročný výskum územia Kysúc, stretávaním sa a rozprávaním s pôvodnými obyvateľmi kysuckých lazov vydáva v tituloch kníh, z ktorých sa stali študijné materiály. Ako napríklad Ľudová strava na horných Kysuciach (2009) a  Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach (2011). Všetky publikácie Jozefa Marca sa nachádzajú vo fonde Kysuckej knižnice v Čadci a dávame ich do pozornosti našim čitateľom.

V strede jeho záujmu bol vždy les, strom a drevo. V súčasnosti dominuje v  jeho tvorbe táto tematika a to nielen v písomnej forme. Je to práve rok, keď v januári 2018 spod jeho rúk vychádza prvý svor. Ide o drevenú nádobu rôznych tvarov a  využitia, či už na praktické účely, alebo ako krásny umelecký predmet vyrobený z  prírodného materiálu, konkrétne časti odumretého stromu. Dve tieto nádoby venoval autor aj Kysuckej knižnici v  Čadci. Pozvanie na toto zaujímavé stretnutie prijali žiaci zo Strednej odbornej školy stavebnej a drevárskej z  Krásna nad Kysucou, ktorí prišli na prednášku a autorskú besedu spolu s riaditeľom tejto školy - PhDr. Jánom Palkom a  vyučujúcou Ing. arch. Beátou Kontrišovou.

Pozorní poslucháči ocenili pútavý rozprávačský talent Jozefa Marca a vypočuli si takmer dvojhodinovú prednášku doplnenú jeho zaujímavými fotografiami. Autor priniesol na stretnutie i výsledok svojej rezbárskej tvorby – svory, ktoré si žiaci s veľkým záujmom pozreli.

Autorská beseda „Na počiatku bolo drevo“, bola prvou besedou v roku 2019, ktorá prebehla na pôde Kysuckej knižnice. O to viac nás veľmi teší, že to bolo s takým vynikajúcim a pozoruhodným spisovateľom, akým Jozef Marec je.

Zuzana Hrdková
Kysucká knižnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať